Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sierpniowe Perseidy. Kiedy wypada noc "spadających gwiazd" i jak je obserwować?

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Sierpień oferuje wyjątkowy spektakl z rojem meteorów.
Sierpień oferuje wyjątkowy spektakl z rojem meteorów. Pexels
Kiedy zapada zmrok na niebie można zobaczyć wiele ciekawych zjawisk. Najlepszym czasem na ich podziwianie jest sierpień, który oferuje wyjątkowy spektakl z rojem meteorów zwanych Perseidami. Jak i gdzie można je obserwować?

Niezwykłe zjawisko na niebie

Perseidy to rój meteorów, które możemy obserwować co roku mniej więcej o tej samej porze. Najlepsze warunki do podziwiania tego zjawiska pojawiają się jednak w nocy z dwunastego na trzynastego sierpnia. Najwięcej zobaczymy ich nad ranem. Tym razem warunki do obserwacji mogą być jednak mniej sprzyjające, bo maksimum roju meteorów zbiega się w czasie z pełnią Księżyca. Jego blask ograniczy widoczność "spadających gwiazd". To oznacza, że gołym okiem zobaczymy tylko te największe i najjaśniejsze.

Jak obserwować rój meteorów?

Perseidy to jedne z najłatwiejszych do obserwowania zjawisk astronomicznych. To oznacza, że każdy, nawet początkujący amator astronomii, bez większego wysiłku zdoła zobaczyć ich co najmniej kilka. Nie potrzeba do tego żadnych szczególnych przygotowań ani specjalistycznego sprzętu. Warto jednak pamiętać, że wiele zależy od warunków, w jakich prowadzimy takie nocne obserwacje.

Perseidy są bardzo dobrze widoczne na całym niebie, ale najlepiej widać je na półkuli północnej. Dzięki temu możemy podziwiać je również z Polski. Należy szukać ich na północnym wschodzie, bo to tam właśnie będą znajdować się podczas maksimum roju Perseidów.

Znajdź ciemne niebo i schowaj telefon

Seans, podczas którego będziemy podziwiać spektakl z rojem meteorów można urządzić wszędzie - w parku, ogrodzie lub na balkonie. Aby jednak w pełni cieszyć się tym niezwykłym widowiskiem warto zadbać o miejsce, gdzie zanieczyszczenie sztucznym światłem jest najmniejsze.

Im ciemniejsze będzie, tym większa szansa na dostrzeżenie spadającej gwiazdy. Idealne do takich obserwacji są obszary wiejskie, niezamieszkałe oraz pola lub polany oddalone od miast.

Warto też schować telefon do kieszeni, bo ekran emitujący niebieskie światło powoduje, że wzrok traci wypracowaną zdolność do widzenia w ciemności i potrzebuje trochę czasu na ponowne przystosowanie się do widzenia nocnego.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto