Wrócili z Bośni i Hercegowiny

Joanna Nowakowska
- Wasza wzorowa służba pozwoliła na osiągnięcie stabilizacji w regionie, która skutkuje zmniejszeniem polskiego kontyngentu i zmianą zadań. Misja będzie miała charakter szkoleniowy i doradczy - powiedział gen. dyw. Jerzy Michałowski, szef sztabu – zastępca dowódcy operacyjnego podczas powitania żołnierzy XII, a zarazem ostatniej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) EUFOR w Bośni i Hercegowinie, które odbyło się 10 grudnia w 5. Lubuskim pułku artylerii w Sulechowie.

Uroczystości powitalne rozpoczęły się o godz. 9.00 od mszy świętej w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie. Po nabożeństwie żołnierze, rodziny i zaproszeni goście przemaszerowali ulicami miasta do koszar 5. pułku artylerii w miejsce rozpoczęcia uroczystego apelu. Po wprowadzeniu kompanii honorowej dowódca XII zmiany PKW EUFOR ppłk Robert Majdecki złożył meldunek zastępcy dowódcy operacyjnego gen. dyw. Jerzemu Michałowskiemu, który dokonał przeglądu pododdziałów. Zgodnie z ceremoniałem wojskowym na maszt wciągnięta została Flaga Narodowa, a orkiestra wojskowa „Czarnej Dywizji” odegrała Hymn Państwowy.

Następnie odczytano rozkaz o wykonaniu zadań w PKW, zgodnie z którym odwołano 150 żołnierzy pełniących misję i skierowano ich na stanowiska ostatnio zajmowane w kraju. Następnie szef sztabu - zastępca dowódcy operacyjnego gen. dyw. Jerzy Michałowski oraz szef szkolenia Wojsk Lądowych gen. dyw. Paweł Lamla dokonali przekazania odpowiedzialności nad wydzielonymi siłami. Po podpisaniu protokołu w imieniu dowódcy operacyjnego gen. dyw. Jerzy Michałowski podziękował „misjonarzom” za wzorowe wykonywanie zadań podczas misji.

- Wojska Lądowe realizują szereg zadań poza granicami kraju, ponad 90% uczestników misji jest żołnierzami Wojsk Lądowych. Wy właśnie wróciliście z wykonywania zadań, które wypełniliście dobrze i bardzo dobrze. Jesteśmy dumni, że tak godnie reprezentowaliście Wojska Lądowe w Bośni i Hercegowinie. Ramię w ramię współdziałaliście z żołnierzami Żandarmerii Wojskowej, którym także dziękuję. Chciałbym, aby to współdziałanie żołnierzy Wojsk Lądowych oraz Żandarmerii Wojskowej nie tylko tutaj, ale także w Afganistanie miało taki wymiar, takie znaczenie i taki obraz jak w czasie Waszej misji - powiedział gen. dyw. Paweł Lamla.

Po wystąpieniach generałów głos zabrał dowódca XII zmiany ppłk Robert Majdecki, który przypomniał zebranym, jak w styczniu tego roku w tym samym miejscu byli żegnani, wtedy wyjeżdżali na misję na 6 miesięcy. - Nasza misja była bezpieczna, ale za to bardzo trudna (…) Mieliśmy wiele zadań, wszystkie wykonaliśmy, dlatego chciałem podziękować wszystkim swoim żołnierzom za zaangażowanie. Ci wszyscy tutaj zebrani godnie reprezentowali w środowisku międzynarodowym „Czarną Dywizję”, lubuskich artylerzystów i żołnierzy oddziałów specjalnych Żandarmerii Wojskowej. Honorem było dla mnie dowodzić takim żołnierzami - mówił ppłk Robert Majdecki. - Dziękuję rodzinom i najbliższym, że cierpliwie czekali - dodał.

- Gdy wyjeżdżaliście, martwiliśmy się, czy wszyscy do nas wrócicie, dlatego tym bardziej cieszymy się, że jesteście tutaj z nami. Obecność tak dużej liczby żołnierzy w naszym województwie jest dla nas bardzo ważna, możemy liczyć na Waszą pomoc w trudnych sytuacjach. Dzięki żołnierzom czujemy się bezpieczniejsi - mówiła Helena Hatka, wojewoda lubuski, która przypomniała o zaangażowaniu wojska w sytuacjach kryzysowych i innych zagrożeniach w województwie.

Dowódca operacyjny wyróżnił listem gratulacyjnym 10 żołnierzy, którzy służyli na Bałkanach podczas XII zmiany PKW EUFOR. Podczas uroczystości pamiętano także o wszystkich artylerzystach, którzy 4 grudnia obchodzili swoje święto. Odczytano życzenia dowódcy Wojsk Lądowych oraz rozkaz dowódcy 11. Dywizji Kawalerii Pancernej gen. dyw. Mirosława Różańskiego, który wyróżnił Mistrza Ognia Artyleryjskiego 11DKPanc ppłk. Mirosława Kiepurę z 34BKPanc oraz 1 Wicemistrza Ognia Artyleryjskiego kpt. Grzegorza Pawełko.

Uroczystość zakończyła się odegraniem „Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego” oraz defiladą pododdziałów.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie