Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Lubuskim Trójmieście powstanie 800 tanich mieszkań. Najwięcej w Zielonej Górze. Kto je dostanie?

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Konferencja prasowa w sprawie powstania spółki SIM KZN Lubuskie Trójmiasto, która zrzesza sześć gmin z regionu.Dzięki niej możliwa będzie budowa 800 mieszkań... Poseł Łukasz Mejza, wiceprezydent Zielonej Góry Dariusz Lesicki, wiceprezes KZN Jarosław Pucek
Konferencja prasowa w sprawie powstania spółki SIM KZN Lubuskie Trójmiasto, która zrzesza sześć gmin z regionu.Dzięki niej możliwa będzie budowa 800 mieszkań... Poseł Łukasz Mejza, wiceprezydent Zielonej Góry Dariusz Lesicki, wiceprezes KZN Jarosław Pucek Jacek Katos
W poniedziałek, 20 września. w Zielonej Górze została powołana spółka SIM KZN Lubuskie Trójmiasto, która zrzesza sześć gmin z regionu. Dzięki niej możliwa będzie budowa 800 mieszkań w regionie. Kto w nich zamieszka? Ci, których będzie stać na płacenie czynszu, ale już nie będą mieć zdolności kredytowej.

Udziałowcami Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych (SIM) Krajowych Zasobów Nieruchomości (KZN) Lubuskie Trójmiasto sp. z o.o. są gminy: Zielona Góra, Czerwieńsk, Świdnica, Otyń, Nowogród Bobrzański, Nowa Sól. Na ich terenach mają powstać wielorodzinne budynki mieszkalne. Struktura:

  • Zielona Góra – 450-500 mieszkań
  • Nowa Sól – 150 mieszkań
  • Nowogród Bobrzański – 70 mieszkań
  • Czerwieńsk – 30 mieszkań
  • Otyń – 25 mieszkań
  • Świdnica – 25 mieszkań.

Zielona Góra już może budować tanie mieszkania SIM

- Ponad 300 rodzin oczekuje na mieszkanie komunalne w Zielonej Górze. Często są to osoby, których dochody nie pozwalają na przydzielenie im mieszkania komunalnego, a jednocześnie ich przychód jest zbyt mały, by miały szansę na zakup mieszkania na rynku komercyjnym. Program SIM jest dla nich realną szansą na własne mieszkanie – oświadczył zastępca prezydenta Zielonej Góry Dariusz Lesicki.
Jak dodał wiceprezydent, miasto chce wprowadzić aportem nieruchomość z pozwoleniem na budowę, dzięki czemu od zaraz moglibyśmy łopocząc inwestycję. Konkretnie chodzi o 150 mieszkań. Gdzie? W okolicy osiedla Mazurskiego, a także Leśnego.
Każda gmina będzie mogła wprowadzać własne zasady funkcjonowania tych mieszkań. Zielona Góra na początek chce, by nowi lokatorzy nie musieli partycypować w kosztach budowy mieszkań. 15 procent sumy wyłoży miasto. W ten sposób wróci do budowy mieszkań komunalnych. Kolejne już budynki i lokale, mogą już powstawać na innych zasadach. Po spłacie lokatorzy będą mogli stać się właścicielami.
O nowe mieszkania komunalne z puli 150 będą mogły się starać osoby, które są na liście oczekujących, ale także ci, którzy zajmują obecnie lokale komunalne w starych budynkach.
Kiedy rozpocznie się inwestycja w innych gminach?
- Wiem, że Czerwieńsk też jest już gotowy do rozpoczęcia inwestycji, Nowa Sól – w przyszłym roku – podkreśla wiceprezydent Zielonej Góry.

Konferencja prasowa w sprawie powstania spółki SIM KZN Lubuskie Trójmiasto, która zrzesza sześć gmin z regionu.Dzięki niej możliwa będzie budowa 800
Konferencja prasowa w sprawie powstania spółki SIM KZN Lubuskie Trójmiasto, która zrzesza sześć gmin z regionu.Dzięki niej możliwa będzie budowa 800 mieszkań... Poseł Łukasz Mejza, wiceprezydent Zielonej Góry Dariusz Lesicki, wiceprezes KZN Jarosław Pucek Jacek Katos

Spółka SIM KZN: Gminy dostały po trzy miliony

- Spółka SIM KZN Lubuskie Trójmiasto ma zapewniony stabilny system finansowania. Gminy, które przystąpiły do spółki, otrzymały już jednorazowe wsparcie w wysokości 3 milionów złotych. To daje początkowy kapitał zakładowy 18 ml złotych – podkreślił zastępca prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości, pan Jarosław Pucek.

- Atutem spółek SIM jest ich montaż finansowy. Po pierwsze, na objęcie udziałów w spółce każda, przystępująca do niej gmina, otrzyma bezzwrotną dotację w wysokości do 3 milionów złotych. Dodatkowo gmina będzie mogła otrzymać kolejne bezzwrotne dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa w wysokości do 10% kosztów realizacji inwestycji. Jest jeszcze bezzwrotny grant z Funduszu Dopłat (BGK) dla gmin na budowę mieszkań, który wynosi do 35% kosztów inwestycji. SIM będzie spółką ze stabilnym finansowaniem, która weźmie na siebie znakomitą większość spraw związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem inwestycji mieszkaniowych w gminie.
- To prawdziwy game changer dla rodzin z województwa lubuskiego i trwały fundament pod jeszcze szybszy rozwój tego regionu – powiedział poseł Ziemi Lubuskie pan Łukasz Mejza.
Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to system budowy dostępnych cenowo mieszkań dla ludzi, którzy mają zdolność czynszową, a nie mają kredytowej. Dla rodzin, które nie chcą za pracą i domem przeprowadzać się do wielkich aglomeracji. Dla tych, którzy chcą pracować i wychowywać dzieci w swoich małych ojczyznach, we własnych mieszkaniach, na które nie będą musieli zaciągać wieloletniego kredytu.
WIDEO: Zielona Góra. 38. sesja Rady Miejskiej w Zielonej Górze. 30.03.2021

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Lubuskim Trójmieście powstanie 800 tanich mieszkań. Najwięcej w Zielonej Górze. Kto je dostanie? - Zielona Góra Nasze Miasto

Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto