Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pouczająca lekcja języka polskiego dla uczniów w bibliotece miejskiej w Nowej Soli

Edward Gurban
Wydarzenie z okazji Roku Herbertowskiego
Wydarzenie z okazji Roku Herbertowskiego Edward Gurban
Uczniowie szkół podstawowych nr 8 i 2, Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych SP 4 „Spożywczak” spotkali się w bibliotece, aby poznać bliżej twórczość i postać Zbigniewa Herberta.

Poeta, równie genialny jak Miłosz, jednak nie miał tej siły przebicia, nie wykładał na słynnym uniwersytecie w Berkeley (USA). Kilkakrotnie Zbigniew Herbert, autor nieśmiertelnego cyklu „Pan Cogito”, kandydował do Literackiej Nagrody Nobla, ale jej nie otrzymał...Jego słynne słowa: „Idź wyprostowany wśród tych, co na kolanach...” Odegrały równie ważną rolę, co słowa Papieża Jana Pawła II: „Nie lękajcie się” i później w czasie pierwszej pielgrzymki do Polski: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”. Herbert zmarł w 1998 roku. Rok 2018 ogłoszony został Rokiem Herberta. Z tej okazji Biblioteka Miejska wspólnie z Szkołą Podstawową nr 8 zorganizowały w „Galerii pod Tekstem” imprezę dla młodzieży: „Pod rękę z Panem, Cogito”. Uczestniczyli w niej uczniowie SP 8, SP 2, LO i ZSP 4 „Spożywczak”.

Prowadząca, Daria Stachowicz, polonistka z SP 8 pełniła rolę narratorki. Przybliżyła ciekawe epizody z dzieciństwa, młodości i wieku dorosłego Zbigniewa Herberta. Ilustrował to recytacją wybranych wierszy (Pan Cogito, Pan od przyrody, Pal, Moje miasto, Ojciec, Mama, Siostra) Eliasz Gramont. Niektóre z nich przy akompaniamencie Roberta Kajdanowicza (gitara) i E. Gramonta (skrzypce), wykonała jako piosenki Bogusława Lewalska z Otynia.

- Była to pouczająca lekcja języka polskiego. Dowiedziałam się wiele o twórczości Herberta, jego rodzinie. Od zawsze czuł w sobie artystę i od dzieciństwa miał ciągoty do pisania wierszy. Był jednym z największych współczesnych polskich poetów i niedocenionych za życia – powiedziała Wiktoria z liceum oogólnokształcącego po zakończeniu programu.

Zobacz też: Magazyn Informacyjny Gazety Lubuskiej (26.10.2018)

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto