Szkoły średnie w Nowej Soli. Wiemy, które kierunki cieszą się największym zainteresowaniem absolwentów szkół podstawowych

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Trwa nabór do szkół średnich. W piątek, o godz. 15 mija czas na ostateczne decyzje absolwentów podstawówek. Sprawdź, które klasy są najbardziej oblegane.
Trwa nabór do szkół średnich. W piątek, o godz. 15 mija czas na ostateczne decyzje absolwentów podstawówek. Sprawdź, które klasy są najbardziej oblegane. Eliza Gniewek-Juszczak
Absolwenci nowosolskich szkół podstawowych mają ostatnie dni na decyzję w sprawie wyboru szkoły. Składając wniosek o przyjęcie mogli wskazać placówkę pierwszego, drugiego i trzeciego wyboru. Wiedzą już, gdzie się dostali. A my wiemy, które klasy są najbardziej oblegane.

Rekrutacja do szkół średnich w Nowej Soli. Które klasy są najbardziej popularne?

Starostwo powiatowe poinformowało, że w tym roku największym zainteresowaniem cieszą się kierunki: logistyk, informatyk, programista, mechatronik, ekonomista, technik reklamy, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, a także technik żywienia i usług gastronomicznych, organizacji turystyki, fotografii i multimediów.
Wiemy, które klasy są najbardziej popularne, czyli ile osób przypadało na jedno miejsce. Trzeba dodać, że nie wszystkim udało się uzyskać potrzebną liczbę punktów, niektórzy ostatecznie zdecydują się na inną klasę, a jeszcze inni będą czekać na miejsce na liście rezerwowej.

Liceum Ogólnokształcące w Nowej Soli

 • profil matematyczno-fizyczny – 52
 • profil humanistyczny – 48
 • profil biologiczno – chemiczny – 43
 • profil akademicki (biologia, j. polski) – 43

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Elektryk”

 • liceum ogólnokształcące (mundurowe) – 35
 • technik reklamy – 42
 • technik informatyk - 29
 • technik ekonomista - 32
 • technik mechatronik – 30
 • technik programista – 28

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Nowej Soli

 • technik logistyk – 44
 • technik żywienia i usług gastronomicznych – 30

- Podane dane nie są ostateczne. Do 30 lipca 2021 r. uczniowie zakwalifikowani mają czas na dostarczenie oryginału dokumentów – świadectwa ukończenia szkoły oraz zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego - podkreśla Anna Chyła, rzecznik prasowa Starostwa Powiatowego w Nowej Soli.

Szkoły średnie w Nowej Soli. Najbardziej popularna wśród młodzieży klasa

52 osoby wskazały profil matematyczno-fizyczny w Liceum Ogólnokształcącym im. K. K. Baczyńskiego w Nowej Soli. A miejsc w tym oddziale będzie 30. Ta klasa cieszyła się największym zainteresowaniem absolwentów nowosolskich podstawówek wśród wszystkich pierwszych klas szkół średnich. Niewiele mniej osób wskazywało również inne klasy tej szkoły, np. profil humanistyczny oznaczyło 48 osób. Bardzo duże zainteresowanie ofertą liceum potwierdza dyrektor Aleksandra Grządko.

– To m.in. wynik naszej rzetelnej pracy podczas pandemii oraz efekt wirtualnego dnia otwartego, który zorganizowali nasi uczniowie. Wpływ na wybór naszej szkoły miały również dobre wyniki egzaminów maturalnych – wyjaśnia dyrektor Grządko. – Wzrasta zainteresowanie matematyką, fizyką i naukami przyrodniczymi. Powinna cieszyć świadomość uczniów, którzy, wybierając dzisiaj przedmioty ścisłe i decydując się później na studia na kierunkach politechnicznych, będą mogli zdobyć zawód, który da im gwarancję zatrudnienia.

Aleksandra Grządko dodaje, że w szkole równoległe doskonalone są kompetencje społeczne i humanistyczne młodzieży.

– Aktywność naszych uczniów w życiu społecznym i kulturalnym jest widoczna w środowisku lokalnym. Świetnie odnajdują się w działaniach, w których wykorzystują kompetencje społeczne i wiedzę kulturalną – podkreśla dyrektor szkoły.

Cenione kierunki nauki w CKZiU "Elektryk" w Nowej Soli

Technik reklamy oraz klasa mundurowa liceum to profile najczęściej wskazywane przez młodzież, która na placówkę pierwszego wyboru wskazała Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Elektryk” w Nowej Soli.

– To są kierunki, które u nas w szkole od lat świetnie prosperują. Młodzież jest zainteresowana nauką na tych profilach – przyznaje Joanna Stasińska, zastępca dyrektora CKZiU „Elektryk” ds. dydaktycznych. – Jesteśmy dumni, że absolwenci szkół podstawowych wybierają naszą szkołę. Mamy nadzieję, że sprostamy ich oczekiwaniom i będą czuli się w naszych murach dobrze.

Szkoły średnie w powiecie nowosolskim. Gdzie, ile będzie pierwszych klas?

Zarząd Powiatu Nowosolskiego zdecydował o liczbie oddziałów i kierunków kształcenia, jakie będą działały od 1 września.

- Bazą wyjściową były dane dotyczące liczby kandydatów do klas pierwszych szkół prowadzonych przez powiat po zamknięciu jednego z etapów naboru – dostarczenie kopii dokumentów potwierdzających osiągnięcia – poinformowała starosta Iwona Brzozowska.

 • LO – 5 oddziałów
 • CKZiU "Elektryk" – liceum mundurowe – 1 oddział, technikum – 7 oddziałów
 • ZSP nr 2 "Nitki"– szkoła branżowa – 4 oddziały
 • ZSP nr 4 "Spożywczak"– technikum – 4 oddziały
 • ZSP nr 5 w Kożuchowie – technikum – 1 oddział, szkoła branżowa – 1 oddział

Ostateczne listy uczniów zostaną ogłoszone 2 sierpnia, po dostarczeniu przez osoby zakwalifikowane oryginałów dokumentów.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie