18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Promocja Słubic na giełdzie historycznej w Poczdamie

Roland Semik
Rekonstrukcja bitwy pod Kunowicami w 2009 r.
Rekonstrukcja bitwy pod Kunowicami w 2009 r. Roland Semik
26 lutego do Poczdamu przybędą historycy i regionaliści z Brandenburgii, Berlina oraz województwa lubuskiego. Organizatorzy liczą także na gości Polski. Bogatą historię lokalną oraz potencjał turystyczny Słubic promować będzie Roland Semik.

Podstawowe informacje na temat konferencji

VIII Poczdamska Giełda Historyczna odbędzie się w niedzielę 26 lutego 2012 r. między godz. 10.00 i 16.00 z inicjatywy Domu Historii Brandenbursko-Pruskiej (HBPG) i Manufaktury Historycznej w Poczdamie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła prof. Sabine Kunst, minister nauki, badań i kultury kraju związkowego Brandenburgia.

Rok 2012 jest obchodzony w całych Niemczech jako Rok króla Fryderyka Wielkiego. Motto przewodnie VIII Poczdamskiej Giełdy Historycznej brzmi więc „Fryderyk Wielki w Brandenburgii”. Swoją działalność zaprezentuje 70 wystawców z Niemiec i Polski: stowarzyszeń historycznych i regionalnych, muzeów, wydawnictw oraz osób indywidualnych parających się historią lokalną.

W sali konferencyjnej Domu Historii Brandenbursko-Pruskiej przewidzianych jest 8 półgodzinnych wykładów na temat życia króla Fryderyka II Wielkiego i historii lokalnej XVIII wieku. Siedziba Domu mieści się w okazałym kompleksie dawnych stajni królewskich koni transportowych. Obiekty wzniesiono w latach 1787-1790 w stylu klasycystycznym pod kierunkiem architekta Andreasa Ludwiga Krügera.

Wstęp na giełdę historyczną oraz na wykłady będzie całkowicie bezpłatny. Wstęp na bieżące ekspozycje Domu Historii Brandenbursko-Pruskiej - w cenach niższych niż na co dzień.

Związki Fryderyka Wielkiego ze Słubicami

Fryderyk II Wielki, panujący w Królestwie Pruskim w latach 1740-1786, zapisał się w historii Polski m.in. jako jeden z trzech uczestników I rozbioru Polski (1772). Nie można jednak odmówić jego silnych związków z historią lokalną Słubic.

W sierpniu 1759 r. na przedmieściach dzisiejszych Słubic miało miejsce wielkie starcie, które przeszło do historii jako bitwa pod Kunowicami. Fryderyk II Wielki wziął w niej osobisty udział i tylko cudem uniknął dostania się do niewoli. Osaczonemu królowi przybył wówczas z pomocą 33-letni rotmistrz Joachim Bernhard von Prittwitz. Badania pola bitwy pod Kunowicami od lat prowadzi dr Grzegorz Podruczny, pracownik naukowy Collegium Polonicum w Słubicach.

W maju 1766 r. Fryderyk II Wielki zarezerwował 17 tys. talarów na budowę budynku przyszłej fabryki jedwabiu na prawym brzegu Frankfurtu nad Odrą. Rozważano kilka lokalizacji, ale ostatecznie zdecydowano się na parcelę po starym lazarecie, który mieścił się w obrębie tzw. gwiaździstego szańca. Fabryka jedwabiu była bezpośrednią reakcją na apel Fryderyka II Wielkiego nawołującego do hodowli jedwabników. Wcześniej do 1749 r. we Frankfurcie posadzono około 1.400 drzewek morwowych. Ostatnie drzewo morwowe w Słubicach pozostało po wojnie przed domem przy ul. Wojska Polskiego 164.

W 1785 r. w nurtach Odry zatonął książę Leopold Brunszwicki, komendant garnizonu Frankfurt nad Odrą a prywatnie siostrzeniec Fryderyka II Wielkiego. Ciało księcia kilka dni później na prawym brzegu Odry, w okolicy dzisiejszego skrzyżowania ul. Mickiewicza i ul. Kopernika w Słubicach. W 1787 r. na cześć Leopolda wzniesiono okazały pomnik, najstarszy monument w historii całego Frankfurtu nad Odrą. Miejsce dawnego pomnika stanowi teraz parking przy byłej siedzibie słubickiego Sanepidu.

Fryderyk II Wielki złożył wreszcie własnoręczny podpis pod aktem dzierżawy bielnika wosku. Zakład, który wznosił się w okolicy dzisiejszego Urzędu Miejskiego w Słubicach, był najstarszym przedsiębiorstwem przemysłowym Frankfurtu nad Odrą. W latach 1777-1945 firmą kierowała rodzina Harttungów.

Adres niedzielnej konferencji:
Kutschstall (Stajnia koni transportowych)
Am Neuen Markt 9
D-14467 Potsdam

Propozycja dojazdu dla gości z Polski:
odjazd 07:41 z dworca Frankfurt (Oder), peron 10
przyjazd 08:42 na dworcu Berlin Ostbahnhof, peron 7
odjazd 08:54 z dworca Berlin Ostbahnhof, peron 10
przyjazd 09:45 na dworcu Potsdam Hauptbahnhof, peron 6

Szczegółowe informacje na temat całego wydarzenia znaleźć można pod:

null

oraz

null
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slubice.naszemiasto.pl Nasze Miasto