Solanin Film Festiwal w Nowej Soli. Co dalej z dofinansowaniem tej markowej imprezy miasta? Prezydent przedstawił pomysł

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak

Wideo

Zobacz galerię (10 zdjęć)
Solanin nie stracił swojej wartości, a wręcz może ją wzmocnić. Tak można wnioskować po spotkaniu prezydenta Nowej Soli z organizatorami festiwalu.

**AKTUALIZACJA
4 lutego 2021 r.**
- Zaproponowaliśmy nową formułę współorganizacji i współfinansowania przez nasze miasto tej ważnej z punktu widzenia „dziania się” w naszym mieście imprezy. Mam wrażenie, że propozycja spotkała się z pozytywnym odzewem. Umówiliśmy się, że w ciągu najbliższego miesiąca dopracujemy szczegóły. Bardzo dziękuję za merytoryczne i konstruktywne spotkanie - napisał prezydent Jacek Milewski, na swoim profilu Facebooku.

- Otrzymaliśmy propozycję nowej formy współpracy między miastem a stowarzyszeniem, w której miasto kontynuuje współfinansowanie festiwalu, ale staje się też jego Mocnym Partnerem Organizacyjnym. Dziękujemy za spotkanie i mamy nadzieję, że w ciągu miesiąca uda nam się ustalić ramy współpracy, aby w marcu z nową mocą skupić na organizacji 13. Solanina - podsumował spotkanie na profilu festiwalu jego szef Konrad Paszkowski.

Czytaj też:Święto Solan w Nowej Soli. Największe święto w mieście nie odbędzie się w czerwcu

Solanin Film Festiwal. Co się stało z dotacją?

Przypomnimy, pod koniec stycznia miejskie komisje podzieliły pieniądze zaplanowane na realizację zadań publicznych w kilku dziedzinach, m.in. na kulturę pomiędzy organizacje pożytku publicznego. To organizowany, co roku w gminach konkurs. Stowarzyszenia, które działają aktywnie w propagowaniu sportu, promowaniu kultury, czy działające na rzecz opieki społecznej zgłaszają swoje projekty. Jak co roku ofertę złożył Solanin Film Festiwal, ale niestety dotacji nie dostał, jak kilka innych popularnych w mieście wydarzeń.

Komentarze fanów Solanina

Na profilu Solanin Film Festiwal na Facebooku ruszyła lawina komentarzy w obronie wydarzenia. Pisano o żenadzie, niszczeniu marki miasta i m.in.: "Solaninie, nie daj się!". Do odpowiedzi wywołano wieloletniego prezydenta Wadima Tyszkiewicza, który miał zostawić miasto w dobrych rękach.

- Tak, uważam, że obecne władze popełniły błąd, wycofując się ze wsparcia Solanina. Ale jak napisałem, to ich decyzja, a moje zdanie nie ma w tym względzie żadnego znaczenia. Proszę więc dalej mieszać w tym kociołku, ale już beze mnie - próbował uciąć dyskusję senator.

Pod informacją o braku wsparcia ukazał się też komentarz filmowców z grupy Sky Piastowskie z Zielonej Góry. - Mamy nadzieję, że Solanin otrzyma dofinansowanie z miejskiej kasy czyli z pieniędzy, na które wszyscy się składamy w swoich miastach m.in. na działania kulturalne i propagowanie sztuki. Pragniemy tylko dodać, że Solanin pełni również jakże ważną funkcję edukacyjną gdyż podczas trwania festiwalu odbywają się darmowe warsztaty dla dzieci i młodzieży z wielu dziedzin sztuki. Mieliśmy zaszczyt i przyjemność prowadzić ich kilka. O marce i mocy imprezy wiadomo w całej Polsce i poza granicami. Liczymy, że sprawa zakończy się pozytywnie - czytamy w komentarzu.

Solanin Film Festiwal. Czy to impreza komercyjna?

Zwróciliśmy się do prezydenta Nowej Soli z pytaniem, czy będą inne możliwości wsparcia tego wydarzenia ważnego dla miasta.

- Nie wykluczam dyskusji czy, a jeżeli tak, to jak dofinansować szeroko rozumiane imprezy komercyjne i parakomercyjne. Tam, gdzie są pobierane za wstęp opłaty wkraczamy w sferę komercyjną - wyjaśnił nam prezydent Milewski.

Kilka dni później prezydent na swoim profilu wrócił do tematu wsparcia nowosolskich wydarzeń. Przyznał, że może wcześniej niezbyt jasno wyjaśnił powody odmowy. Włodarz podkreślił, że: "biletowane, jednorazowe imprezy w różnych dziedzinach nie powinny otrzymywać dofinansowania w ramach konkursów dla organizacji pożytku publicznego". - Środki w tym działaniu są ograniczone i jestem przekonany, że powinny być skierowane w kierunku organizacji nastawionych na inne (w sferze kultury, sportu i pomocy społecznej) działania na rzecz nowosolan. To nie oznacza, że ważne dla naszego miasta przedsięwzięcia jak np. Festiwal Solanin, Turniej Tańca czy Gala Boksu mają zostać zepchnięte na margines. Po prostu trzeba w spokoju, konstruktywnie porozmawiać o tym, czy i w jakiej formule dofinansowywać tego typu imprezy. Mam nadzieję, że wspólnie z organizatorami tych przedsięwzięć, w toku merytorycznych rozmów znajdziemy rozsądną formułę i właściwe rozwiązania. I o tym mówię od samego początku - napisał prezydent Nowej Soli.

Stowarzyszenie Solanizatorzy czeka na spotkanie z prezydentem

Organizatorzy Solanin Film Festiwal chcieli wyjaśnić prezydentowi, że nie organizują komercyjnego wydarzenia.

- W ofertach dotyczących zadań publicznych składanych na konkurs organizowany przez miasto, można wskazać środki pozyskane z biletów. Ustawa o działalności pożytku publicznego to umożliwia. W warunkach konkursu nie ma zapisu, który wskazywałby na możliwość wykluczenia za to z konkursu, czy odebrania punktów podczas oceny wniosku - mówił nam Konrad Paszkowski, dyrektor Solanin Film Festiwal. - Kibicujemy organizatorom wszystkich wydarzeń masowych, na które ludzie zawsze przychodzili, abyśmy wrócili do tego w realu i aby były na to środki.

Aktorzy Piotr Adamczyk i Adam Woronowicz o Solaninie

Wystąpienie aktorów promujące Solanin Film Festiwal ukazało się na profilu wydarzenia na Facebooku pod koniec stycznia, ale zostało nagrane znacznie wcześniej. To podziękowanie samorządowcom i wolontariuszom.- To jest fajne, że w takich czasach, kiedy są zamykane największe festiwale, Nowa Sól nie poddaje się - zaczynają swoją wypowiedź aktorzy Adam Woronowicz i Piotr Adamczyk, którzy byli gośćmi 12. edycji Solanin Film Festiwal w sierpniu 2020 roku w Nowej Soli.
Piotr Adamczyk podkreślił, że szczególnie kino offowe ma zawsze pod górkę, a szczególnie tak jest obecnie. - Więc tym większe brawa dla wszystkich, którzy sponsorują festiwal w Nowej Soli, którzy dają na niego pieniądze, dla tych którzy bez pieniędzy są wolontariuszami i ciężko pracują, aby wszystko zorganizować - powiedział.
Adam Woronowicz podziękował lokalnym władzom za to, że wspierają festiwal, bo bez nich nie byłby on możliwy. - Nowa Sól wpisała się tym festiwalem w historię kina i musi to już teraz kontynuować. To jest już wasz obowiązek - powiedział Piotr Adamczyk. - A tylko patrzeć, a będzie 50. edycja - dodał jeszcze Woronowicz.
Planowana data tegorocznej edycji Solanin Film Festiwal to 18-22 sierpnia.

Zobacz też wideo: WOŚP i morsy z Nowej Soli

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie