Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WSCHOWA. Wschowski Budżet Obywatelski stał się pieśnią przeszłości. Nie ma go w budżecie gminy na 2021 rok

Karolina Bodzińska
Karolina Bodzińska
Kab
W budżecie gminy Wschowa na 2021 rok nie zaplanowano Wschowskiego Budżetu Obywatelskiego. O powód takiego posunięcia pytała na ostatniej sesji radna Katarzyna Owoc – Kochańska.

Jak wyjaśnia nam Aleksander Ziemek, rzecznik prasowy wschowskiego magistratu, brak budżetu obywatelskiego spowodowany jest kilkoma kwestiami.

- Po pierwsze należy zaznaczyć, że gmina Wschowa nie ma obowiązku, inaczej niż miasta na prawach powiatu, przeprowadzać takiego budżetu. Ustawodawca przedstawił także przepisy, przez które głosować może każdy mieszkaniec, nawet małe dziecko, a projekty zgłosić może każdy – mówi Aleksander Ziemek.

Inną kwestią jest kiepski stan miejskiej kasy. Gmina ma trudną sytuację finansową, na co wpływ ma wiele, także zewnętrznych, okoliczności.

- Rząd zwiększa obciążenia finansowe, chociażby poprzez wzrost pensji nauczycieli i pensji minimalnej, obniżając wpływy przez zwolnienie osób do 26. roku życia z podatku dochodowego. Musimy pamiętać, że decyzją kurator oświaty nie mogliśmy zreorganizować oświaty i wciąż ponosimy duże koszty funkcjonowania kilkudziesięcioosobowych szkół – wylicza A. Ziemek.

Urzędnicy wyjaśniają jednocześnie, że w poprzednich latach, kiedy realizowany był budżet obywatelski, nie następował także wykup obligacji.

- Zadecydowano o jego przesunięciu na przyszłość i teraz spłacamy duże kwoty zadłużenia zaciągniętego przez poprzedników. Do tego warto zaznaczyć, że większość zadań jakie realizowane były w ramach budżetu obywatelskiego gmina nadal realizuje. Dla przykładu można porównać, że z budżetu obywatelskiego wyremontowano ogrodzenie jednej szkoły, a w przyszłorocznym budżecie zabezpieczono 100 000 na remont schodów w drugiej – podkreśla A. Ziemek.

Magistrat podkreśla jednocześnie, że nie chce zamykać się na głos mieszkańców gminy Wschowa i dlatego ważne inwestycje są z nimi konsultowane.

- W przypadku budowy kanalizacji i przebudowy drogi w Tylewicach odbył się szereg spotkań z mieszkańcami, przedstawiano koncepcje oraz zbierano uwagi mieszkańców. Z końcem roku zakończył się proces zbierania opinii dotyczących rewitalizacji terenów zielonych w mieście, które będą teraz analizowane tak by ostateczny kształt tej inwestycji jak najbardziej odpowiadał mieszkańcom – mówi A. Ziemek.

Przypomnijmy, że głosowanie w ramach I Wschowskiego Budżetu Obywatelskiego miało miejsce w 2015 roku. Na realizację zadań w ramach WBO ówczesna władza z burmistrz Danutą Patalas na czele przeznaczyła 600 tys. zł. W kolejnych latrach modyfikowano zasady głosowania i formułę podziału środków, ale kwota do rozdania była niezmienna. Przez trzy lata udało się dzięki temu zrealizować sporo cennych inicjatyw.
W 2019 roku zaniechano działań związanych z WBO. Była to decyzja Konrada Antkowiaka, burmistrza Wschowy. Powód? Jak tłumaczył wówczas włodarz chodziło nieprawidłowości, jakie nastąpiły przy realizacji WBO z 2018 r. Kolejną przyczyną był stan miejskiej kasy. Jednak burmistrz deklarował wówczas, że to czasowe zawieszenie i że w przyszłych latach WBO będzie kontynuowany. Jak widać, tak się nie stało.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wschowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto