Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WSCHOWA. Rocznica śmierci króla Kazimierza Wielkiego to rzadka okazja, aby zobaczyć dokumenty sprzed ponad 600 lat

Decha, EGJ
Król Kazimierz Wielki oznajmia, że za wierność miasta Wschowy nadaje temu miastu wieś Przyczynę [Predczin] w wieczystą dzierżawę i prawo do korzystania z lasów królewskich (Kraków, 23 maja 1345).
Król Kazimierz Wielki oznajmia, że za wierność miasta Wschowy nadaje temu miastu wieś Przyczynę [Predczin] w wieczystą dzierżawę i prawo do korzystania z lasów królewskich (Kraków, 23 maja 1345). Archiwum Państwowe w Zielonej Górze
5 listopada mija 649 lat od śmierci króla Kazimierza III zwanego Wielkim, ostatniego z Piastów na polskim tronie - poinformowało Archiwum Państwowe w Zielonej Górze i z tej okazji opublikowało trzy przywileje wydane przez króla w 1345 r. dla Wschowy.

Wschowa ma bogatą kolekcję najstarszych archiwaliów. Nie jest to przypadek, gdyż podobnie jak Międzyrzecz i Skwierzyna miasto to należało do Królestwa Polskiego.

Wschowa ma szczęście, gdyż zachowały się aż 84 dokumenty w tym aż trzynaście pergaminów i 77 wystawionych przez władców polskich., od Kazimierza Wielkiego po Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Archiwum Państwowe w Zielonej Górze opublikowało zdjęcia trzech takich dokumentów. To m.in. nadanie miastu w 1345 roku przez Kazimierza Wielkiego 50 łanów we wsi Przyczyna Dolna; nadanie Przyczyny w wieczystą dzierżawę i prawo do korzystania z lasów królewskich, a także zwolnienie Wschowy od wszelkich opłat celnych na rzecz skarbu królewskiego.

Ponadto, w 1513 r. Wschowa otrzymała od Zygmunta I prawo do pobierania podatku mostowego za przewożenie towarów. Zebrane sumy miały być zużyte na budowę i konserwację mostów znajdujących się w mieście i poza nim.

Rok później ten sam władca zabronił mieszkańcom Wschowy wyszynku wina w prywatnych domach.
Prawo do wyszynku wina oraz piwa świdnickiego miały tylko piwnice miejskie. Król zwolnił miasto od płacenia podatku czopowego za wyszynk tych napojów.

Wschowa wyróżnia się także sporą kolekcją zachowanych dokumentów cechowych. Znajdziemy tutaj 26 cechów. Pozostały po nich artykuły statutowe stanowiące zapis praw i przywilejów cechowych, bardzo często potwierdzonych przez królów polskich, ksiąg cechowych, świadectw prawego pochodzenia. Najstarsze dokumenty cechowe sięgają 1531 roku.

ZOBACZ CAŁY WPIS:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: WSCHOWA. Rocznica śmierci króla Kazimierza Wielkiego to rzadka okazja, aby zobaczyć dokumenty sprzed ponad 600 lat - Gazeta Lubuska

Wróć na wschowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto