Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za tydzień w Nowej Soli otworzy się kolejna firma [ZDJĘCIA]

Eliza Gniewek-Juszczak
- Otwieramy zakład Electropoli Poland w Nowej Soli 15 grudnia - zapowiada dyrektor Zbigniew Gurgul
- Otwieramy zakład Electropoli Poland w Nowej Soli 15 grudnia - zapowiada dyrektor Zbigniew Gurgul Eliza Gniewek-Juszczak
Końcówka roku w Nowej Soli potwierdza jak dużo się dzieje w gospodarce. Albo wmurowywany jest akt erekcyjny, albo otwierana jest już nowa siedziba zakładu. Wciąż też poszukiwani są nowi pracownicy.

Na terenie K-SSSE SA przy ul. Przemysłowej w Nowej Soli 15 grudnia otwarty zostanie zakład firmy Electropoli Poland Sp. z o.o. Hala o powierzchni dziesięciu tysięcy metrów kwadratowych robi ogromne wrażenie. Cała inwestycja pochłonęła ok. 50 mln złotych. Elementy w srebrnych kolorach połyskują w świetle sztucznym i dziennym, które bez problemu dociera przez ogromne okna dachowe. Uroczystość otwarcia odbędzie się na trzy dni przed rocznicą wmurowania aktu erekcyjnego. Dokładnie 18 grudnia 2015 r. dyrektor generalny firmy Krystian Szypka zapowiedział, że w Nowej Soli powstanie najnowocześniejsza fabryka w Europie. – Nową Sól wybraliśmy nieprzypadkowo, to właśnie tutaj znajduje się jeden z naszych najważniejszych klientów czyli firma Gedia. To od nich dowiedzieliśmy się, że tutaj dobrze robi się biznes. Później pan prezydent Tyszkiewicz zaraził mnie także swoim entuzjazmem. Jak żartował, zawsze najtrudniej jest... doprowadzić do rozpoczęcia – mówił dyrektor Szypka podczas rozpoczęcia inwestycji.

Tymczasem też i Gedia się rozbudowuje. Ostatniego dnia listopada otwarto nową część zakładu. – W naszej nowej hali produkcyjnej, która ma powierzchnię 3100 m kw. i kubaturę 47200m3, znajdują się nowoczesne: linia tłoczenia na gorąco z prasą o nacisku 1250 ton oraz prasa transferowa o nacisku 2000 ton – mówi członek Zarządu Grupa Gedia Ryszard Gongor.

Ta inwestycja to konsekwentna kontynuacja rozbudowy naszej nowej kompetencji w zakresie przeróbki plastycznej. Dla użytkowników pojazdów w których zabudowane są elementy tłoczone na gorąco oznacza to większe bezpieczeństwo podczas ewentualnej kolizji oraz oszczędność na masie pojazdu, a tym samym korzyści ekonomiczne – dodaje. R. Gongor.

Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, iż nowosolska Gedia Poland to pierwsza firma w kraju, która opanowała tłoczenie na gorąco.

Gedia to największy pracodawca w Nowej Soli, który bezpośrednio daje zatrudnienie ponad 1700 osobom. W najnowszym rankingu Lista 2000 Rzeczpospolitej – zakład zajmuje 315 miejsce.

Trwają prace przy budowie nowej hali firmy Nowavent, która działa w Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Nowej Soli W lutym zakład kupił 1,5 hektara terenu przylegającego do dotychczasowej działki. Nowosolscy projektanci zaprojektowali zakład w taki sposób, aby można było powiększać powierzchnię, zależnie od potrzeb. Dyrektor Dominik Jaskulski podkreśla, że już teraz firma myśli o kolejnym powiększeniu hali. Stopniowo będzie zwiększana na potrzeby istniejących technologii zmiana trzecia. Potrzebni będą kolejni operatorzy.

Jeszcze w starej siedzibie, ale w przyszłym roku już w nowej na Miejskiej Strefie Przemysłowej działać będzie firma Alu-Druckguss. Tymczasem przy ul. Zielonogórskiej w Nowej Soli przy drodze dojazdowej do miasta powstają części samochodowe odlewane ciśnieniowo z aluminium do volkswagenów i audi. Nowosolanie produkują też elementy do skody, porsche i opla. Rocznie wyjeżdża z nowosolskiego oddziału milion części. W nowej siedzibie znajdzie ok. 60 osób.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto