Szczepienia przeciw grypie w Nowej Soli. Kolejka zainteresowanych
Czwartek, 4 listopada to pierwszy dzień w Nowej Soli akcji darmowych szczepień przeciw grypie. Dzień wcześniej Adam Waligóra, szef Stowarzyszenia Zawodowego Ratowników Medycznych Medyk zawarł umowę na wsparcie programu i ogłosił możliwość zaszczepienia się, a w czwartek rano już ponad 30 osób było zarejestrowanych i czekało na swoją kolej.
- Od razu jest spore zainteresowanie szczepieniem. Zgłaszają się głównie osoby, które przeciw grypie szczepią się co roku – mówi Adam Waligóra. - W zeszłym roku był problem z szczepieniem, bo nie można było pozyskać szczepionki. W tym roku mamy umowę zawartą na 865 szczepionek. Ile hurtownia będzie miała, tyle da. Na razie nie ma problemu z dostępem.
Jednym z pierwszych zaszczepionych był 69-letni Witold Turomsza.
W Nowej Soli są darmowe szczepionki przeciw grypie. W czwart...
Darmowe szczepienia przeciw grypie w Nowej Soli. Kto może skorzystać?
Bezpłatne szczepienie przeciwko grypie mieszkańców Nowej Soli potrwa do 6 grudnia. Z programu mogą skorzystać zainteresowane osoby:
- powyżej 65 roku życia do ukończenia 74 roku życia,
- zamieszkałe w Nowej Soli (pobyt stały lub czasowy),
- u których lekarz nie stwierdził żadnych przeciwwskazań medycznych do wykonania szczepienia,
- które wyrażą zgodę na zaszczepienie.
Jak zarejestrować się na szczepienie przeciw grypie w Nowej Soli?
Punkt szczepień mieści się przy ul. Piłsudskiego 49 w Nowosolskim Dom Kultury, (wejście od skweru Szczepana Bąka). Można zarejestrować się na miejscu lub telefonicznie: 699 713 999. Program zakłada zaszczepienie 865 seniorów, dlatego liczy się kolejność zgłoszeń na szczepienie.
- Osoba kwalifikująca się do szczepienia nie musi prosić lekarza o receptę na szczepionkę. Wystarczy, że zarejestruje się w punkcie szczepień osobiście lub telefonicznie. W ramach programu przeprowadzone zostanie badanie lekarskie, kwalifikujące do szczepienia. Zaszczepione zostaną osoby, u których lekarz nie stwierdził medycznych przeciwwskazań do wykonania szczepienia - informuje Ewa Batko, rzecznik prasowa Urzędu Miejskiego w Nowej Soli.
Rzecznik prasowa dodaje, że przewidziana jest także akcja edukacyjna. - Podczas badania lekarz omówi objawy towarzyszące zachorowaniu na grypę, rolę szczepień ochronnych w profilaktyce grypy, postępowania w przypadku ewentualnego wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych - wyjaśnia.
Uczestnicy programu są proszeni o wypełnienie anonimowej ankiety, która jest dostępna w punkcie szczepień i posłuży do celów statystycznych i raportowych.
Program finansowany jest z budżetu Gminy Nowa Sól – Miasto w ramach promocji zdrowia realizowanej przez Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Nowej Soli oraz ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Lubuskiego.
Darmowe szczepionki przeciw grypie dla mieszkańców w wieku powyżej 75 lat
Urząd Miejski w Nowej Soli przypomina, że osobom powyżej 75 roku życia przysługuje bezpłatne szczepienie przeciwko grypie. Osoby te, nie muszą prosić lekarza o receptę na szczepionkę. Wystarczy, że zgłoszą się do przychodni i umówią się na termin szczepienia. Szczepienia dla osób powyżej 75+ realizuje Przychodnia Lekarska „Zdrowie” przy ul. Kupieckiej 1, nr tel. 683874674.
Powikłania po grypie
Ministerstwo Zdrowia przypomina, że grypa to poważna choroba, a jej niebezpieczeństwo polega głównie na możliwości wystąpienia licznych powikłań.
- Zapalenie mięśnia sercowego może być powikłaniem po grypie sezonowej. Zwłaszcza ludzie starsi, którzy mają problemy z krążeniem, powinni pomyśleć o tym i zaszczepić się przeciw grypie - podkreśla ratownik medyczny Adam Waligóra.
Najczęstsze powikłania to:
- zapalenie płuc wywołane przez wirus grypy lub wtórne zapalenie płuc wywołane przez bakterie;
- zapalenie oskrzeli i oskrzelików;
- laryngologiczne np. zapalenie ucha środkowego (zwłaszcza u dzieci);
- zapalenie mięśnia serca i osierdzia.
- neurologiczne
- okulistyczne
- psychiatryczne
- ginekologiczno-położnicze
- nefrologiczne itp.
Osoby narażone na powikłania
- osoby z tzw. grup wysokiego ryzyka bez względu na wiek,
- zdrowe dzieci od 0 do 18 r.ż.,
- chorzy na astmę i inne przewlekłe schorzenia układu oddechowego,
- osoby z chorobami układu krążenia i nerek, o obniżonej odporności itp. (np. po przeszczepach narządów, zakażeni HIV).
ZOBACZ TAKŻE WIDEO: Grypa. Czy warto się szczepić?
Źródło: stronazdrowia.pl
Polub nas na fb

Śpimy krócej i coraz gorzej
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?