Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przeżyła tylko 27 lat. Ten spektakl w Nowej Soli nie pozwoli myśleć o czymś innym

OPRAC.:
Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Spektakl "Ginczanka. Przepis na prostotę życia" w sobotę, 9 października w Nowosolskim Domu Kultury. Występują aktorzy Teatru Łaźnia Nowa
Spektakl "Ginczanka. Przepis na prostotę życia" w sobotę, 9 października w Nowosolskim Domu Kultury. Występują aktorzy Teatru Łaźnia Nowa Materiały informacyjne/Teatr Polska 2021
Tego nie można przegapić. Program Teatr Polska pozwala w Nowej Soli zobaczyć historię poetki, która ostatni rok życia spędziła, ukrywając się w kamienicy. Prawie nie wychodziła z mieszkania, jej „ormiańskie papiery” wydawały się zbyt słabe. Mimo to pod koniec wojny została aresztowana przez Gestapo.

Teatr Polska 2021. Spektakl w Nowej Soli

W sobotę, o godz. 18.00 w Nowosolskim Domu Kultury wystąpi aktorka Agnieszka Przepiórska z Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie z przejmującym spektaklem "Ginczanka. Przepis na prostotę życia" w reżyserii Anny Gryszkównej.

Zuzanna Ginczanka (właśc. Zuzanna Polina Gincburg) była piękna, utalentowana i podziwiana. „Tuwim w spódnicy”, „Gwiazda Syjonu”, „Rachela z Wesela Wyspiańskiego”. Żydówka, Rosjanka, Cyganka czy jednak Polka? Chciała być Polką i do tej wyśnionej, wymarzonej Polski przez całe życie ją ciągnęło. Do języka, ludzi, książek i miejsc.

Jako mała dziewczynka Zuzanna klęczała przebrana za anioła w witrynie sklepu w Równem. Żywa reklama zbliżających się świąt. Może jej życie było życiem anioła zesłanego na ziemię w złym czasie i w złym miejscu?

W opisie sztuki czytamy też, że jako poetka nie miała łatwo. Mężczyźni widzieli w niej trofeum, ciało, dziewczynę, z którą warto się pokazać, ale niekoniecznie dyskutować. Była ulubienicą Juliana Tuwima i Witolda Gombrowicza. Publikowała w „Wiadomościach Literackich” i „Skamandrze”, współpracowała ze „Szpilkami”. Spotykała się ze skamandrytami w restauracji Ziemiańskiej w Warszawie, a z Witoldem Gombrowiczem – w kawiarni Zodiak.

Ostatni rok życia spędziła w Krakowie, ukrywając się w kamienicy przy ul. Mikołajskiej 26. Prawie nie wychodziła z mieszkania, jej „ormiańskie papiery” wydawały się zbyt słabe. Mimo to pod koniec wojny została aresztowana przez Gestapo. Zginęła w wieku 27 lat.

- Brakowało tak niewiele, żeby minęła się ze śmiercią... Poprzez spektakl próbujemy nie tylko opowiedzieć historię Zuzanny Ginczanki, ale pozostawić kolejny ślad jej życia, dopisać jeszcze jedno krótkie słowo - opisują twórcy.

Spektakl prezentowany w ramach programu TEATR POLSKA. Program ten organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Źródło: Nowosolski Dom Kultury

Teatr Polska 2021 w Nowej Soli. Kolejne spektakle

Poniżej znajdziesz kolejne tytuły i opisy spektakli, które również będzie można zobaczyć w Nowosolskim Domu Kultury w ramach programu Teatr Polska.

  • Schulz: Pętla
  • Stowarzyszenie Teatralne CHOREA w Łodzi
  • 12.10 godz. 18.00

Filozoficzno-poetycka refleksja o naszych ojcach, mitach, naszych kamieniach węgielnych. Nie szukamy odpowiedzi, pytamy. Próbujemy dotrzeć do tego co nas konstytuuje, przyglądamy się temu jak historie indywidualne i nasza wspólna historia nas kształtują. Próbujemy odczytać między słowami Brunona Schulza inspiracje do opowiadania o nas samych. Sprawdzamy jak zagęszczają się napięcia pomiędzy nimi. W spektaklu idąc za sugestią autora próbujemy przejść proces, który opisuje w manifeście jakim jest „Mityzacja rzeczywistości”. Próbujemy dotrzeć do naszego źródłosłowia przechodząc ten proces na próbę, wiedząc, że niejednoznaczność wspomnień i wrażeń i tak nam na to nie pozwoli.
Spektakl jest realizacją teorii teatrów równoległych, którą na potrzeby naszej twórczości wcielamy w „Pętli”, dążąc do stworzenia osobnych narracji: tej która jest na scenie i tej, którą tworzycie we własnej wyobraźni posługując się naszymi obrazami i sugestiami.

  • Gradient
  • Fundacja Sztukmistrze
  • 19.10 godz. 19.00

Spektakl w stylu nowego cyrku jest niezwykle różnorodny - na scenie, obok licznych form ruchu, zobaczymy akrobatykę naziemną, powietrzną, żonglerkę i iluzję optyczną, a piątce tworzących go performerów towarzyszy ożywiona poprzez wizualizacje kilkumetrowa bryła. Spektakl jest eksploracją niezwykle harmonijnych języków współczesnego cyrku i tańca, a tworzący go artyści czerpiąc inspiracje z obydwu tych źródeł, zestawiając ze sobą koncepcje, kierunki, ciała i rekwizyty.

  • Plateau
  • Teatr Rozbark
  • M. Kuźmiński / P. Bargetto
  • 21.10 godz. 19.00

Inspiracją twórców jest profetyczny esej filozofa Gillesa Deleuze'a i psychoanalityka Félixa Guattariego „Tysiąc plateau – drugi tom Kapitalizmu i schizofrenii" z 1980 roku. Dzieło to na wiele sposobów przepowiedziało niestabilną i chaotyczną erę cyfrową, tę, w której żyjemy. Jako ludzkość przechodzimy dziś głęboki kryzys identyfikacji. Swą trwałość utraciły tradycyjne przekonania, narracje historyczne, tożsamości narodowe, natura pracy, religia, prawda, a nawet zdrowy rozsądek, utraciły swą trwałość. Pojęcia „tożsamości" i „rzeczywistości" wydają się całkowicie arbitralne i niepoznawalne, gdy napędza je globalizacja, turbokapitalizm i niezbadana moc internetu. Absurd, jeszcze niedawno nie do pomyślenia, stał się powszechny. Zwolennicy teorii spiskowych, populiści, szaleńcy i nacjonaliści, jeszcze do niedawna stanowiący margines społeczeństwa, urośli w siłę przejmując stery rządów i włączając się do głównego nurtu życia społecznego. W parze z nimi idzie wszechwładny etos wolnego rynku, fetysz sprzedawania, zwyciężania za wszelką cenę, kapitalistyczna wolna amerykanka. Młody zespół taneczny na scenie staje się ikoną współczesności, z cyrkową zręcznością przyjmuje kolejne role i tożsamości, z których każda jest błyskotliwa, oszałamiająca, markowa. To bigos i Monty Python, Techno Viking i Czarna Madonna.

  • Pilnie kupię biografię
  • Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu
  • 26.10 godz. 18.00

„Pilnie kupię biografię” to spektakl, który w artystyczny sposób próbuje oddać atmosferę pracy, świetności i upadku wałbrzyskich zakładów porcelany. Nieistniejące już dzisiaj fabryki, które kształtowały tożsamość lokalnej społeczności, stają się pretekstem do stworzenia opowieści o ludziach pomijanych we współczesnej narracji historycznej Wałbrzycha. Jesteśmy naocznymi świadkami, jak po latach walki z negatywnymi efektami koniunktury gospodarczej, tożsamość miasta na nowo się konsoliduje.

„PILNIE KUPIĘ BIOGRAFIĘ” to spektakl, który inicjuje rozmowę o utraconym dorobku miasta. Przedstawienie operuje formułą mockumentu. Zderzają się w nim historyczne fakty i mity. Wyblakłe świadectwa pamięci uczestników wydarzeń w fabrykach stają się kanwą do uchwycenia tak ważnych wydarzeń jak strajki w sierpniu 1980 roku, czy przemiana gospodarcza lat 90. Artyści, wyczuwając olbrzymią społeczną potrzebę odzyskania historii „białego złota”, powołują przestrzeń wymiany doświadczeń wszystkich osób, którym losy porcelany wałbrzyskiej były bliskie. Spektakl aktywizuje lokalną społeczność do rozmowy i ma szansę przywrócić do pamięci utracone HER-story.

  • Sticky Fingers Club
  • 30.10 godz. 19.00

Spektakl o ponoszeniu porażki, gdzie postacie zawsze stanowią drugi plan. Notorycznie zajmują czwarte miejsce, a w walce o Oscara konkurują z niedoścignioną Meryl Streep. W obliczu ciągłych porażek stwarzają przestrzeń celebracji, w której to oni są gwiazdami. Na własnych zasadach świętują bycie nieidealnym, wspierają się i stawiają sobie wyzwania. Wśród wyrazistych charakterów, znajduje się śpiewaczka operowa kochająca muzykę bez wzajemności, neurotyczna paniusia, przebrzmiały gwiazdor oraz tancerka, której nigdy nie dane było zatańczyć solowej sceny.
Spektakl porusza szerszy problem porażki, oraz idące za tym wykluczenie i zapomnienie, bez sięgania do uogólnień czy moralizatorstwa. Wykorzystywane są w nim narzędzia teatralne i choreograficzne, w związku z czym ciężko go zaszufladkować i sklasyfikować. Podważając normy społeczne staje się choreografią krytyczną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto