Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rondo u zbiegu ulic Przyszłości i Chopina w Nowej Soli otrzymało imię Kresowian. - Będzie po nas pamiątka - mówili Kresowianie

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Od 17 września 2021 roku rondo przy zbiegu ulic Przyszłości I Chopina w Nowej Soli nosi imię Kresowian.
Od 17 września 2021 roku rondo przy zbiegu ulic Przyszłości I Chopina w Nowej Soli nosi imię Kresowian. Eliza Gniewek-Juszczak
Wzruszające chwile dla najstarszych mieszkańców Nowej Soli, którzy do miasta przyjechali jako dzieci z Kresów. Rondo przy zbiegu ulic Przyszłości i Chopina nosi od dzisiaj imię Kresowian.

Światowy Dzień Sybiraków. Uroczystość nadania nazwy Rondo im. Kresowian

Rondo u zbiegu ulic Przyszłości i Chopina w Nowej Soli otrzymało imię Kresowian. Wnioskowało o to Koło nr 1 w Nowej Soli Związku Sybiraków. Radni podjęli uchwałę w tej sprawie w czerwcu tego roku. Uroczystość odsłonięcia nazwy odbyła się w Światowym Dniu Syboraków, 17 września.
Prezydent Nowej Soli Jacek Milewski podkreślił, że wybrane zostało reprezentacyjne miejsce, wjazdowe do miasta.

- Ta nieludzka ziemia, przez którą państwo przeszliście naszemu pokoleniu i młodszym znane są państwa opowieści i książek Archipelag Gułag Sołżenicyna czy Inny świat Herlinga - Grudzińskiego, a państwo znacie to z autopsji. Brakuje słów, aby powiedzieć o odczuciach z tym związanych - mówił prezydent Jacek Milewski. - Dlatego ja tylko nisko się pokłonię i powiem, że w Nowej Soli na pewno zawsze będziemy pamiętać. To rondo niech będzie symbolem szacunku dla państwa.

Rondo poświęcił ks. Krzysztof Kocz, proboszcz parafii pw. św. Józefa w Nowej Soli.

- Życzmy sobie, żeby to rondo, które dzisiaj poświęcimy było żywym pomnikiem dla wszystkich, którzy będą tędy przechodzić i przejeżdżać. Niech to nie będzie tylko pusta tablica - mówił ks. Krzysztof Kocz.

Od 17 września 2021 roku rondo przy zbiegu ulic Przyszłości I Chopina w Nowej Soli nosi imię Kresowian.

Rondo u zbiegu ulic Przyszłości i Chopina w Nowej Soli otrzy...

Uroczystości upamiętniające ofiary Sybiru rozpoczęły się w Nowej Soli dzień wcześniej w Liceum Ogólnokształcącym im. K. K. Baczyńskiego. Odbyła się również uroczystość przy Pomniku Zesłańcom Sybiru.

Kresowianie. Pierwsi mieszkańcy Nowej Soli

W uroczystości nadania nazwy udział wzięli przedstawiciele Związku Sybiraków, jedni z pierwszych powojennych mieszkańców Nowej Soli.

- Bardzo dobra decyzja dla miasta - ocenia jedna z obecnych nowosolanek, która przyjechała do Nowej Soli w 1953 roku, a urodziła się na Syberii. - Z jednej strony miasta jest pomnik Sybiraków, a z tej strony jest rondo. Bardzo się cieszymy z tego, że jakaś pamiątka po nas zostanie, chociaż w postaci tego ronda.

Uchwałę rady miasta w sprawie nadania ronda odczytał i pamiątkową wersję wręczył szefowej Koła nr 1 Związku Sybiraków Danucie Cygan - Andrzej Petreczko.

- Gdzie, jak gdzie, ale w Nowej Soli i powiecie nowosolskim jest dużo ludzi, którzy wywodzą się z Kresów - powiedział Andrzej Petreczko, przewodniczący Rady Miejskiej Nowej Soli. - Osobiście jestem dumny, że mam zaszczyt dzisiaj otwierać to rondo, bo też moja rodzina pochodzi z Kresów.

CZYTAJ TAKŻE:

ZOBACZ TAKŻE WIDEO: Światowy Dzień Sybiraka w Nowej Soli. Śpiewa Daria Kujbida z Liceum im. K. K. Baczyńskiego w Nowej Soli (17.09.21)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto