Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ptasia grypa w powiecie gorzowskim. Ognisko zostało wykryte na fermie indyków

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wideo
od 16 lat
Tarnów, Lubiszyn, Wysoka i Brzeźno zapowietrzone, a kilka gmin powiatu gorzowskiego zagrożone wystąpieniem wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków. Ognisko zostało wykryte w Lubiszynie.

Ptasia grypa w Lubuskiem. Nowe ognisko

Ponad 27 tysięcy indyków rzeźnych hodowanych na fermie w Lubiszynie znalazło się na najnowszym miejscu tegorocznej listy dotyczącej aktualnej sytuacji epizootycznej dla wysoce zjadliwej grypy ptaków w Polce. Lista powiększa się niemal z każdym dniem. Tuż przed wykryciem wirusa w Lubiszynie, zidentyfikowano go w hodowli kaczek w województwie warmińsko-mazurskim i na fermie indyków w Wielkopolsce.

Główny lekarz Weterynarii poinformował, że w 2022 roku w Polsce stwierdzono łącznie 68 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków. Łącznie utrzymywane było w nich ponad 2,07 mln sztuk drobiu.

W związku z wystąpieniem ognisk ptasiej grypy w powiecie gorzowskim nastąpiła zmiana rozporządzenia Wojewody Lubuskiego, wydanego 11 stycznia 2023 r. w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów zielonogórskiego i nowosolskiego oraz Miasta Zielona Góra. Rozporządzenie zostało uzupełnione o miejscowości z północy województwa.

Do terenów zapowietrzonych wirusem obejmujących okolicę Zielonej Góry - sołectwa Ochla, Jarogniewice, Kiełpin i Jeleniów w Dzielnicy Nowe Miasto, w mieście Zielona Góra - dołączyły miejscowości w gminie Lubiszyn, powiat gorzowski:

  • Tarnów (część północna, przecinając na wschodzie i na zachodzie granicę administracyjną z miejscowością Lubiszyn),
  • Lubiszyn (centralna część Lubiszyna, od strony południowo – wschodniej przecinając obszar leśny, poniżej drogi wojewódzkiej nr 130 na granicy administracyjnej z miejscowością Wysoka oraz granicy administracyjnej z miejscowością Tarnów),
  • Wysoka (zachodnia część miejscowości od przecięcia granicy administracyjnej z miejscowością Lubiszyn do przecięcia z granicą administracyjną z miejscowością Ściechów), Ściechów (południowa część miejscowości Ściechów przecinając na wschodnie granicę administracyjną z miejscowością Wysoka a na zachodzie granicę administracyjną z miejscowością Gajewo), Gajewo (wschodnio – południowa część miejscowości, przecinając granicę administracyjne na wschodzie z miejscowością Ściechów na zachodzie z miejscowością Dzikowo),
  • Brzeźno (dwie części na wschodzie miejscowości, graniczące z miejscowością Lubiszyn od strony wschodniej), Dzikowo (południowa część miejscowości, którą dookoła otacza granica administracyjna miejscowości Lubiszyn, oraz wschodnia część granicząca z miejscowością Ściechów).

Do obszarów obszarów zagrożonych wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), obejmujących okolice Zielonej Góry i Nowej Soli dołączyły:

  • w gminie Lubiszyn, miejscowości: Lubno, Łąkomin, Buszów, Smoliny, Staw, Kozin, Mystki, Ściechówek, Chłopiny, Marwice (część zachodnia miejscowości, wzdłuż ulicy Myśliborskiej do przecięcia z drogą ekspresową S3, wzdłuż tej drogi do granicy administracyjnej z miejscowością Santocko), Baczyna (część północna wzdłuż ulicy Osiedlowej, przecinając drogę Wojewódzką nr 130, wzdłuż ulicy Myśliborskiej do granicy administracyjnej z miejscowością Marwice),
  • w gminie Bogdaniec, miejscowości: Stanowice, Racław (część północna do drogi Racław – Baczyna, do granicy administracyjnej z miejscowością Baczyna), Bogdaniec (od północno – zachodniej granicy administracyjnej z miejscowością Stare Dzieduszyce, po łuku do granicy administracyjnej z miejscowością Racław),
  • w gminie Kłodawa, miejscowość: Santocko (osada leśna Rębowo do granicy administracyjnej z województwem Zachodniopomorskim),
  • w gminie Witnica, miejscowości: Nowe Dzieduszyce, Stare Dzieduszyce, Mosina, Nowiny Wielkie (zachodnia część miejscowości do drogi 132, do granicy administracyjnej z miejscowością Bogdaniec).

Ptasia grypa. Nie ma zagrożenia dla ludzi

Z informacji Głównego Lekarza Weterynarii wynika, że do tej pory nie stwierdzono na świecie ani jednego przypadku zakażenia wirusem HPAI/H5N8 u człowieka i w chwili obecnej nie ma podstaw do wprowadzania ponadstandardowych środków prewencyjnych w odniesieniu do ludzi.
Wirus szybko ginie w produktach drobiarskich poddanych obróbce termicznej.

Ptasia grypa. Objawy u ptaków

Posiadacze drobiu powinni zawiadomić powiatowego lekarza weterynarii albo najbliższy podmiot świadczący usługi z zakresu medycyny weterynaryjnej o wystąpieniu u drobiu takich objawów, jak:

  • zwiększona śmiertelność;
  • znaczący spadek pobierania paszy i wody;
  • objawy nerwowe takie jak: drgawki, skręt szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów;
  • duszność;
  • sinica i wybroczyny;
  • biegunka;
  • nagły spadek nieśności.

Główny Lekarz Weterynarii podaje, że zakażone ptaki wydalają wirus w dużych ilościach przede wszystkim z kałem, wydzieliną z oczu, wydzieliną z dróg oddechowych i wydychanym powietrzem.

- Na zakażenie wirusami grypy ptaków podatne są prawie wszystkie gatunki ptaków zarówno domowych (drób), jak i dzikich wolno żyjących - informuje GIW.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto