– Średniowieczne fortyfikacje Kożuchowa należą do najlepiej zachowanych tego typu budowli na terenie kraju. Tworzą niemal kompletny pierścień wokół miasta lokacyjnego. To ewenement – podkreśla Karolina Idryjan, Kierownik Wydziału Zabytków Nieruchomych w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Zielonej Górze. – W innych miastach te mury były rozbierane w końcu XIX wieku. W Kożuchowie przetrwały. Mamy dwa obwody: zewnętrzny, młodszy z bastejami oraz wewnętrzny z basztami i bramami.
Karolina Idryjan przyznaje, że ten kożuchowski zabytek to niezwykle interesujący obiekt.
W okolicy będzie można zwiedzać unikalne na skalę kraju fort...
Mury obronne. Nowa, stara atrakcja turystyczna w Kożuchowie
– To będzie piękna wizytówka Kożuchowa – zapowiadał burmistrz Paweł Jagasek, kiedy w grudniu 2021 roku zapowiadaliśmy inwestycję. Szykowana wówczas była procedura przetargowa, która miała wyłonić wykonawcę pierwszego etapu prac. Dzisiaj już dużo prac zrobiono. Remont konserwatorski obejmuje odcinek od placu Jedności Robotniczej do ul. Limanowskiego.
– Od samego początku konsultowaliśmy zakres tych prac. Remont poprzedzony był badaniami konserwatorskimi, architektonicznymi i archeologicznymi, które pozwoliły na podjęcie właściwych decyzji konserwatorskich tłumaczy Kierownik Wydziału Zabytków Nieruchomych. – Mury zostały poddane pracom konserwatorskim kompleksowo. Zostały oczyszczone i wzmocnione.
Będzie można zaglądać do wielu zakamarków. Wcześniej dostęp do obiektu był utrudniony m.in. ze względu na trudną lokalizację w fosie.
Fortyfikacje Kożuchowa. Co już zostało zrobione?
– Została odgruzowana basteja, która będzie udostępniona dla turystów. Został wykonany podest, na który będzie można wejść i z wysokości podziwiać mury. Odślepiono mury strzelnicze. Będzie można wejść do wnętrza tej bastei – wymienia nowe atrakcje K. Idryjan. – Również nadbudowa sąsiedniej baszty w pobliżu ul. Głogowskiej zwana domkiem gotyckim również zostanie udostępniona. Obiekt był w stanie częściowej ruiny. Odtworzono stropy, wykonano nowe pokrycie dachu z zastosowaniem dachówki ceramicznej. W ramach prac odgruzowano wnętrze i udało się odsłonić historyczną osiemnastowieczną posadzkę ceramiczną. Została oczyszczona i uzupełniona tożsamym materiałem. Myślę, że na zakończenie prac efekt będzie spektakularny. A to dopiero początek, bo pierwszy etap. Mam nadzieję, że to miejsce przyciągnie turystów do Kożuchowa.
Kiedy burmistrz Kożuchowa Paweł Jagasek pokazał w marcu zdjęcia z przebiegu prac, mieszkańcy zareagowali entuzjastycznie. „Mury stanowią o wyjątkowości kożuchowskiej starówki, warto o nie zadbać”. „Nasze mury to perełka i ogromny potencjał turystyczny miasta!” – komentowano w mediach społecznościowych. Burmistrz zapowiedział, że kiedy zakończy się pierwszy etap remontu murów, zostaną podświetlone i „będzie pięknie”. Umowa pomiędzy wykonawcą a inwestorem umożliwia zakończenie robót do września. Czy mury będzie można zwiedzać już podczas Turnieju Rycerskiego, który odbędzie się 27 maja? – To zależne jest od wykonawcy – odpowiada Anna Ciszka – Marczewska, rzecznik prasowa urzędu miejskiego.
Na pierwszy etap prac, czyli zabezpieczenie i odbudowę części murów Kożuchów dostał z rządowego programu Polski Ład prawie 2 mln zł.
Obok murów Kożuchowa do najcenniejszych i najlepiej zachowanych należą również te ze Strzelec Krajeńskich i Ośna Lubuskiego.
Pisaliśmy o inwestycji:
Czytaj też:
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury zmodernizował swoją infrastrukturę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Straż Graniczna reaguje na publikację "Gazety Wyborczej". "Niebezpieczna narracja"
- Lista imion zakazanych w Polsce! Urzędnik nie pozwoli ci tak nazwać dziecka!
- Oświadczenie Orlenu ws. rzekomego braku paliwa. Koncern odpowiada na ataki
- Unia szykuje się do wielkiej reformy. „Najgorszy możliwy dla Polski scenariusz”