Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiktoria z Nowej Soli niewinna. Jest wyrok sądu apelacyjnego. Czy to koniec sprawy o znieważenie Prezydenta RP?

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wiec wyborczy prezydenta Andrzeja Dudy w Nowej Soli, 2 lipca 2020 r.
Wiec wyborczy prezydenta Andrzeja Dudy w Nowej Soli, 2 lipca 2020 r. Eliza Gniewek-Juszczak
- Sąd stwierdził, iż pani Wiktoria nie miała zamiaru znieważyć prezydenta, ile wyrazić swoje niezadowolenie w stosunku do jego kandydatury - podkreśla obrońca nowosolanki, mec. Robert Kornalewicz.

Wyrok sądu apelacyjnego. Nie doszło do znieważenia Prezydenta RP

W poniedziałek, 13 grudnia Sąd Apelacyjny w Poznaniu wydał wyrok w sprawie słów mieszkanki Nowej Soli, które wypowiedziała podczas wiecu wyborczego 2 lipca 2020 roku w Nowej Soli.

– Mam wielką osobistą zawodową satysfakcję, w szczególności, że sąd w Poznaniu podzielił moją opinię wyrażaną od samego początku sprawy, że niepochlebne wypowiedzi mojej klientki w stosunku do pana prezydenta na wiecu wyborczym nie stanowiły przestępstwa jego zniewagi – podkreśla Mec. Robert Kornalewicz, obrońca nowosolanki. – Inna interpretacja ograniczałaby wolność wypowiedzi obywateli na tego typu wydarzeniach.

Mecenas wyjaśnia też, że "sąd stwierdził, iż pani Wiktoria nie miała zamiaru znieważyć prezydenta, ile wyrazić swoje niezadowolenie w stosunku do jego kandydatury, a tego typu zachowanie nie wypełnia znamion artykułu 135 paragraf 2 kodeksu karnego".
O wyroku uniewinniającym nowosolankę poinformował portal poscigi.pl, który zacytował wypowiedź sędziego prowadzącego sprawę.

- Znieważenie, to nielekceważenie danej osoby. Znieważenie, to wyrażenie pogardy dla drugiej osoby. Dopuszczenie się znieważenia Prezydenta RP możliwe jest jedynie umyślnie, z zamiarem bezpośrednim. Znieważenie musi stanowić taki stopień pogardy, którego nie da się usprawiedliwić. Z taką sytuacją w przypadku oskarżonej nie mamy do czynienia – mówił sędzia.

Wyrok Sądu Apelacyjnego. Czy to koniec sprawy?

Wyrok w sprawie słów młodej nowosolanki jest prawomocny, co oznacza, że sprawa się zakończyła. Teraz prokuratorowi przysługuje rozważenie kasacji do sądu najwyższego. Czy tak się stanie?

– Wyrok będzie poddany ocenie, co do ewentualnych dalszych działań – odpowiada prok. Ewa Antonowicz, rzecznik prasowa prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze.

Na wniesienie kasacji jest 30 dni.

Sprawa nowosolanki. Trzy sukcesy

Przypomnijmy, pierwszym sukcesem pani Wiktorii był wyrok Sądu Rejonowego w Nowej Soli, w którym zatrzymanie kobiety uznane zostało za bezprawne. Ten wyrok stał się podstawą wystąpienia do Sądu Okręgowego w Zielonej Górze o odszkodowanie z tego tytułu. I tu miał miejsce drugi sukces. – Cieszę się, że niezawisłe sądy, zarówno Rejonowy w Nowej Soli, jak i Okręgowy w Zielonej Górze, stanęły na wysokości zadania i zadośćuczyniły przykrościom mojej klientki, które ją spotkały – mówił nam wówczas obrońca.
W marcu tego roku Sąd Okręgowy w Zielonej Górze warunkowo umorzył postępowanie. - Wyrok warunkowo umarzający postępowanie przełamuje zasadę domniemania niewinności, ale nie jest wyrokiem skazującym - tłumaczyła nam wtedy sędzia Diana Książek-Pęciak, rzecznik prasowa Sądu Okręgowego w Zielonej Górze.
Trzeci sukces to uniewinnienie przez Sąd Apelacyjny w Poznaniu.

CZYTAJ TEŻ NA NASZYM PORTALU:

ZOBACZ TAKŻE WIDEO: Wybory 2020 - Andrzej Duda w Nowej Soli, 2 lipca 2020 r.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto