Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiedz babci, że jak nie pójdzie do kościoła, to nie ma grzechu - zachęc ksiądz z parafii św. Michała Archanioła

Redakcja
W kościele św. Michała Archanioła odbywają się modlitwy przy relikwiach św. Jana Pawła II
W kościele św. Michała Archanioła odbywają się modlitwy przy relikwiach św. Jana Pawła II Parafia pw. św. Michała Archanioła w Nowej Soli/Facebook
- Człowiek całe życie chodzi do kościoła, czuje, że może pójść, a teraz nie powinien. Trudne czasy mu się przypominają, kiedy nie wpuszczano ludzi do kościoła, ale tak trzeba - radzi osobom starszym ks. Waldemar Kostrzewski.

Msze w kościele pw. św. Michała Archanioła odbywają się zgodnie z wcześniejszym porządkiem. – W ciągu tygodnia nie jest drastycznie mniej osób. Chociaż trochę mniej przychodzi na poranne msze. Różnicę było widać na mszach w ubiegłą niedzielę – mówi ksiądz Kostrzewski. – Przez ten czas modlimy się za chorych, lekarzy, osoby opiekujące się chorymi i ustąpienie epidemii.

Czytaj też:Koronawirus w Lubuskiem. Biskup Tadeusz Lityński odwołał na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej wszystkie rekolekcje

Nie będzie grzechu ciężkiego

Chrześcijanin jest zobowiązany do uczestnictwa we mszy świętej w niedziele i święta. Tymczasem zgodnie z dyspozycjami władz kościelnych w Polsce można w dwie najbliższe niedziele nie iść na mszę. – Nie ma grzechu ciężkiego, nie trzeba się z tego spowiadać. Musi być świadomość odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale też za innych. Zalecamy, zwłaszcza ludziom starszym, aby przez te dwie niedziele powstrzymali się i uczestniczyli we mszach transmitowanych przez radio i telewizję – podkreśla ksiądz Waldemar Kostrzewski. – Ale te osoby są przyzwyczajone i trudno je będzie do tego zniechęcić.
Nasz rozmówca podkreśla, że osoba, która jest w kwarantannie, lub jest zakażona też bez tej dyspensy jest zwolniona z obowiązku uczestnictwa we mszy. To dotyczy każdej chorej osoby. Episkopat wydał rozporządzenie, że kto się obawia zakażenia też jest zwolniony z uczestnictwa we mszy.

Babciu nie masz grzechu, nie idź. Nie chodzi o to, że chcemy, abyś nie chodziła do kościoła, ale żebyś żyła i była razem z nami.

– Jest bardzo wysoka obawa, że osoby starsze mogą narazić się na niebezpieczeństwo narażenia zdrowia i śmierć. Człowiek niech ma czyste sumienie. Dzieci i wnuki niech napominają o tym swoich bliskich. Niech mówią: „Babciu nie masz grzechu, nie idź. Nie chodzi o to, że chcemy, abyś nie chodziła do kościoła, ale żebyś żyła i była razem z nami” – radzi ksiądz Kostrzewski. – Przekonać do tego, będzie trudne. Człowiek całe życie chodzi do kościoła, czuje, że może pójść, a teraz nie powinien. Trudne czasy mu się przypominają, kiedy nie wpuszczano ludzi do kościoła. Ale musimy ustrzec ich przed niebezpieczeństwem. Duża rola dzieci i wnuków, aby ich przekonywać, i robić to z troską i miłością. Jako księża, też o tym mówimy za każdym razem, ale trudno dotrzeć do każdego domu.

Trwa głosowanie...

Czy boisz się koronawirusa w Polsce?

Relikwie w Nowej Soli i środki ostrożności

W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej trwa peregrynacja relikwii św. Jana Pawła II. Jest przygotowaniem do obchodów setnej rocznicy urodzin papieża, które przypadają w maju 2020 r. Konieczne jest zachowanie przez wiernych nadzwyczajnych środków ostrożności.
Pierwszy raz, kiedy przybywają relikwie świętego, obowiązuje zakaz ich całowania. – Ludzie chcieliby, ale nie można – przyznaje ks. Waldemar Kostrzewski. – Mówimy, żeby uważać, siadać w odległości minimum jednego metra od siebie. Uprzedzamy, że nie ma wody święconej w kropielnicach.

Pielgrzymka relikwii

W ciągu siedmiu miesięcy od początku pielgrzymki do 29 maja relikwie mają odwiedzić 110 parafii. Są to miejsca, w których działa Akcja Katolicka.
Relikwie do parafii pw. św. Michała Archanioła w Nowej Soli przybyły z Żagania, wcześniej były m.in. w Łęknicy.
W sobotę, 14 marca nastąpi pożegnanie relikwii. O godz. 15.00 w kościele pw. Michała Archanioła zacznie się koronka i uczczenie Bożego Miłosierdzia.
Z Nowej Soli relikwie zostaną przewiezione do Głogowa. Następne będą parafie w Keszycy, Wschowie, Sulechowie i Nowym Kramsku.

CZYTAJ TEŻ:Koronawirus w Lubuskiem. Pierwsze targowisko zostało zamknięte we Wschowie. Co z ryneczkami w Nowej Soli, Kożuchowie, Sławie?

ZOBACZ TEŻ:

Zobacz również: Mieszkaniec apeluje o zdrowy rozsądek

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Lubuskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto