Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sztuczne jądra. Nowa era w badaniu i leczeniu męskiej niepłodności

OPRAC.: Redakcja Strony Zdrowia
Model jąder ma pozwolić na lepsze zrozumienie mechanizmów zaangażowanych w powstawanie płci i rozwój zaburzeń jąder, w tym niepłodności
Model jąder ma pozwolić na lepsze zrozumienie mechanizmów zaangażowanych w powstawanie płci i rozwój zaburzeń jąder, w tym niepłodności Getty Images
Naukowcy z Izraelskiego Uniwersytetu Bar-Ilan osiągnęli przełom, hodując po raz pierwszy organoid, czyli sztuczny model jądra. Ta innowacyjna metoda otwiera nowe drzwi dla badań na niepłodnością i zaburzeniami rozwoju płciowego.

Spis treści

Co to jest organoid i jak przyczynia się do badań nad niepłodnością?

Specjaliści z izraelskiego Bar-Ilan University wyhodowali „sztuczne jądra”. Chodzi o tzw. organoid, czyli żywy, zbudowany z komórek, niewielki model danego narządu. Dotąd otrzymano już m.in. organoidy nerek, mózgu czy jelit.

Model jąder ma pozwolić na lepsze zrozumienie mechanizmów zaangażowanych w powstawanie płci i rozwój zaburzeń jąder, w tym niepłodności. Szacuje się, że niepłodność dotyka aż jednego na dwunastu mężczyzn na całym świecie.

Czytaj też: NFZ zwiększył finasowanie jednego z kluczowych badań niepłodności

„Sztuczne jądra to obiecujący model, który pomoże w badaniach podstawowych rozwoju i działania jąder. Zdobyta wiedza może znaleźć przełożenie na nowe terapie zaburzeń rozwoju płciowego czy niepłodności” – mówi dr Nitzan Gonen, autor publikacji na ten temat, która ukazała się w magazynie „International Journal of Biological Sciences”.

Do tej pory stworzono już organoidy różnych organów, takich jak nerki, mózg czy jelita. Obecne organoidy jąder stworzone zostały z komórek myszy, ale naukowcy planują wykorzystać komórki ludzkie w dalszych badaniach.

Przyszłość badań nad płodnością

Jednym z możliwych zastosowań sztucznych jąder jest produkcja plemników, które mogłyby zostać użyte do zapłodnienia. Jeśli ta praktyka zyskałaby aprobatę, miałaby ogromne znaczenie dla dzieci leczonych z powodu raka jądra, które nie mogą mrozić swoich plemników.
Produkujące plemniki organoidy powstawałyby wtedy z komórek pobranych od tych dzieci.
Ta metoda potencjalnie zmieniłaby sposób, w jaki badamy i leczymy niepłodność u mężczyzn, oferując nową nadzieję na rodzicielstwo dla wielu niepłodnych par na całym świecie.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sztuczne jądra. Nowa era w badaniu i leczeniu męskiej niepłodności - Strona Zdrowia

Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto