Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Średniowieczne mury obronne w Kożuchowie to zabytek na skalę światową. Są pieniądze na remont

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Mury obronne w Kożuchowie to wizytówka miasta i jeden z najlepiej zachowanych tego typu zabytków w Polsce. Zobacz w galerii więcej zdjęć
Mury obronne w Kożuchowie to wizytówka miasta i jeden z najlepiej zachowanych tego typu zabytków w Polsce. Zobacz w galerii więcej zdjęć Eliza Gniewek-Juszczak
- Każdy grosz, który wpłynie na poprawę i jakość naszych zabytków do bardzo ważna rzecz. To będzie piękna wizytówka miasta - ocenia burmistrz Kożuchowa Paweł Jagasek.

Średniowieczne mury obronne w Kożuchowie to unikat na skalę światową, można o tym przeczytać na portalu miasta i gminy. Niemal cała pierwotna ich długość zachowała się. Ale mury nie mają już ośmiu metrów wysokości. Sucha fosa na niektórych odcinkach jest szeroka na 20 metrów. To miejsce spacerów mieszkańców. Kożuchowskie mury należą do najlepiej zachowanych tego typu zabytków w Polsce. Stąd wszelkie działania, których celem jest wsparcie obwarowań. Z rządowego programu Polski Ład Kożuchów dostał prawie 2 mln zł na zabezpieczenie i odbudowę części murów.

- Bardzo się cieszę, że udało się pozyskać dofinansowanie na mury obronne - podkreśla burmistrz Paweł Jagasek. - Kożuchów to miasto zabytkowe. Każdy grosz, który wpłynie na poprawę i jakość naszych zabytków do bardzo ważna rzecz. To będzie piękna wizytówka miasta.

Przetarg ma być ogłoszony w styczniu. Prace zostaną rozłożone na dwa lata. Na kolejne lata burmistrz zapowiada starania o dofinansowanie następnej części murów od strony ulic Chopina i Spacerowej. - Moim marzeniem jest wyremontowanie wszystkich murów w Kożuchowie - podkreśla burmistrz Jagasek.

Mury obronne w Kożuchowie to wizytówka miasta i jeden z najlepiej zachowanych tego typu zabytków w Polsce. Zobacz w galerii więcej zdjęć

Średniowieczne mury obronne w Kożuchowie to zabytek na skalę...

Średniowieczne mury obronne w Kożuchowie. Z historii zabytku

Z portalu Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dowiadujemy się, że mury obronne Kożuchowa pierwszy raz były wzmiankowane w 1253 roku. Były wtedy umocnieniami drewnianoziemnymi.

- Kamienne mury zaczęto wznosić pod koniec XIII wieku, zaś dwieście lat później zbudowano od zewnątrz drugie pasmo. Były sprzężone z grodem (później zamkiem książęcym) i wzmocnione dwunastoma basztami. W kolistym obwodzie murów istniały trzy bramy – Głogowska, Krośnieńska i Żagańska. Po wojnie trzydziestoletniej zaniedbane obwarowania uległy destrukcji. Gdy w 1764 spłonęło miasto, zewnętrzne pasmo murów z bastejami rozebrano do wysokości 1,5-2 metrów na materiał budowlany. W 1819 rozebrano bramy, oszczędzając tylko basztę bramy Krośnieńskiej - pisał Stanisław Kowalski w książce Zabytki architektury województwa lubuskiego.

CZYTAJ TAKŻE:

ZOBACZ TAKŻE WIDEO: Zmienia się zabytkowy park w Kożuchowie. To będzie cel spacerów rodzin z dziećmi

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto