Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Takie zdjęcia mają szczególne znaczenie. Mieszkańcy Nowej Soli wspierają osoby z niepełnosprawnościami

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego wraz z opiekunem Beatą Walendowską odwiedzili m.in. Urząd Miejski w Nowej Soli
Podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego wraz z opiekunem Beatą Walendowską odwiedzili m.in. Urząd Miejski w Nowej Soli Urząd Miejski w Nowej Soli/Ewa Batko
– Nasze motto to: „Każdy inny. Wszyscy równi” – podkreśla B. Walendowska, która z młodzieżą spotkała się m.in. z pracownikami Urzędu Miejskiego w Nowej Soli, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Starostwa Powiatowego, Centrum Informacji Turystycznej.

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Święto w Nowej Soli

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami to święto obchodzone od 1992 roku dzięki decyzji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. W Polsce odbywa się od 2012 roku. Celem jest przybliżenie społeczeństwu problemów, z jakimi spotykają się osoby niepełnosprawne.

– Nasz ośrodek to miejsce z wieloletnią tradycją, które powstało z potrzeby edukacji i wsparcia osób niepełnosprawnych oraz ich rodzin. Osoby niepełnosprawne w społeczeństwie były, są i będą a naszym społecznym obowiązkiem jest umożliwienie osobom niepełnosprawnym życia w godności oraz dążenie do zapewnienia im pełnoprawnego funkcjonowania w grupie społecznej – wyjaśnia Jolanta Kaczkiełło – Ostrowska, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Nowej Soli.

Dyrektorka przytacza dwa dokumenty Konstytucję RP i Konwencję o Prawach Osób Niepełnosprawnych, która określa „co państwo musi zrobić, aby mieć pewność, że osoby niepełnosprawne mają takie same prawa, jak wszyscy inni obywatele”.

– Nauczyciele we współpracy z rodzicami oraz pracownikami obsługi i administracji stawiamy sobie za cel realizację postanowień cytowanych powyżej dokumentów: „Osoby niepełnosprawne są jednostkami w pełni swych praw…”, dlatego wspieramy je w pokonywaniu barier środowiskowych, ekonomicznych i społecznych. Nasz ośrodek poprzez podejmowanie wszechstronnych działań przygotowuje uczniów do godnego życia we wszystkich jego aspektach – podkreśla dyrektor ośrodka.

Podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego wraz z opiekunem Beatą Walendowską odwiedzili m.in. Urząd Miejski w Nowej Soli

Takie zdjęcia mają szczególne znaczenie. Mieszkańcy Nowej So...

Zdjęcia. Wspieram z całego serca i na okrągło

W sobotę, 3 grudnia w ośrodku odbędzie się medialny „Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej”. Wszyscy chętni zaproszeni są do udzielenia wsparcia i solidaryzowania się z osobami niepełnosprawnymi poprzez zdjęcie z etykietą „WSPIERAM Z CAŁEGO SERCA I NA OKRĄGŁO”. Szczegóły będą na profilu ośrodka na Facebooku.
Uczniowie ośrodka wraz z pedagogiem Beatą Walendowską odwiedzają nowosolskie instytucje, które wspierają uczniowską społeczność, dziękują za współpracę, wręczają symboliczne anioły, a jednocześnie zachęcają do wyrażenia wsparcia poprzez zdjęcia ze wspomnianą wyżej etykietą. Działania współorganizuje także nauczyciel - terapeuta Aneta Nawrot.

– Nasze motto to: „Każdy inny. Wszyscy równi” – podkreśla B. Walendowska, która z młodzieżą spotkała się m.in. z pracownikami Urzędu Miejskiego w Nowej Soli, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Starostwa Powiatowego, Centrum Informacji Turystycznej.

– Chcemy wspólnie mówić, że osoby z różnymi niepełnosprawnościami są wśród nas – są naszymi sąsiadami, są nowosolanami. Są tak samo ważni jak Ty i ja – skomentowała po spotkaniu Ewa Batko, rzecznik prasowa magistratu.

Na wspólnym zdjęciu z młodzieżą z ośrodka znaleźli się prezydent Jacek Milewski, wiceprezydent Karina Jarosz, a także naczelniczki Irena Sienkiewicz i Jolanta Kabzińska, oraz radni miasta Anna Ast i Waldemar Jacheć.

– Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za godne miejsce osób niepełnosprawnych w środowisku lokalnym. Ci, którzy nas wspierają, kierują się słowami: „Moim przyjacielem jest ten, kto mi pomaga, a nie ten, kto się lituje” – dodaje dyrektor SOSW.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto