Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smog w Nowej Soli. Łatwo się domyślić, co jest przyczyną rakotwórczego powietrza w mieście

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
- W latach 2021 – 2022 wymienimy piece w 100 mieszkaniach komunalnych, które zostały wytypowane przez Zakład Usług Mieszkaniowych. W najbliższym czasie ogłosimy przetarg na wykonanie dokumentacji technicznej dla tego zadania. Tym samym robimy pierwszy krok w kierunku poprawy jakości powietrza w naszym mieście - poinformował prezydent Nowej Soli Jacek Milewski.
- W latach 2021 – 2022 wymienimy piece w 100 mieszkaniach komunalnych, które zostały wytypowane przez Zakład Usług Mieszkaniowych. W najbliższym czasie ogłosimy przetarg na wykonanie dokumentacji technicznej dla tego zadania. Tym samym robimy pierwszy krok w kierunku poprawy jakości powietrza w naszym mieście - poinformował prezydent Nowej Soli Jacek Milewski. Arch. Polska Press
Stare węglowe piece w Nowej Soli winne rakotwórczego powietrza.

Kiedy Polski Alarm Smogowy przedstawił dane na temat miast w Polsce, w których jest najbardziej rakotwórcze powietrze, okazało się, że w województwie lubuskim, to Nowa Sól znalazła się na pierwszym miejscu. Wiemy, co jest głównym powodem takiego stanu.
Nowa Sól znalazła się na szóstym miejscu w rankingu miejscowości z najbardziej rakotwórczym powietrzem. Odnotowano za 2019 rok siedem razy przekroczone stężenie benzo(a)pirenu).

Fatalne wyniki jakości powietrza w Nowej Soli

– Pokazano zestawienia w postaci infografik przygotowanych na podstawie naszych danych, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Wskazano na wysoką wartość benzo(a)pirenu, którą wyliczyliśmy na podstawie rocznych badań prowadzonych przy użyciu mobilnej stacji monitoringu powietrza w Nowej Soli – uzupełnia Przemysław Susek, naczelnik Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Zielonej Górze w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska.
Fatalne wyniki dla Nowej Soli nie były zaskoczeniem w inspektoracie. Właśnie dlatego w tym mieście w 2019 roku stała mobilna stacja. Z wcześniejszych badań i modelowania matematycznego wynikało, że nieciekawie może tutaj wyglądać powietrze i to się niestety potwierdziło.

Mobilna stacja do badania jakości powietrza

Stacja stała przy ul. Tadeusza Kościuszki na terenie Szkoły Podstawowej nr 6, na dużym placu, dookoła którego nie ma domków jednorodzinnych czy kamienic opalanych węglem, w znacznej odległości od drogi. – Jest to znaczące z punktu widzenia wiarygodności danych, które są reprezentatywne dla całego miasta. Niestety, Nowa Sól ma problem z jakością powietrza – przyznaje nasz rozmówca.
GIOŚ planuje wrócić w przyszłym roku do badań powietrza w Nowej Soli, ale już nie przy użyciu tej samej stacji. Ustawione zostaną stanowiska do badania wskaźników, które wyszły niekorzystnie.

Zbadamy powietrze m.in. pod kątem występowania pyłów zawieszonych PM2,5 oraz PM10 i zawartych w nich metali ciężkich i benzo(a)pirenu. Miejmy nadzieję, że sytuacja się poprawi – liczy naczelnik Susek. I zaznacza, że Nowa Sól nie jest jedyną miejscowością, która wypada niekorzystnie, jeśli chodzi o wstępne wyniki i modelowanie matematyczne. Na przykład Świebodzin, gdzie obecnie stoi stacja mobilna, też niestety wypada niekorzystnie.

Z końcem listopada 2020 Polski Alarm Smogowy przedstawił nowy ranking miast z najbardziej rakotwórczym powietrzem w Polsce. Niestety w TOP 10 tego zestawienia znajduje się jedno lubuskie miasto. Dowiedzieliśmy się też, w których naszych miastach mamy najbardziej rakotwórcze powietrze. Jest ich sześć. Rekordzista aż siedmiokrotnie przekracza dozwolone normy! 

Jeśli chodzi o pyły PM10 to tutaj nie ma odnotowanych przekroczeń na żadnej ze stacji. Znajdziecie je w naszym zestawieniu.

 Czytaj więcej na kolejnych slajdach. Posługuj się klawiszami strzałek, myszką lub gestami 

WIDEO: Zanieczyszczone powietrze odpowiada za 10 procent zgonów w naszym kraju

Źródło: Agencja Informacyjna Polska Press/x-news

Miasta z najbardziej rakotwórczym powietrzem w Lubuskiem. Je...

Trują nas piece węglowe

Naczelnik Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Zielonej Górze przyznaje, że powodem wysokich wartości niebezpiecznych dla zdrowia składników powietrza, szczególnie benzo(a)pirenu jest tzw. niska emisja, a w szczególności indywidualne opalanie w piecach. – To ok. 90 proc wielkości emisji tego zanieczyszczenia. Skoro te wartości są takie duże, to w pierwszej kolejności samorząd powinien się zająć ograniczeniem tej emisji, czyli eliminowaniem kopciuchów z miasta poprzez różne narzędzia finansowe jak np. dopłaty, które są formą wsparcia mieszkańców do wymiany pieców. Możliwy jest udział w lokalnych, wojewódzkich, lub centralnych programach antysmogowych.
Jak walczyć o czyste powietrze w mieście? Przemysław Susek przypomina, że możliwe są środki represyjne dla mieszkańców. Można przy pomocy straży miejskiej weryfikować, czy ktoś nie spala w piecu rzeczy, które nie powinny się w nim znaleźć. I w przypadku wykrycia takiego stanu, karać mandatami.

Trzeba pamiętać, że mieszkańców województwa lubuskiego, poza Zieloną Górą i Gorzowem Wlkp. od 2027 roku będzie obowiązywała uchwała antysmogowa. Nie wolno będzie ogrzewać mieszkań indywidualnie przy użyciu pieców gorszych niż 5 klasa. To też jest wymóg, który narzuca podejmowanie konkretnych działań - podkreśla naczelnik.

Smog w mieście. Co robić?

Ekspert podpowiada różne formy edukacji, takie jak strona internetowa prezentująca wyniki badań jakości powietrza, czy plansze informujące o wynikach badań, takie jak te w Zielonej Górze i Żarach.
– Tam, gdzie są stacje badań jakości powietrza, można prezentować ich wyniki w ogólnodostępnych miejscach, to też ma charakter edukacyjny. Można na miejskich stronach umieszczać odnośniki do naszych wyników – wskazuje nasz rozmówca formy dotarcia do mieszkańców z wiedzą o tym, co źle wpływa na jakość powietrza. – Ważna jest też dbałość o planowanie przestrzenne. Jednym z powodów występowania wysokich stężeń, niestety jest to, że miasta są mocno zabudowane, a ruch samochodowy jest coraz większy. Brakuje zieleni, naturalnych korytarzy, gdzie powietrze może się swobodnie przemieszczać. A tam, gdzie to jest możliwe, wskazane jest rozwijanie sieci ciepłowniczej, bądź gazowej, termomodernizacja domów oraz korzystanie z alternatywnych źródeł energii.

Nowa Sól. Spotkanie w sprawie jakości powietrza w mieście

Przed weekendem prezydent Jacek Milewski razem z naczelniczką wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska Beatą Pietrzykowską i komendantem straży miejskiej Dariuszem Rączkowskim analizowali raport Polskiego Alarmu Smogowego.

W tym raporcie nasze miasto zajęło niestety niechlubną pozycję - przyznaje Ewa Batko, rzecznik prasowa Urzędu Miejskiego. - Prezydent wydał polecenie komendantowi zdecydowanego zwiększenia przez strażników do końca sezonu grzewczego liczby kontroli w tym zakresie (szczególnie w godzinach 16 – 22).

Ustalono, że przy pierwszych kontrolach w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości strażnicy mają stosować pouczenie, przy recydywie w przypadku ewentualnej rekontroli mieszkańcy mają być już karani mandatami. Straż ma także składać comiesięczne raporty z przeprowadzonych kontroli.
Przypomnijmy, w przyszłym roku miasto planuje realizację projektu wymiany pieców w 100 mieszkaniach komunalnych, wytypowanych przez Zakład Usług Mieszkaniowych.

Benzo(a)piren Jak bardzo jest groźny?

Benzo(a)piren jest jednym z najbardziej toksycznych składników smogu - mgły zawierającej zanieczyszczenia powietrza. Benzo(a)piren gromadzi się w organizmie i może powodować raka, upośledzać płodność i działać szkodliwie na dziecko w łonie matki.
Źródło definicji: poradnikzdrowie.pl

Czytaj też:Razem przeciw smogowi. Program EKOlogiczni w biznesie. Firmy i instytucje oszczędzają, prąd, wodę,... papierowe ręczniki

Polskę zalewają stare graty na kołach. 35 procent naszych samochodów ma więcej niż 20 lat

Zobacz też: "Po dwóch latach tylko 27 proc. wykonanego planu". Polski Alarm Smogowy zaniepokojony tempem wymiany starych pieców

Źródło: TVN 24

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto