Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tysiące Lubuszan mogą skorzystać z darmowej rehabilitacji. Od ręki!

Redakcja
Z zespołem bólowym kręgosłupa zmaga się niemal 80 proc. pracowników w Lubuskiem
Z zespołem bólowym kręgosłupa zmaga się niemal 80 proc. pracowników w Lubuskiem Jesper Aggergaard/Unsplash.com
W Zielonej Górze, Gorzowie, Słubicach, Skwierzynie, Nowej Soli czy Szprotawie można korzystać z zabiegów, na które czeka się miesiącami.

Jedna z gorzowskich przychodni pierwszy wolny termin do fizjoterapeuty ma w lipcu przyszłego roku. W Gubinie czy we Wschowie można się zapisać na sierpień 2020, a to i tak nie najodleglejsze terminy. Według „listy kolejkowej” NFZ, w Krośnie Odrzańskim trzeba by czekać do października 2021, a w Zielonej Górze - do... sierpnia 2022. [wytloczenie]Tymczasem osoby aktywne zawodowo, ale nie tylko, mogą skorzystać z rehabilitacji niemal od ręki, za darmo i w pakiecie dostaną konsultacje z zakresu medycyny pracy czy pomoc psychologa.[/wytloczenie]

CZYTAJ TEŻ:
Lubuskie. Ponad 5 milionów złotych na rehabilitację i profilaktykę pracowników z naszego województwa

- Ludzie chyba trochę nie dowierzają i nie widzą na plakatach informacji: za darmo - śmieje się Anna Ostolska, koordynatorka programu w szpitalu wojewódzkim w Gorzowie.

To jeden z 12 ośrodków, które właśnie realizują kompleksowy program, oferujący "rehabilitację medyczną w zakresie schorzeń układu ruchu i obwodowego układu nerwowego związanych z wykonywaną pracą".

Mówiąc wprost: [wytloczenie]oferują wszelkie możliwe zabiegi, typu masaże wirowe, magnetoterapia, elektroterapia i inne dobrodziejstwa.[/wytloczenie]

Pomysł wyszedł z departamentu ochrony zdrowia Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze, a koncepcję opracował dr n. med. Tomasz Gajewski, wojewódzki konsultant w dziedzinie medycyny pracy.

[wytloczenie]Powód? Lubuszanie zapadają nie tylko na nowotwory czy choroby układu krążenia.[/wytloczenie] - Dolegliwości układu ruchu są istotnym problemem epidemiologicznym. Do tego dochodzi ograniczony dostęp do rehabilitacji na NFZ - mówi dr Gajewski, który program obmyślił, ale też sam go realizuje w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy w Zielonej Górze.

Trwa głosowanie...

Czy potrzebujesz zabiegów rehabilitacyjnych?

Podstawowe założenia całej akcji to pomoc osobom aktywnym zawodowo lub takim, które szukają pracy albo chcą do niej wrócić po przerwie spowodowanej właśnie schorzeniami narządu ruchu czy np. wypadkiem.

Niektóre lecznice dodają swoje kryteria, np. szpital w Gorzowie ustalił górną granicę wieku pacjentów: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, a z programu mogą skorzystać też emeryci. Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Gorzowie też przyjmuje emerytów, ale tylko pracujących. Co ważne, program, choć już pomógł tysiącom osób, dopiero się rozkręca, bo będzie realizowany aż do grudnia przyszłego roku.

- Nawet zachęcamy, żeby zapisywać się do nas po Nowym Roku, ponieważ będziemy mieli nowy sprzęt - mówi mgr fizjoterapii Mariusz Dziczkaniec, koordynator medyczny programu w ośrodku medycy pracy w Gorzowie.

Z rehabilitacji skorzystało tu na razie 210 osób. Do końca akcji będzie mogło skorzystać jeszcze 680.

ZOBACZ WIDEO: Przerwany lot pilota Tomasza Czerwińskiego

Dziczkaniec podkreśla, że program jest kompleksowy, bo oprócz pomocy medycznej, czyli cyklu zabiegów, oferuje też szkolenia. Jedno dotyczy ergonomii pracy, drugie - ogólnie zdrowego trybu życia. Chodzi więc o to, żeby poratować zdrowie, ale też zmienić nawyki, tryb życia.

[wytloczenie]- Jedno z pytań w ankiecie dla uczestników brzmi: Czy uprawia pan/pani jakąś formę rekreacji? [/wytloczenie]- mówi Dziczkaniec i dodaje, że nasz największy problem to właśnie brak aktywności fizycznej przy siedzącej pracy czy takim trybie życia.

- To prawda. Wydawało mi się, że jak biegam po budowach, to po pracy mogę już leżeć. No i zaczęły się problemy: z wagą, ze stawami, z kręgosłupem - mówi pan Grzegorz z Gorzowa, który o programie dowiedział się od nas i na pewno skorzysta.

CZYTAJ TEŻ:
Szpital w Gorzowie prowadzi kurs dla urody, ale tak naprawdę to terapia dla zbolałej duszy

Pieniądze na zabiegi dla tysięcy Lubuszan są z Europejskiego Funduszu Społecznego. To niejedyny w Lubuskiem program prozdrowotny, na który fundusz daje pieniądze, ale pierwszy, który ma powalczyć choćby z zespołem bólowym kręgosłupa, na co użala się niemal 80 proc. pracowników. Głównie przez to, że unika aktywności fizycznej (praca fizyczna to nie to samo).

- Ja przemieszczam się po urzędzie, żeby nie siedzieć ośmiu godzin, a w sezonie wsiadam na rower - mówi Adam Misiaszek, wicedyrektor departamentu EFS w urzędzie marszałkowskim.

Tu można skorzystać z programu

  • Szpital im. Religi w Słubicach, tel. 95 758 20 71;
  • Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Zielonej Górze, tel. 68 328 48 00;
  • Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp., tel. 95 733 12 00;
  • Ośrodek Rehabilitacji Leczniczej w Nowej Soli, tel. 68 387 23 46;
  • Powiatowy Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy - Pałac w Przełazach, tel. 68 381 12 95;
  • Ośrodek Integracji Społecznej w Zielonej Górze, tel. 68 459 23 50;
  • Nowy Szpital w Szprotawie, tel. 41 240 23 11;
  • Związek Organizacji Pomocowych w Gorzowie Wlkp., tel. 603 038 783;
  • Szpital im. Śmigielskiego w Skwierzynie, tel. 95 717 00 39;
  • Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Gorzowie Wlkp., tel. 95 720 23 03;
  • Szpital Uniwersytecki im. Marcinkowskiego w Zielonej Górze, tel. 68 329 62 00;
  • Zakład fizjoterapii Artem w Zielonej Górze, tel. 68 323 06 58
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tysiące Lubuszan mogą skorzystać z darmowej rehabilitacji. Od ręki! - Plus Gazeta Lubuska

Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto