Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powrócili do szkół. Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego w Świebodzinie

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
W świebodzińskim Liceum Ogólnokształcącym odbyła się Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego 2022/2023.
W świebodzińskim Liceum Ogólnokształcącym odbyła się Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego 2022/2023. Mariusz Kapała / GL
Dzisiaj (w czwartek, 1 września) uczniowie w całej Polsce powrócili w szkolne mury. Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego odbyła się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza w Świebodzinie.

Po dwumiesięcznej przerwie wakacyjnej uczniowie wrócili do szkół. Szczególnie uroczyście przywitano pedagogów i młodzież w świebodzińskim ogólniaku. Inaugurację poprzedziła msza święta, która odbyła się w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Świebodzinie. Następnie o godzinie 9.30 w sali gimnastycznej rozpoczęto akademię.

Tysiące nowych uczniów w lubuskich szkołach

W województwie lubuskim w tym roku szkolnym naukę rozpocznie dziewięć tysięcy uczniów, a sześć tysięcy przystąpi do matury. Wojewoda Władysław Dajczak zapewnił, że zarówno minister edukacji i nauki, jak i cały rząd oraz on jako jego przedstawiciel, zrobią wszystko, aby szkoła była odpowiedzią na wyzwania stojące przed młodymi pokoleniami, umożliwiała odkrycie oraz rozwój pasji i talentów. Polityk podziękował nauczycielom za zaangażowanie w pracę, a rodzicom za współpracę ze szkołami.

Zbieżność wydarzeń

Dajczak zauważył, że inauguracja roku jest kolejnym etapem, czasem realizacji zamierzeń, marzeń i planów uczniów w drodze do dorosłości. Podkreślił inną, ważną okoliczność przypadającą na 1 września, czyli rocznicę wybuchu II wojny światowej i zbieżność ze współczesnością.

Tuż za wschodnią granicą kraju wojna zniszczyła młode lata ukraińskim dzieciom i młodzieży. Polski system edukacji otworzył się na nich. Mogą kontynuować naukę tutaj, w Polsce, także w województwie lubuskim. Bardzo Was proszę, jeśli będą wśród Was, przyjmujcie ich z otwartym sercem, potrzebują wsparcia. Oni przeżywają ten czas, jaki przeżywali młodzi Polacy 83 lata temu, kiedy mieli wstać i pójść do szkoły, a niestety niemiecki agresor w sposób okrutny, rzucając bomby na domy, mordując cywilów, przerwał ich dążenie do dorosłego życia. Bardzo Was o to proszę, bądźcie z nimi, wyciągajcie do nich rękę, jeśli będą mieli jakieś trudności, pomóżcie im - apelował do uczniów wojewoda.

Wiele zmian w polskiej oświacie

Lubuski Kurator Oświaty Ewa Rawa zwróciła uwagę, że ten rok szkolny będzie trudny, a jednocześnie wniesie do oświaty wiele zmian. Obejmą one awanse zawodowe i oceny pracy nauczycieli i ich wynagrodzenia, szczególnie pedagogów, dopiero rozpoczynających pracę w zawodzie. Co więcej, w pierwszych klasach szkół ponadpodstawowych nauczany będzie nowy przedmiot - historia i teraźniejszość, który ma na celu omówienie zagadnień związanych z najnowszą historią Polski i świata. Zmiany obejmą również nową maturę i podstawę programową przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa. Co więcej, w placówkach pojawi się stanowisko pedagoga specjalnego, a w każdej szkole zatrudnieni zostaną psycholodzy. Kurator skierowała ciepłe słowa do uczniów, a nauczycielom i rodzicom podziękowała za wkładaną pracę. - Wypłyńmy na głębię, dajmy sobie szansę, realizujmy się - podsumowała swoje przemówienie.

Liceum w Świebodzinie jednym z najlepszych w województwie

Uroczystość w świebodzińskim liceum podkreśliła rosnący prestiż szkoły. Wyniki egzaminów maturalnych i sukcesy w olimpiadach i konkursach przedmiotowych przełożyły się na 10 miejsce w rankingu liceów województwa lubuskiego. Ponadto uczniowie rozpoczynający naukę w świebodzińskim ogólniaku oraz kolejne cztery roczniki będą realizowały eksperyment pedagogiczny, który uzyskał akceptację Ministerstwa Edukacji i Nauki, świadomie planując swoją przyszłość. Dyrektor Iwona Czerniawska zauważyła, że w ostatnich trzech latach liceum przeszło dynamiczną modernizację. Doposażono pracownie lekcyjne w sprzęt multimedialny i nowoczesne narzędzia dydaktyczne i przeprowadzono kilka inwestycji- wyposażono budynek w nowoczesny system bezpieczeństwa przeciwpożarowego, przeprowadzono kompleksową termomodernizację, wymieniono okna w budynku szkolnym oraz zmieniono kotłownię węglową na gazową. Dyrektor przytoczyła również historię liceum. - Chociaż minęło już 77 lat, to historia tej szkoły wciąż powstaje, kształtując nowe pokolenia młodych świebodzinian, podejmujemy trud kontynuowania najlepszych tradycji sienkiewiczowskiego LO, z którego murów wyszli cenieni nie tylko w mieście, ale również w kraju absolwenci - powiedziała.

Zobacz też: Gazeta Lubuska. Zielona Góra. 83. rocznica wybuchu II wojny światowej

Uczniowie myślą o przyszłości

Gabriela Świtała rozpoczyna właśnie klasę maturalną i zapytana o uczucia związane z powrotem do szkoły, odpowiada - Entuzjazm. Właśnie rozmawiałam ze swoimi nauczycielami, których bardzo cenię, nawet od pani polonistki dostałam prezent, bo w zeszłym roku podarowałam jej autobiografię jednego pisarza, jest bardzo pozytywnie. Po maturze licealistka planuje studia z psychologii w Poznaniu lub Warszawie. Z kolei Maja Oźmińska nastawiona jest na taniec. Alicja Sekuła dołączyła w tym roku szkolnym do klasy biologiczno-chemicznej, a w przyszłości planuje studia medyczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto