Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkło secesyjne ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze

Krystyna Bakalarz
Ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze
Wystawa czasowa w Muzeum Miejskim w Nowej Soli od 18 listopada 2011 do 31 stycznia 2012 r. Wernisaż 18 listopada 2011 r. o 17.00 poprzedzony wykładem i prezentacją multimedialną: dr Stefania Żelasko – Europejskie szkło secesyjne. Wstęp nieodpłatny.

Wystawa Szkło secesyjne ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze prezentuje ponad 100 unikatowych obiektów ze szkła, pochodzących z wielu europejskich hut. Możliwość pokazania tych szkieł w Muzeum Miejskim w Nowej Soli zawdzięczamy trwającemu w muzeum jeleniogórskim remontowi – na co dzień są to bowiem obiekty ze stałej ekspozycji, których się poza macierzyste muzeum nie wypożycza. W Nowej Soli pozostaną w okresie 18 listopada 2011 do 31 stycznia 2012 roku, po czym powrócą na stałe do Jeleniej Góry.

Ekspozycja ukazuje wysoki poziom artystyczny dzieł mistrzów i projektantów sztuki szklarskiej. Szkła secesyjne były wysmukłe i wysmakowane w proporcjach. Na bezbarwnych szkłach kryształowych lub wielopowłokowych barwionych w masie nanoszono motywy roślinne, pejzażowe, które następnie trawiono kwasem lub szlifowano. Niekiedy malowano reliefowo złotem lub kolorową emalią transparentową naturalistyczne kwiaty.

Zobaczymy znakomite szkła z wytwórni czeskich - Johanna Loetz Witwe z Klasterskego Mlyna, Josepha Kralik z Eleonorenhain, Pallme-Koeniga z pd. Czech, huty hrabiego Harracha w Novym Svete i Josepha Riedla z Polaun. Wśród szkieł francuskich dużą grupę zabytków tworzą wyróżniające się oryginalnością formy z hut lotaryńskich, tzw. Szkoły Nancy, gdzie styl secesyjny rozwinął się bardzo bujnie. Są to m.in. wielopowłokowe, barwione w masie, trawione, zdobione plastycznymi nakładkami szkła Emile Galle, Daum Freres i Cristaliere de Pantin. Oprócz kilku eksponatów z hut niemieckich ( Weisswasser ) zobaczyć można będzie znakomite szkła śląskie z huty hrabiego Schaffgotscha Josephine w Szklarskiej Porębie i huty Fritza Heckerta w Piechowicach, dla których projekty form i dekoracji powstawały w pracowni prof. Ludwiga Sutterlina, Maxa Rade, Artura Gerlacha, Willi Meizena.

Precyzyjne przypisanie poszczególnych szkieł konkretnym autorom i wytwórniom stało się możliwe po wnikliwych badaniach archiwalnych, przeprowadzonych przez dr Stefanię Żelasko, kustosza dyplomowanego z Działu Szkła w Muzeum Karkonoskim, która przed wernisażem wystawy wprowadzi nas w temat wykładem i prezentacją multimedialną.

W muzeum nabyć będzie można ostatnią publikację pani dr Stefanii Żelasko – monografię „Huta Josephine. Secesja – Art Deco – Modernizm. 1900 – 1950”. Monografia ta jest podręcznikiem dla znawców, kolekcjonerów szkła i muzeów. Rzeczowe, oparte na źródłach archiwalnych 510-stronicowe opracowanie uzupełnia ponad 700 doskonałej jakości ilustracji. Książka została wydana w Niemczech, przez Glassmuseum Passau w 2009 roku. Nadmienić należy, że autorka jest kustoszem również tego muzeum.

Zachęcamy do udziału w wernisażu 18 listopada 2011 r. o 17.00 lub do zobaczenia tej wystawy w czasie pokazu nowosolskiego (do 31 stycznia 2012), jest to bowiem wystawa niezwykła. Kruche, delikatne i niezwykle piękne szkła secesyjne i to w tak reprezentatywnym wyborze zapewne nie opuszczą więcej macierzystego muzeum.

Zrozumieć mój świat


Sam/a opublikuj swój artykuł lub swoje zdjęcia.

Nie masz konta? Zarejestruj się!

Organizujesz imprezę? Chcesz o jakiejś imprezie powiadomić? To proste!


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

"Szpila" i "Tiger" znowu spełniają marzenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto