Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smaczny Szczecin: Dziś Światowy Dzień Czekolady. Rozkoszujemy się słodyczą!

Redakcja MM
Redakcja MM
Poprawia nastrój, ma zbawienny wpływ na serce i chroni przed ...
Poprawia nastrój, ma zbawienny wpływ na serce i chroni przed ... Andrzej Szkocki
Poprawia nastrój, ma zbawienny wpływ na serce i chroni przed miażdżycą - czekolada, bo o niej mowa, ma swoje święto. Warto je uczcić i bez wyrzutów sumienia zjeść kilka kostek tego słodkiego smakołyku.

Paulina Targaszewska
[email protected]
- Szczecin to czekoladowe miasto - mówi Bartosz Trętkiewicz, PR Manager z Restauracji i Cukierni "Czekoladowa". - Zapach czekolady czuć zwłaszcza, kiedy wjeżdżamy do miasta Trasą Zamkową. Niestety w ostatnich czasach niektórzy o tym zapomnieli. Szczecinianie uwielbiają czekoladowe pralinki, torty czekoladowe, lody z polewą czekoladową i czekoladowe naleśniki z dodatkami. Chętnie zamawiają też czekoladę do picia. Do wyboru mają jej u nas aż 25 rodzajów. Szczególnie polecam czekoladę do picia z likierem i gorącymi malinami. Co ciekawe, mieszkańcy chętnie eksperymentują i zamawiają też czekoladę z dodatkiem chili lub z pieprzem.

Zdarzają się też ciekawe zamówienia na czekoladowe torty lub figury np. w kształcie butów, półtorametrowego pstrąga lub ... czekoladową cebulę.

Historia czekolady

Źródła podają, że historia czekolady liczy 3 tys. lat. Na początku czekolada znana była wyłącznie w postaci napoju. Często była jednak pita nie na słodko, a na ostro - z dodatkiem chili. Według historyków czekolada jest dziełem Olmeków - ludu mezoamerykańskiego, który wyginął co najmniej 400 lat przed Chrystusem. Tradycję produkcji czekolady kontynuowali potem Majowie i Aztekowie. Czekolada nie była jednak tylko napojem, ale także środkiem płatniczym. Ziarna kakaowca były walutą tamtejszych ludów. Najbogatsi władcy mieli w swoich spichlerzach blisko miliard ziaren, bardzo starannie poukładanych.

Europejczycy zetknęli się z czekoladą w 1502 r., w czasie czwartej wyprawy Krzysztofa Kolumba, kiedy rabunkowo przejęli jeden ze statków Majów. Płynną czekoladę serwowano już w pierwszych kawiarniach, które zaczęły pojawiać się w Europie w XVII wieku. W Polsce pierwsza kawiarnia, w której serwowano czekoladę, powstała w latach 20. XVIII wieku, za króla Augusta II Sasa.

Zalety jedzenia czekolady

W czekoladzie znajduje się wiele składników odżywczych i mikroelementów, które dzięki zjedzeniu tego smakołyka dostarczamy organizmowi. W czekoladzie znajdziemy m.in. wapń, fosfor, potas, magnez, żelazo, cynk, miedź, a także witaminy: B6, B2, B3, B12, A oraz E. Czekolada pobudza także hormony szczęścia - endorfiny. W czekoladzie znajdują się także przeciwutleniacze, które poprawiają pracę naczyń krwionośnych, chronią przed miażdżycą i niedokrwieniem serca. Jedzenie kilku kostek dziennie przyczynia się podobno do zmniejszenie ryzyka wystąpienia zakrzepów serca.

Czekoladowe kostki zdrowia

Aby nie zaszkodzić swojej sylwetce, dopuszczalne jest spożycie trzech kostek czekolady dziennie. To dawka, która może nam pomóc. Najzdrowszą czekoladą, według lekarzy jest wersja gorzka, a to ze względu na niską, w stosunku do innych czekolad, zawartość cukru i wysoką ilość kakao. Dietetycy polecają z kolei czekoladę z dodatkiem orzechów lub owoców, gdyż organizm otrzymuje tłuszcze roślinne i antyoksydanty. Czekoladę należy jeść najlepiej po obiedzie, czyli po ciężkostrawnych posiłkach. Czekolada pomaga w wydzielaniu żółci, która jest potrzebna do tego, by tłuszcze zostały strawione.

Czekolada zabójcza dla zwierząt

Czekolada jest szkodliwa dla wielu zwierząt. Organizmy koni, psów, kotów i papug nie są zdolne do metabolizmu zawartego w czekoladzie alkaloidu teobrominy. Spożycie czekolady może powodować u nich drgawki, zawał serca, krwotok wewnętrzny, a nawet śmierć! Dlatego, jeśli chcesz poczęstować swojego pupila słodką czekoladą - zamiast tradycyjnej mlecznej, kup mu specjalną dla psów lub kotów. Czekolady dla zwierząt można znaleźć niemal w każdym sklepie zoologicznym.

Rodzaje czekolady:

Gorzka - składa się z masła kakaowego, proszku kakaowego i cukru, czasem z niewielką domieszką wanilii. Zawiera przynajmniej 70% produktów z miazgi kakaowej.

Mleczna - w jej skład wchodzi również mleko lub proszek mleczny i wanilia, a zawartość kakao nie przekracza 50%.

Biała - nie ma w zawartości proszku kakaowego. W najlepszych czekoladach tego
rodzaju jest tylko do 33% masła kakaowego.

Deserowa - jest mieszaniną różnych składników z podstawowymi rodzajami czekolad

Bakaliowa
Orzechowa

Ile kalorii ma czekolada?

Wszystko zależy od tego jaką czekoladę wybierzemy. Średnio 100 gram czekolady to od 500 do 700 kalorii.

Domowy przepis na czekoladę do picia

Składniki na dwie szklanki:
-mleko (500 ml)
- tabliczka czekolady mlecznej lub gorzkiej
-cukier
- cynamon
-szklanka wody (250 ml)

Sposób przygotowania

1. Do garnka wlać wodę i postawić na kuchenkę.
2. Do garnka włożyć miskę, a w niej pokruszyć tabliczkę mlecznej czekolady.
3. Dolać odrobinę mleka, aby nasza czekolada szybciej się rozpuściła.
4. Do czekolady dodać 2 szklanki mleka, jednocześnie mieszając.
5. Dodać cukier (ilość zależna od upodobania).
6. Rozmieszać i wsypać trochę cynamonu, aby lepiej smakowało.
7. Teraz wystarczy przelać ją do kubka lub szklanki.
8. Czekolada jest już gotowa! Smacznego!

Wady jedzenia i picia czekolady

Czekoladowe przysmaki mają dużo kalorii, a więc spożywanie ich w nadmiarze, może doprowadzić do otyłości. Mogą także powodować alergię i obciążać wątrobę. Dzięki zawartości kofeiny i teobrominy mogą uzależniać. Dobroczynne właściwości czekolady odczuwają więc najbardziej ci, którzy sięgają po nią sporadycznie. Jedząc ją bardzo często uodporniamy się na jej działanie. Osoby z chorobami układu krążenia powinny sięgać po gorzką, czarna czekoladę, a wystrzegać się czekolady mlecznej oraz białej, bo zawierają one nasycone kwasy tłuszczowe, które niekorzystnie wpływają na naczynia krwionośne.

Czekoladowe piękno

Na rynku możemy znaleźć wiele preparatów zawierających czekoladę. Najczęściej są to kremy, balsamy do ciała, peelingi, olejki i żele do kąpieli, maseczki, pomadki, a także podkłady do makijażu. Często dodaje się do nich mleko, cynamon, wanilię, goździki lub chili. Kosmetyki te mają właściwości silnie nawilżające i regenerujące. Doskonale się rozsmarowują i uelastyczniają skórę. Działają też rozjaśniająco nadając zmęczonej skórze blask. W salonach SPA możemy także zdecydować się na czekoladową maseczkę, kąpiel lub masaż. Najtańszy zabieg z użyciem czekolady kosztuje ok. 50 zł.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto