Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wałbrzyscy chirurdzy uczyli innych onkoplastyki piersi. Chodzi o to, aby pacjentka nie czuła się okaleczona operacją

Adrianna Szurman
Adrianna Szurman
Wałbrzyscy chirurdzy uczyli innych onkoplastyki piersi. Chodzi o to, aby pacjentka nie czuła się okaleczona operacją
Wałbrzyscy chirurdzy uczyli innych onkoplastyki piersi. Chodzi o to, aby pacjentka nie czuła się okaleczona operacją Szpital Wałbrzych
Właśnie dobiegły końca dwudniowe warsztaty połączone z operacjami w Szpitalu im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu. Zorganizował je dr n. med. Paweł Pyka, ordynator oddziału onkologii. Uczestniczyli w nich chirurdzy z całej Polski, którzy uczyli się, jak operować nowotwory, by jednocześnie pacjentka nie czuła się oszpecona i okaleczona operacją. Zabiegi miały różne stopnie trudności. W dwóch przypadkach kobietom usunięto i odtworzono piersi, jednej większe, a drugiej mniejsze.

W warsztatach tematycznych z zakresu onkoplastyki piersi wzięło udział 12 chirurgów onkologów z całej Polski. - To sami specjaliści, którzy pragną doskonalić swoje umiejętności - mówi dr n. med. Paweł Pyka, który jest chirurgiem onkologiem i ordynatorem oddziału onkologicznego w wałbrzyskim szpitalu. Jak zaznacza, wałbrzyski ośrodek jest na poziomie światowym i jako pierwszy w Polsce wprowadził tego rodzaju zabiegi.

- Pierwsze operacje przeprowadzono u nas w 2007 roku. Wtedy przyjechał do nas z Niemiec wybitny specjalista ginekologii zajmujący się onkologią i problematyką raka piersi, dr Marek Budner. To on nam pokazał, jak nie tylko wyleczyć raka, ale sprawić by pacjentka czuła się zadowolona, by poprawić jej jakość życia - zaznacza doktor Pyka.

Od tamtej pory Wałbrzych jest wiodącym ośrodkiem na mapie Polski w zakresie onkoplastyki piersi. Jako jeden z czterech, cyklicznie organizuje również warsztaty, w których biorą udział chirurdzy podnoszący kwalifikacje. Nie są to akademickie dyskusje za stołem, tylko praktyka na żywym organizmie.

- Operowaliśmy pacjentki z całej Polski, nie tylko z Wałbrzycha. Bo były też panie ze Zgorzelca, Zielonej Góry, Nowej Soli i Szczecina.Wczoraj przeprowadzaliśmy dwa zabiegi profilaktyczne. Pacjentki były obciążone ryzykiem zachorowania na nowotwór piersi i zdecydowały się na profilaktyczne usunięcie z jednoczesnym ich odtworzeniem i to w lepszej formie! - zaznacza doktor Paweł Pyka.

Jak podkreśla, jedna pacjentka narzekała, ze ma zbyt małe piersi, a piersi drugiej były zbyt duże i nierówne. Pierwsza z nich będzie się teraz cieszyć większym biustem, a drugiej zgodnie z życzeniem zrekonstruowano nieco mniejsze, ale za to idealnie równej wielkości piersi.

Zdaniem chirurga, to były te łatwiejsze zabiegi. Kolejne już o znacznie większym stopniu trudności. Jednej z pacjentek trzeba było np. odtworzyć pierś przy pomocy mięśnia pobranego z pleców, u drugiej wyleczyć przykurcze po nieudanym leczeniu raka.

W warsztatach brało udział dwunastu specjalistów. Gościem specjalnym tegorocznej edycji był specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej dr Przemysław Jasnowski z Częstochowy, który praktykował w najlepszych światowych ośrodkach w Brazylii, Argentynie i Stanach Zjednoczonych.

Wałbrzyscy chirurdzy uczyli innych onkoplastyki piersi. Chodzi o to, aby pacjentka nie czuła się okaleczona operacją

Wałbrzyscy chirurdzy uczyli innych onkoplastyki piersi. Chod...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto