Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świat broni się przed koronawirusem. Obowiązkowe szczepienia, zachęty i naciski na medyków

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
AP/Associated Press/East News
Świat robi wszystko, by zachęcić ludzi do szczepienia się przeciwko koronawirusowi, bo to jedyny sposób, by pokonać zarazę

Coraz więcej krajów na całym świecie zmusza ludzi do szczepienia się przeciwko CO-VID-19. Często dotyczy to określonych zawodów. Tadżykistan i Watykan należą do nielicznych krajów, w których szczepienia obejmują wszystkich dorosłych. W byłym sowieckim Tadżykistanie oficjalna agencja informacyjna opublikowała dekret rządowy nakazujący szczepienia wszystkich osób powyżej 18. roku życia.

W Watykanie, najmniejszym państwie świata, już w lutym tego roku wprowadzono obowiązek szczepień, który obejmuje wszystkich mieszkańców i osoby pracujące na terenie Watykanu.

Niektóre kraje i terytoria nakładają obowiązek szczepień dla określonych grup ludności. Włoscy lekarze i inni pracownicy służby zdrowia w sektorze publicznym i prywatnym muszą zostać zaszczepieni. W innym wypadku grozi im zakaz bezpośredniej pracy z pacjentami. Grupa 300 pracowników włoskiej służby zdrowia zaskarżyła ten pomysł do sądu, starając się o uchylenie tego obowiązku, a rozprawa zaplanowana jest na 14 lipca.

16 czerwca rząd brytyjski ogłosił, że wszyscy pracownicy domów opieki społecznej w Anglii będą musieli zostać w pełni zaszczepieni. W przypadku zatwierdzenia tego pomysłu przez parlament nowe przepisy będą oznaczały, że każda osoba pracująca w domu opieki musi otrzymać dwie dawki szczepionki od października, chyba że ma zwolnienie lekarskie. Zasady będą miały zastosowanie do wszystkich pracowników zatrudnionych bezpośrednio przez dom opieki oraz pracowników pozyskiwanych przez agencje i wolontariuszy.

Prezydent Rosji Władimir Putin jest przeciwny obowiązkowym szczepieniom w całym kraju, jednak burmistrz Moskwy Siergiej Sobianin nakazał 16 czerwca obowiązkowe szczepienia mieszkańców stolicy pracujących w branży usługowej. Około 60 procent wszystkich pracowników przemysłu usługowego w Moskwie (nieco ponad dwa miliony ludzi) otrzymało polecenie pełnego zaszczepienia się do 15 sierpnia. Od tego czasu inne miasta podjęły podobne działania, w tym mocno dotknięty pandemią Sankt Petersburg.

Kazachstan 1 lipca zarządził obowiązkowe szczepienia przeciwko koronawirusowi dla szerokiego grona pracowników, którzy mają kontakt z innymi. Ci, którzy odmówią, nie będą mogli pracować twarzą w twarz z innymi ludźmi.

Amerykańskie miasto San Francisco ogłosiło, że będzie wymagało szczepień od wszystkich pracowników miejskich, w przeciwnym razie mogą zostać narażeni na kary do zwolnienia z pracy włącznie. Nowa zasada nie wejdzie w życie, dopóki szczepionki nie uzyskają pełnej aprobaty od amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków, która do tej pory dała zielone światło na ich zastosowanie tylko w nagłych wypadkach z powodu pandemii. 150 pracowników Houston Methodist Hospital w Teksasie zostało już zwolnionych lub sami zrezygnowali z pracy po tym, jak nie zastosowali się do nakazu zaszczepienia się.

Francuski minister zdrowia Olivier Veran powiedział, że obowiązkowe szczepienia nie są jeszcze konieczne dla wszystkich mieszkańców tego kraju. Ale rząd pracuje nad projektem ustawy, która ma zmusić pracowników służby zdrowia do przyjęcia szczepionek.

Choć w wielu miejscach na świecie nie ma formalnego wymogu szczepień, to ograniczenia, jakie wprowadzono dla niezaszczepionych oznaczają de facto obowiązek szczepień. Władze Arabii Saudyjskiej zdecydowały, że każdy, kto korzysta z transportu publicznego lub wchodzi do instytucji rządowych, prywatnych lub obiektów sportowych, musi być zaszczepiony przeciwko Covid-19 od 1 sierpnia. Do swoich miejsc pracy mogą wejść tylko zaszczepieni pracownicy z sektora publicznego i prywatnego.

Południowo-pakistańska prowincja Beludżystan 1 lipca wprowadziła zakaz wstępu nieszczepionych osób do urzędów państwowych, parków publicznych, centrów handlowych i transportu publicznego. Władze prowincji Sindh z kolei zapowiadają, że odmówią wypłacania poborów pracownikom rządowym, którzy nie zostali zaszczepieni od lipca. Natomiast sąsiedni Pendżab ogłosił, że zablokuje telefony komórkowe wszystkim osobom, które odmawiają szczepień.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Świat broni się przed koronawirusem. Obowiązkowe szczepienia, zachęty i naciski na medyków - Portal i.pl

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto