Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Nowej Soli czeka nas Pełnia Koźlego Księżyca. Czy pełnia księżyca wpływa na człowieka?

Małgorzata Fudali Hakman
Małgorzata Fudali Hakman
Pełnia Koźlego Księżyca
Pełnia Koźlego Księżyca Małgorzata Fudali Hakman
Dzisiaj w Nowej Soli czeka nas superpełnia księżyca w 2022 roku, zwana Koźlą Pełnią. Nazywa się superpełnią, bo księżyc w swojej podróży po orbicie znajdzie się najbliżej Ziemi.

Pełnię księżyca możemy obserwować na niebie co 29,5 dnia, kiedy znajdzie się on dokładnie naprzeciwko słońca. To spektakularne zjawisko od zawsze budziło zachwyt ludzkości, przez co przypisywano mu wpływ na wiele aspektów życia. Obecnie naukowcy sprawdzają różne hipotezy, dochodząc niekiedy do zaskakujących wniosków.

Pełnia Koźlego Księżyca, czyli lipcowy superksiężyc

Nadawanie przydomków kolejnym pełniom księżyca wywodzi się z tradycji rdzennych plemion zamieszkujących północno-wschodnią część Ameryki Północnej. Kolejne fazy księżyca stanowiły dla nich swoisty kalendarz, stąd nazwy nawiązujące do zjawisk zachodzących w przyrodzie i odnoszące się do plonów i zbiorów.

Lipcowa pełnia najbardziej znana jest jako „koźla”. Nazwa ta ma związek z jeleniami, którym w tym czasie odrasta poroże. Inną znaną nazwą jest Burzowa Pełnia, która nawiązuje w bezpośrednio do częstych letnich burz. Inne, spotykane rzadziej określenia to Pełnia Sienna i Miodowa.

Jak podaje NASA, dla hinduistów, buddystów i dżinistów jest to Pełnia Guru Księżyca (Guru Purnima), obchodzona jako czas oczyszczania umysłu i czczenia guru lub mistrza duchowego.

Czy w Nowej Soli będzie widoczna pełnia Koźlego Księżyca?

Pełnia Księżyca będzie w tym miesiącu widoczna na niebie od 13 lipca, od godz. 20:38. Nazywa się superpełnią, bo księżyc w swojej podróży po orbicie znajdzie się najbliżej Ziemi. Rezultatem takiego układu jest to, że możemy obserwować większą i jaśniejszą tarczę naszego satelity.

Czy znasz te zaskakujące fakty i mity dotyczące pełni księżyca?

Wokół pełni księżyca narosło na przestrzeni wieków wiele mitów i legend. Często przypisywany jest im wpływ na zjawiska, z którymi nie mają nic wspólnego. Najwięcej emocji budzi pełnia. To właśnie ona jest najczęściej wiązana z rozmaitymi wydarzeniami w naszym życiu – od lunatykowania przez wzrost pożądania czy gniewu po większą liczbę narodzin i chybionych inwestycji giełdowych.

Naukowcy badający rzeczywiste związki między tymi zjawiskami a pełnią często opierają się na danych statystycznych, które jako jedyne mogą potwierdzić wpływ ziemskiego satelity na zmiany zachodzące w ludzkim organizmie.

Wiele zależności między pełnią a naszym samopoczuciem wynika ze zmian hormonalnych, które mogą zachodzić w tym czasie w związku ze zmianą ilości światła docierającego do nas nocą. Poniżej przedstawiamy naukowe fakty, które potwierdzają lub obalają mity związane z pełnią księżyca.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto