Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polecamy śliwki i powidła śliwkowe. Dla zdrowia i urody

Katarzyna Błochowiak
sxc.hu
Śliwki nie tylko świetnie smakują, mają także pozytywny wpływ na nasz organizm. Sprzyjają trawieniu oraz poprawiają nastrój. Możemy je odkryć w wielu odsłonach: na słodko, na ostro lub przetworzone, np. pod postacią powideł.

Śliwki obfitują w witaminę C (poprawia odporność organizmu, uczestniczy w produkcji kolagenu i podstawowych białek) i P (inaczej rutyna - razem z witaminą C uszczelnia naczynia krwionośne, eliminuje wolne rodniki) oraz witaminy z grupy B, beta-karoten i pektyny. Oprócz tego zawierają potas, wapń, magnes, żelazo i fosfor. Ciekawostką jest to, że bioflawonoidy, do których należy rutyna, podtrzymują działanie adrenaliny, czyli hormonu mobilizującego do działania.

Jak zrobić powidła śliwkowe?
Umyte i wydrylowane węgierki wysmażamy w dużym garnku o grubym spodzie. Musimy często mieszać, aby nie przywarły do naczynia. Smażymy tak długo, aż śliwki się rozpadną i zrobi się z nich gęsta masa. Pod koniec dodajemy cukier. Najlepiej dosypywać porcjami, mieszać i próbować, aż uzyskamy pożądany smak. Nie dodajemy żadnych innych ingrediencji poza cukrem. Tak przygotowane powidła przekładamy do słoiczków, zakręcamy i zagotowujemy od pięciu do dziesięciu minut. Ich przygotowanie zabiera nawet kilka godzin, ale efekt jest... pyszny.

Więcej w serwisie Wiadomości24.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto