Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Nowej Soli 76. lat temu zlikwidowano filię obozu Gross Rosen. Pod tablicą pamięci zmarłych więźniarek składane są kwiaty

OPRAC.:
Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
We wtorek, 26 stycznia 2021 roku władze Nowej Soli oddały hołd zmarłym więźniarkom filii obozu Gross Rosen.
We wtorek, 26 stycznia 2021 roku władze Nowej Soli oddały hołd zmarłym więźniarkom filii obozu Gross Rosen. Urząd Miejski w Nowej Soli/Facebook
Nowosolanie składają kwiaty i zapalają znicze w dowód pamięci o tragicznej śmierci więźniarek z filii obozu Gross Rosen w Neusalz.

Tragiczna data z historii miasta

- 26 stycznia 1945 r. w obliczu zbliżających się wojsk radzieckich władze SS zarządziły ewakuację więźniów podległych im obozów. Wśród nich znalazła się także nowosolska filia Gross-Rosen – Arbeitslager Neusalz, którego więźniarki niewolniczo pracowały w zakładach Gruschwitza. Szacuje się, że z tysiąca młodych kobiet trasę 42-dniowego marszu śmierci do Flossenburga, a następnie do Bergen-Belsen, przeżyło zaledwie dwieście - przypomniała Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Soli w ubiegłym roku.

Pamięć o więźniarkach z Neusalz trwa

Pamięć o tej tragicznej dacie i śmierci kilkuset kobiet trwa przede wszystkim dzięki Markowi Grzelce, który jest pasjonatem historii i pisarzem z Nowej Soli. Co roku pod pamiątkową tablicą składane są kwiaty i palone są znicze.

- Ze względu na obostrzenia związane z pandemią, inna będzie formuła tegorocznej uroczystości. Między godzinami 17:00 a 19:00 będzie można przyjść pod szkołę i zapalić znicz ku pamięci ofiar pod tablicą upamiętniającą ich los - napisał M. Grzelka na Facebooku.

Hołd zmarłym więźniarkom we wtorek, 26 stycznia 2021 roku już przed południem oddali wspólnie z Markiem Grzelką prezydent Nowej Soli Jacek Milewski, wiceprezydent Natalia Walewska-Wojciechowska, przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Petreczko i dyrektor Muzeum Miejskiego w Nowej Soli dr Tomasz Andrzejewski.
Kolejne osoby złożą hołd zmarłym kobietom wieczorem.

- Bardzo serdecznie zapraszam moich wszystkich znajomych, a szczególnie obecnych i byłych uczniów dzisiaj do ZSP nr 2 "NITKI", na spotkanie poświęcone wyprowadzeniu z filii obozu KL Gross Rosen w Nowej Soli więźniarek pochodzenia żydowskiego w marszu śmierci do obozu we Flossenburgu. Spotykamy się o 18.00 pod internatem NITEK. Proszę przyjść w maseczkach - obostrzenia COVID 19 - zaapelował na Facebooku znany nowosolski nauczyciel historii Paweł Kopeć z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego "Elektryk w Nowej Soli.

Chwile ciszy przy pamiątkowej tablicy

Pierwsza tablica poświęcona pamięci więźniarek odsłonięta została w 1987 r. na budynku dyrekcji Nowosolskiej Fabryki Nici „Odra”. Napis brzmiał „Pamięci kobiet polskich i innych narodowości męczonych i wymordowanych w tutejszej filii obozu koncentracyjnego Gross-Rosen w latach 1944-1945. Załoga Nowosolskiej Fabryki Nici „Odra” w Nowej Soli. Kwiecień 1987”. Dr Tomasz Andrzejewski, w artykule na portalu Urzędu Miejskiego w Nowej Soli przypomina, że tablica ta została skradziona na początku XXI wieku. W kwietniu 2010 r. ufundowano nową, powtórzono napisu i dodano ilustrację symbolizującą tzw. marsz śmierci. Tablicę jest na budynku internatu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 przy ul. Wrocławskiej.

Czytaj też:
KARGOWA. Obchody 75. rocznicy tragicznych wydarzeń na ziemiach kargowskich. Zobaczcie zdjęcia!

Zobacz też wideo: Tajemniczy i zagadkowy cmentarz ukryty w Zielonym Lesie. Kto i dla kogo zbudował wspaniałe mauzoleum?

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto