Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trudno w to uwierzyć, ale uczniowie w Nowej Soli naprawdę budują łuk triumfalny i to dzięki doświadczeniom na Sycylii

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Uczestniczki projektu "Na mur beton" z  CKZiU "Elektryk". Uczniowie na Sycylii badali właściwości pucolanu, a teraz koło szkoły budują łuk triumfalny, wykorzystując wiedzę zdobytą we Włoszech
Uczestniczki projektu "Na mur beton" z CKZiU "Elektryk". Uczniowie na Sycylii badali właściwości pucolanu, a teraz koło szkoły budują łuk triumfalny, wykorzystując wiedzę zdobytą we Włoszech Eliza Gniewek-Juszczak
Nauka nie musi odbywać się na miejscu, można jechać za granicę i przywieźć na przykład łuk triumfalny. – Chcieliśmy pokazać uczniom, że nauka kompetencji, które są ważne w życiu nie musi odbywać się w szkole, ale poprzez działania praktyczne – podkreśla Agnieszka Sawicka, nauczycielka i koordynatorka jedno z nowosolsko-sycylijskich projektów.

Szkoły w Nowej Soli. Buduje się łuk triumfalny

Najpierw był odlew podstawy, kopanie fundamentów i budowa ruszyła. To część prac do wykonania w Nowej Soli. Ale to, co było trudniejsze, czyli projekt i dobór materiału powstał na Sycylii, gdzie podobnych łuków nie brakuje.
Skąd pomysł na taki obiekt w Nowej Soli? Będzie to jeden z efektów międzynarodowego projektu „Na mur beton”, który realizują uczniowie z nauczycielami Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego "Elektryk". Wybrali się na Sycylię, gdzie nie tylko obejrzeli istniejące łuki triumfalne, zbudowane w starożytności, ale zbadali właściwości pucolanu.

– Na bazie pucolanu w starożytności był wytwarzany cement – wyjaśnia Joanna Stasińska, wicedyrektor szkoły i koordynator projektu. – Uczniowie najpierw badali właściwości pucolanu. Sprawdzali efekty różnych jego proporcji z piaskiem, kamieniami i wodą morską, która ma wysokie zasolenie, więc jej właściwości chemiczne mocno spajają te wszystkie elementy. Po uzyskaniu odpowiednich proporcji, młodzież wykonała kilka miniaturowych odlewów, opisując badania w kartach prac.

– Metody stosowane w starożytnym budownictwie są dla nas nowością. Nawet byśmy nie pomyśleli, że da się wykorzystać pył wulkaniczny – zauważa Zuzanna Chudzikiewicz.

Włoski łuk w Nowej Soli. Budowa ruszyła

To, co uczniowie najpierw wykonali w miniaturze, teraz budują, jako duży łuk. Będzie miał wysokość do dwóch metrów. Przejście będzie na wysokości 160 cm. Już planowane są zajęcia dla dzieci z przedszkoli na temat historii i znaczenia łuków triumfalnych. Nowosolski łuk powstaje na terenie szkoły przy hali sportowej.

Z wyjazdu do Włoch zostaną nie tylko doświadczenia naukowe. Emilia Szeregeda ucieszyła się z możliwości wyjazdu na Sycylię. – Mogliśmy zobaczyć Etnę i pył wulkaniczny. Bardzo ciekawa była architektura miast, które zobaczyliśmy – podkreśla.
Aleksandra Patoła zaznacza, że bardzo ważna była integracja z uczniami „Elektryka” i włoskiej szkoły.
Kinga Raczkowska i Julia Jakowicka są zachwycone architekturą włoskich miast, ale jednocześnie zaskoczone maksymalnym wykorzystaniem miejsca i panującą tam ciasnotą.

Projekt "Na mur beton" realizowany jest w projekcie „Ponadnarodowa mobilność uczniów” współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

CKZiU "Elektryk". Nauka możliwa też za granicą

Projekt „Na mur beton” to jeden z dwóch ostatnio realizowanych przez nowosolską szkołę na Sycylii. Drugi to „Alternatywne formy wzmacniania kompetencji kluczowych w „Elektryku”.

– Chcieliśmy pokazać uczniom, że nauka kompetencji, które są ważne w życiu nie musi odbywać się w szkole, ale poprzez działania praktyczne – podkreśla Agnieszka Sawicka, nauczycielka i koordynatorka projektu. – W tym projekcie najważniejsza była współpraca. Uczniowie pochodzili z różnych klas i kierunków. Łączyła ich wykonywana w szkole lub poza nią działalność artystyczna.

– Nawiązanie kontaktów w szkolnych warunkach pomiędzy klasami byłoby trudne, a ten projekt dał nam możliwość integracji – mówi Klaudia Bruzi.

– Mogliśmy porozmawiać z młodzieżą włoską, poznać ich kulturę, sposób bycia i współpracować. Robiliśmy razem zdjęcia, plakaty, słowniczek i kalendarz – wymienia Aleksandra Kamińska.

W listopadzie w szkole zostanie otwarta wystawa zdjęć, a kalendarze będą wręczane uczniom przychodzącym na dni otwarte do „Elektryka”.

CZYTAJ TEŻ

ZOBACZ TEŻ WIDEO: Nowa Sól. Uczniowie z CKZiU "Elektryk" łamią stereotypy

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto