Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Siła przyrody dała nam wydmy. I to prawdziwe! To miejsce w Lubuskiem przypomina sawannę. Magia! | ZDJĘCIA

Michał Korn
Michał Korn
Lubuska sawanna, lubuski step. Każdy nazywa to miejsce po swojemu, ale my wiemy, że to nasze wydmy śródlądowe. Znajdziemy tu piasek, tereny przypominające step i błogą ciszę. ZOBACZCIE WIĘCEJ ZDJĘĆ >>>
Lubuska sawanna, lubuski step. Każdy nazywa to miejsce po swojemu, ale my wiemy, że to nasze wydmy śródlądowe. Znajdziemy tu piasek, tereny przypominające step i błogą ciszę. ZOBACZCIE WIĘCEJ ZDJĘĆ >>>Michał Korn
To jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc w Lubuskiem! Dlaczego? Bo wydmy, które znajdziemy w Bojadłach, małej miejscowości w powiecie zielonogórskim są prawdziwe! Brakuje tylko morza - choć i te, jak się uprzemy, też się znajdzie. Stąd bowiem do Jeziora Sławskiego, zwanego śląskim morzem, dojedziemy w zaledwie kilkanaście minut. Zobaczcie zdjęcia!

Lubuskie: Wydmy, sawanna, step

Wydmy znajdujące się w Bojadłach (pow. zielonogórski) to idealne miejsce na weekendowy wyjazd z rodziną. Po przyjechaniu na miejsce, przekroczeniu "bramy" z drzew i krzewów naszym oczom ukazują się piaszczyste pagóry zbudowane z luźnego i słabo ziarnistego piasku. Miejscami obszar ten przypomina tereny stepowe! Wokół mamy las, szum drzew, śpiew ptaków. Jest cicho i spokojnie. Zobaczcie galerię zdjęć.

LUBUSKIE WYDMY W BOJADŁACH:

Lubuska sawanna, lubuski step. Każdy nazywa to miejsce po swojemu, ale my wiemy, że to nasze wydmy śródlądowe. Znajdziemy tu piasek, tereny przypominające step i błogą ciszę. ZOBACZCIE WIĘCEJ ZDJĘĆ >>>

Siła przyrody dała nam wydmy. I to prawdziwe! To miejsce w L...

Lubuskie wydmy. Jak tam trafić?

Tę turystyczną atrakcję dzieli od Zielonej Góry i Sulechowa jedynie 25 km. A z Nowej Soli to jedynie pięć kilometrów więcej.

Na mapach musimy szukać nazwy „Użytek ekologiczny – Cypel”, bo takim oficjalnym mianem są określane wydmy śródlądowe w Bojadłach. Z trafieniem w to miejsce nie powinno być problemu. Na głównym skrzyżowaniu dróg nr 278 i 282 trzeba skręcić na Konotop, a za chwilę na kolejnej krzyżówce wjechać w ulicę Kościelną, a potem Cmentarną. Wydmy widać z drogi, a wejść można na nie w pobliżu tablic informacyjnych.

Dokładna lokalizacja - wydmy śródlądowe w Lubuskiem:

Skąd wzięły się śródlodowe wydmy w Bojadłach?

Historia wydm w Bojadłach sięga 10 tys. lat wstecz. Powstały w miejscu dawnych obniżeń terenu, w których gromadziły się wody z topniejącego lodowca niosące ze sobą ogromne ławice piasku. Potem do głosu doszedł wiatr, który uformował pagórki.

Na piaszczystą glebę wkroczyła roślinność pionierska: mchy i porosty. Potem pojawiły się trawy i inne rośliny, tolerujące ubogie podłoże, a w końcu lasy, przeważnie sosnowe.

Roślinność cały czas walczy w tym miejscu o przetrwanie. Wydmy w Bojadłach zbudowane są bowiem z luźnego i słabo ziarnistego piasku. Łatwo ulegają erozji i dlatego muszą być ciągle zalesiane.

ODWIEDŹ RÓWNIEŻ NASZ SERWIS SPECJALNY:
Sprawdź ofertę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto