Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piękna wieś koło Nowej Soli. Zwykle się tylko tędy przejeżdża, jadąc gdzie indziej, a w Lubięcinie warto się zatrzymać. Zobaczcie zdjęcia

Lubięcin w gminie wiejskiej Nowa Sól. Piękna miejscowość. Warto zatrzymać się tutaj na dłuższą chwilę, aby zobaczyć nie tylko atrakcyjne miejsce zwane Zielonym Amfiteatrem, ale też inne, równie urokliwe. Zobacz zdjęcia w galerii.
Lubięcin w gminie wiejskiej Nowa Sól. Piękna miejscowość. Warto zatrzymać się tutaj na dłuższą chwilę, aby zobaczyć nie tylko atrakcyjne miejsce zwane Zielonym Amfiteatrem, ale też inne, równie urokliwe. Zobacz zdjęcia w galerii. Mariusz Kapała / GL
Lubięcin to nie tylko wiatraki, kościoły, Zielony Amfiteatr, ale też wiele innych budynków pełnych uroku. Kliknij w zdjęcie i przejdź do galerii. Poznaj bliżej wieś niedaleko Nowej Soli.

Lubięcin. Z dziejów wsi

Lubięcin znajduje się po drodze z Nowej Soli w kierunku Sławy lub Wolsztyna. To, że jest po drodze może sprawić, że, nie będąc celem wycieczki, zostanie przez przejeżdżających tędy pominięty, a warto dłuższą chwilę tutaj zostać, aby bliżej poznać miejsce i oczywiście pozachwycać się nim.
W książce "Miejscowości powiatu nowosolskiego. Rys historyczny" autorstwa Tomasza Andrzejewskiego, dyrektora Muzeum Miejskiego w Nowej Soli znajdujemy ciekawostki na temat wsi.

- W 1446 r. wzmiankowany jest właściciel majątku Nesmewschil. W XVI w. Lubięcin należał do rodziny von Dyherrn, w XVII stuleciu do rodu von Stosch. Później majątek ziemski, podobnie jak pobliska posiadłość w Chełmku, zmieniał właścicieli. Na początku XVIII w. właścicielem majątku był David Heinrich von Kottwitz. W 1765 r. wzmiankuje się rodzinę von Schönaich z Siedliska - czytamy we wspomnianej publikacji.

W latach 70. ubiegłego wieku wieś była krótko siedzibą gminy Lubięcin.

Kościół pw. św. Katarzyny w Lubięcinie

Kościół na wzgórzu z cmentarzem robi wrażenie na przejeżdżających w kierunku Wolsztyna. Został zabezpieczony przed zniszczeniem. Dzięki staraniom wielu osób zachowa się na kolejne lata.

- Według tradycji, pierwszy kościół parafialny pw. św. Katarzyny (wybudowany na wzniesieniu między jeziorami - Lubięcińskim i Kochanowo) miał powstać ok. 1201 r. W czasie wojny trzydziestoletniej świątynia spłonęła. Na początku XVIII w. wzniesiono nową, murowaną budowlę. W XIX w. kościół ponownie przebudowano - pisze dr Tomasz Andrzejewski.

Przyroda z okolic Nowej Soli na niezwykłych zdjęciach Krzysz...

Kościół pw. Serca Jezusowego w Lubięcinie

Jeśli nie jechaliście tędy w ostatnich miesiącach, to kościoła nie poznacie. Prace remontowe objęły ściany zewnętrzne. I świątynia już nie wygląda, jak kiedyś. Nie jest biała. Jeszcze tylko fragment murów wygląda po staremu.

- W latach 1742-1747 wybudowano we wsi drugi kościół. Barokową świątynię pw. Serca Jezusowego przeznaczono dla ludności protestanckiej. Przebudowana w 1862 r., w rękach protestantów pozostawała do 1945 r. czytamy w książce Tomasza Andrzejewskiego.

Zielony Amfiteatr w Lubięcinie

Nad jeziorem w środku wsi zobaczymy amfiteatr. To Zielony Amfiteatr, który powstał w ramach inwestycji gminy, która objęła budowę kilku takich miejsc też w innych wsiach. Są tutaj ścieżki turystyczne, pomost z zadaszoną altaną, ławki, ścieżka dydaktyczna o tematyce ekosystemu wodnego. Jest także miejsce na ognisko, oświetlenie, toaleta i parking.

CZYTAJ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ WIDEO: Lubuskie. Propozycje weekendowych wycieczek dla Lubuszan. Poznaj zamek w Bolkowie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto