Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W gorzowskim ogólniaku stanęła jadłodzielnia. Uczniowie mogą dzielić się śniadaniem

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
W I Liceum Ogólnokształcącym w Gorzowie stanęła lodówka, która pełni funkcję szkolnej jadłodzielni.
W I Liceum Ogólnokształcącym w Gorzowie stanęła lodówka, która pełni funkcję szkolnej jadłodzielni. Puszkinowe Centrum Prasowe
Pusty brzuch i pustka w plecaku potrafią skutecznie zgasić zapał do nauki. Aby uczniowie byli głodni jedynie wiedzy dbają szkolne dzielniki. Od początku września z takiej jadłodzielni korzystają uczniowie gorzowskiego pierwszego ogólniaka. W lodówce można znaleźć kanapki, owoce czy wodę mineralną. Na drugie śniadanie dla zapominalskich jest idealna!

Lodówka jako szkolna jadłodzielnia

Gorzowskie I Liceum Ogólnokształcące przy ulicy Puszkina otrzymało lodówkę w ramach ogólnopolskiego projektu realizowanego przez fundację "To się uda". Ten ma przeciwdziałać marnotrawieniu żywności i uczyć racjonalnego gospodarowania jedzeniem nie tylko w teorii, ale przede wszystkim w praktyce.

Dzielnik szkolny jest odpowiednikiem inicjatyw, które znamy z różnych miast, czyli tak zwanych społecznych jadłodzielni. Idea jest taka, aby dzielić się posiłkiem. Szkoła to przecież nie tylko nauka i edukacja, ale również wychowanie i kształtowanie odpowiednich postaw. A te postawy można kształtować poprzez stworzenie odpowiednich warunków do rozwoju - mówi Mariusz Biniewski, dyrektor pierwszego ogólniaka.

Uczniowie mogą dzielić się śniadaniem

Takie dzielniki stanęły w sumie w dziesięciu polskich szkołach, a każda z nich oprócz samych lodówek otrzymała też wsparcie finansowe na uzupełniane zapasów w pierwszych miesiącach funkcjonowania jadłodzielni. Również uczniowie, którzy chcą się podzielić posiłkiem mogą zostawić jedzenie w tym miejscu, a ci którzy nie zabrali z domu drugiego śniadania - z niego skorzystać.

W lodówce można znaleźć kanapki, jogurty, wodę mineralną oraz owoce czy warzywa. Ze szkolnego dzielnika skorzystać może każdy, kto tylko ma taką potrzebę. Nie można jedynie wkładać do niego produktów przeterminowanych oraz uszkodzonych. Korzyści są tak naprawdę dla wszystkich, bo uczniowie, którzy mają nadmiar jedzenia mogą podzielić się z tymi, którzy na przykład zapomnieli zabrać śniadanie do szkolnego plecaka. W ten sposób uczą się przeciwdziałać marnowaniu żywności - mówi Mariusz Biniewski.

Miejsce służące do dzielenia się i wymiany żywności przypadło do gustu licealistom, którzy przyznają, że taka inicjatywa jest bardzo potrzebna i sprawdza się idealnie.

Wydaje mi się, że jeśli ktoś będzie bardzo potrzebował, to jest to doskonałe rozwiązanie, żeby nie kupować gdzieś w sklepiku, tylko skorzystać z tego, co ktoś odłożył, bo miał za dużo. - Jak ktoś ma nadmiar, to nie musi tego wyrzucać czy zabierać z powrotem do domu, tylko może zostawić dla kogoś, kto takiego śniadania zapomniał lub po prostu nie ma na to pieniędzy. To jest duża pomoc - podkreślają uczniowie.

Jadłodzielnia w pierwszym ogólniaku ma działać do końca roku szkolnego. Taki szkolny dzielnik w ramach ogólnopolskiego projektu otrzymało także I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie.

Zobacz również:

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto