Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzynasta emerytura 2022 - kiedy przelew? Oto ile dostaniesz na konto w ramach świadczenia

Michał Sierek
Michał Sierek
Już za kilka tygodni wypłata trzynastej emerytury. Wszystkie najważniejsze informacje na temat trzynastej i czternastej emerytury w 2022 roku znajdziecie w tym artykule. Z kolei w galerii zamieszczamy wyliczenia emerytur po waloryzacji, która będzie przeprowadzona w marcu. Sprawdź ▶▶
Już za kilka tygodni wypłata trzynastej emerytury. Wszystkie najważniejsze informacje na temat trzynastej i czternastej emerytury w 2022 roku znajdziecie w tym artykule. Z kolei w galerii zamieszczamy wyliczenia emerytur po waloryzacji, która będzie przeprowadzona w marcu. Sprawdź ▶▶ Archiwum Polska Press
Już za kilka tygodni na kontach emerytów pojawi się trzynasta emerytura. Z kolei późnym latem lub jesienią wypłacona zostanie "czternastka". Wszystkie najważniejsze informacje na temat trzynastej i czternastej emerytury w 2022 roku znajdziecie w tym artykule. Z kolei w galerii zamieszczamy wyliczenia emerytur po waloryzacji, która będzie przeprowadzona w marcu.

Spis treści

1338,44 zł brutto (1217,98 zł netto) - tyle wyniesie trzynasta emerytura w 2022 roku. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne otrzymają osoby pobierające m.in.: emerytury, renty, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, świadczenia przedemerytalne i zasiłki przedemerytalne, a także świadczenie pieniężne przysługujące cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Trzynasta emerytura w 2022 roku - kiedy przelew na konto?

Tzw. trzynastkę dostaną pod warunkiem, że mają prawo do wypłaty jednego z tych długoterminowych świadczeń na 31 marca. ZUS wypłaci trzynastki razem ze świadczeniami przysługującymi za kwiecień. To znaczy, że emeryci i renciści otrzymają jeden przekaz lub przelew, który będzie sumą ich comiesięcznego świadczenia i trzynastki.

W marcu 2022 waloryzacja emerytur. Oto wyliczenia

O 7 procent wzrosną emerytury i renty w marcu 2022 roku. Rząd zdecydował, że wskaźnik waloryzacji będzie wyższy, niż wynikałoby to z dotychczas obowiązujących przepisów. Tak wysoki wskaźnik waloryzacji to między innymi reakcja na bardzo wysoką inflację w Polsce, która - według szacunków - w styczniu przekroczyła 9 proc.! Jak marcowe podwyżki przełożą się na konkretne emerytury?

Waloryzacja: takie podwyżki emerytur szykują się od marca. Sprawdź wyliczenia w galerii

Warto wiedzieć: Biorąc pod uwagę wskaźniki makroekonomiczne ogłoszone przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, czyli wskaźnik inflacji w 2021 r. i realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w 2021 r., przy 20 proc. udziale realnego wzrostu wynagrodzeń we wskaźniku waloryzacji – wskaźnik waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych w 2022 r. ukształtowałby się na poziomie 105,7 proc.

  • Najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności oraz renta rodzinna wzrośnie z kwoty 1250,88 zł do 1338,44 zł, czyli o 87,56 zł.
  • Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie z kwoty 938,16 zł do 1003,83 zł – to o 65,67 zł więcej.

Czternasta emerytura w 2022. Ile i na jakich zasadach?

Wypowiedzi polityków obozu rządowego, które pojawiły się kilka tygodni temu wprowadziły niepewność, jeśli chodzi o perspektywę wypłaty "czternastki" w 2022 roku. Ostatecznie jednak PiS zdecydował, że i świadczenie trafi do portfeli polskich emerytów w tym roku.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że czternasta emerytura w 2022 roku zostanie wypłacona na podobnych zasadach jak w roku ubiegłym. Pieniądze mają trafić do uprawnionych „jesienią lub późnym latem”.

Przy wypłacie czternastki uwzględniona będzie indywidualna sytuacja dochodowej świadczeniobiorców. Jak szacuje rząd, zdecydowana większość, ok. 8 mln osób, otrzymała to świadczenie w pełnej wysokości, a ok. 1,2 mln – w wysokości odpowiednio pomniejszonej.

POLECAMY

od 7 lat
Wideo

Jak działają oszuści 1 - fałszywy SMS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Trzynasta emerytura 2022 - kiedy przelew? Oto ile dostaniesz na konto w ramach świadczenia - Express Bydgoski

Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto