Teatr Polska 2021 w Nowej Soli. W sobotę przedstawienie dla dzieci. A potem ważne propozycje dla dorosłych widzów

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
We wtorek, 21 września aktorzy z Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie gościli w Koninie ze spektaklem pod tytułem "Bambi, opowieść leśna". W sobotę, 25 września przedstawienie można obejrzeć w Nowej Soli
We wtorek, 21 września aktorzy z Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie gościli w Koninie ze spektaklem pod tytułem "Bambi, opowieść leśna". W sobotę, 25 września przedstawienie można obejrzeć w Nowej Soli Krzysztof Nowak/konin.naszemiasto.pl
Udostępnij:
W Nowej Soli można oglądać przedstawienia teatrów z całego kraju w ramach programu Teatr Polska. W sobotę w sali widowiskowej bajka dla dzieci. A potem będzie bardzo poważnie.

Teatr Polska w Nowej Soli. Co można zobaczyć w najbliższym czasie?

Poniżej lista tytułów i teatrów, które je wystawią.

 • 25.09 Bambi, opowieść leśna / Teatr Pleciuga - Szczecin
 • 01.10 Laboratorium Dźwięku - Teatr Baj Pomorski - Toruń
 • 09.10 Ginczanka. Przepis na prostotę życia - teatr Łaźnia Nowa - Kraków
 • 12.10 Schulz: Pętla Teatr Chorea - Łódź
 • 19.10 Gradient - Fundacja Sztukmistrze - Lublin
 • 26.10 Pilnie kupię biografię - Teatr Dramatyczny - Wałbrzych

Przedstawienie dla dzieci

W sali widowiskowej Nowosolskiego Domu Kultury w sobotę, 25 września, o godz. 18 dzieci powyżej piątego roku życia mogą obejrzeć teatralną bajkę.

BAMBI, OPOWIEŚĆ LEŚNA, Reżyseria: Arkadiusz Klucznik, Teatr Lalek "Pleciuga"
Spektakl o życiu i przygodach małego, a potem dorosłego jelenia Bambi.
Powieść dla dzieci "Bambi, opowieść leśna" została napisana i opublikowana przez austriackiego pisarza Felixa Saltena w 1923 roku. To historia żyjących w lesie zwierząt, wśród których jelenie stanowią grupę niemal arystokratyczną. Leśne życie opisane przez Saltena to nie sielanka. Obok miłych i pięknych chwil zdarzają się bowiem sytuacje pełne agresji czy wręcz tragedie, a zwierzęcy bohaterowie powieści zdają się być lustrzanym odbiciem społeczeństwa ludzkiego. Są wśród nich bohaterowie i tchórze, agresorzy i obrońcy, a cała powieść do złudzenia przypomina powstałą długo później historię z „Króla Lwa”.

 • Czas trwania: 75 min.
 • grupa wiekowa: dzieci

Teatr Polska 2021. Przedstawienia w Nowej Soli

Laboratorium Dźwięku, reżyseria: Ewa Piotrowska, Teatr "Baj Pomorski"
Scena staje się swoistym laboratorium instrumentów oraz dźwięku jako takiego. Aktorzy odziani w stosowne do sytuacji, laboratoryjne kostiumy eksplorują to wyżej wskazane zjawisko, towarzyszące nam przecież od zarania dziejów.
Prowodyrem badań jest profesor muzyki klasycznej doskonale władający sztuką gry na fortepianie. Instrument ten ulegnie jednak procesowi dekonstrukcji. Rozebrany zostanie na poszczególne części w celu poszukiwania dźwięku pierwotnego – tego, który stanowił przyczynek do powstania fascynującej sztuki zwanej dziś „muzyką”.
Tak oto przed naszymi oczami (a przede wszystkim USZAMI) pojawią się obiekty grające, z którymi nikt, poza widzami naszego spektaklu, nigdy nie miał dotąd styczności. Ich kształty i brzmienia są niezwykłe! Niektóre przypominają przedmioty użytku codziennego, inne zaś jawią się jako twory abstrakcyjne. W ten sposób zaczynamy tworzyć nową muzyczną jakość.

 • Czas trwania:50 min.
 • Grupa wiekowa: wszyscy

Ginczanka. Przepis na prostotę życia, reżyseria: Anna Gryszkówna, Teatr Łaźnia Nowa
Zuzanna Gincburg, znana jako Zuzanna Ginczanka, należy do tych pisarek, których twórczość splata się z życiem. Doświadczenie biograficzne – najpierw nastolatki publikującej swoje pierwsze literackie próby na łamach szkolnego pisma, a potem świadomej siebie kobiety i poetki – jest główną materią jej wierszy. Ginczanka wychowywała się na prowincji, w Równem, ale marzyła o wielkim świecie, którego symbolem była dla niej Warszawa. Jeszcze w Równem nawiązała kontakt z Julianem Tuwimem, który zauważył w niej wielki talent i namówił na przeprowadzkę do stolicy. Negocjując swoje miejsce w warszawskim środowisku literackim, Ginczanka jako polska poetka żydowskiego pochodzenia musiała się zmierzyć z dwoma „demonami”: pięknem i żydowskością. Klisza „pięknej Żydówki” rozpalała wyobraźnię męskiej części towarzystwa i przysłaniała jej twórczość. Jej żydowskie pochodzenie stało się natomiast przedmiotem antysemickich ataków w Warszawie lat 30., a ostatecznie przyczyną jej tragicznej śmierci w Krakowie w 1944 roku.

 • Czas trwania: 70 min,
 • grupa wiekowa: młodzież i dorośli

SCHULZ: PĘTLA, reżyseria: Konrad Dworakowski, Stowarzyszenie Teatralne CHOREA
Na podstawie twórczości Brunona Schulza. „Istotą rzeczywistości jest sens. Co nie ma sensu, nie jest dla nas rzeczywiste. Każdy fragment rzeczywistości żyje dzięki temu, że ma udział w jakimś sensie uniwersalnym.”
„Nie ma ani okruszyny wśród naszych idei, która by nie pochodziła z mitologii - nie była przeobrażoną, okaleczoną, przeistoczoną mitologią. Najpierwotniejszą funkcją ducha jest bajanie, jest tworzenie „historyj”.”
„Schulz: Pętla” jest twórczą interpretacją prozy Brunona Schulza, która staje się zarówno punktem wyjścia jak i szkieletem całej historii.

 • Czas trwania: 80
 • Grupa wiekowa: młodzież i dorośli

Gradient, reżyseria: Paweł Grala, Fundacja Sztukmistrze
To spektakl, którego struktura stanowi zapis refleksji nad organizmem, w jego biologicznym jak i społecznym sensie.
Organizm był dla artystów inspiracją do poszukiwań w zakresie przepływu, dynamiki i jakości ruchu oraz stał się źródłem pytań o naturę zależności przyczynowo-skutkowej.
Spektakl jest eksploracją niezwykle harmonijnych języków współczesnego cyrku i tańca, a tworzący go artyści czerpiąc inspiracje z obydwu tych źródeł, zestawiając ze sobą koncepcje, kierunki, ciała i rekwizyty.
“Gradient” to spektakl niezwykle różnorodny - na scenie, obok licznych form ruchu, zobaczymy akrobatykę naziemną, powietrzną, żonglerkę i iluzję optyczną, a piątce tworzących go performerów
towarzyszy ożywiona poprzez wizualizacje kilkumetrowa bryła.

 • Czas trwania: 50 minut,
 • Grupa wiekowa: młodzież i dorośli

PILNIE KUPIĘ BIOGRAFIĘ, reżyseria: Krzysztof Popiołek, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu
To spektakl, który w artystyczny sposób próbuje oddać atmosferę pracy, świetności i upadku wałbrzyskich zakładów porcelany. Nieistniejące już dzisiaj fabryki, które kształtowały tożsamość lokalnej społeczności, stają się pretekstem do stworzenia opowieści o ludziach pomijanych we współczesnej narracji historycznej Wałbrzycha. Jesteśmy naocznymi świadkami, jak po latach walki z negatywnymi efektami koniunktury gospodarczej, tożsamość miasta na nowo się konsoliduje. W publicznych narracjach nader często wraca się do „czarnego złota” – węgla, na którego wydobyciu opierała się lwia część gospodarki – w mieście powstał Pomnik Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego oraz dokonano rewitalizacji przestrzeni pokopalnianych. Natomiast w miejscu fabryk porcelany kłębią się gruzy, a przecież produkcja porcelany była drugą siłą napędową gospodarki miasta. Następuje powolne wymazywanie pamięci o tych przestrzeniach, a co za tym idzie – o ludziach, którzy tam pracowali. Pracownice zakładów porcelany nie mają swoich pomników, a ich historia bezpośrednio zanika wraz z upadkiem budynków, w których jeszcze do niedawna realizowały się zawodowo. „PILNIE KUPIĘ BIOGRAFIĘ” to spektakl, który inicjuje rozmowę o utraconym dorobku miasta.

 • Czas trwania: 80 min
 • Grupa wiekowa: młodzież i dorośli

CZYTAJ TAKŻE:
Będzie mnóstwo występów i bardzo dużo miodu! W sobotę i niedzielę będzie Dolnośląskie Święto Miodu i Wina 2021 w Przemkowie [PROGRAM]
VII rodzinny rajd rowerowy Karolatu "Gospodarstwo karolackiego księstwa". Te rajdy to ulubione wyprawy rowerzystów z Nowej Soli i okolicy

ZOBACZ TAKŻE WIDEO: Noc Kupały w Żarach. Występ teatru tańca Żarskiego Domu Kultury w parku przy alei Jana Pawła II

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie