Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ola z Apetycznego Wnętrza: "Niestety, jako naród lubimy na bogato" [Rozmowa NaM]

Zuza Gunia-Magin
Z Olą Cupek, autorką jednego z najpopularniejszych polskich blogów wnętrzarskich rozmawiamy o ścianach bez tynku, ponadczasowej modzie na styl skandynawski, wyróżnikach polskiego wystroju i mieszkaniu hipstera.

Ola jest z wykształcenia architektem, a z zamiłowania minimalistką. Swojego bloga www.apetycznewnetrze.blogspot.comprowadzi od 2011 roku. Przeczytajcie, co nam powiedziała o aktualnych trendach i o czym nie możecie zapomnieć, remontując mieszkanie.

Czy Polacy mają swój niepowtarzalny styl? Co nas wyróżnia na tle innych?

Mamy czym się chwalić. Nasze wzornictwo jest naprawdę na wysokim poziomie, ale niestety nasza mentalność i chowanie głowy w piasek, czy też niedowierzanie „że się uda” bardzo blokują nam drogę dalej. Nie jest to największy problem projektantów, ale przyszłych użytkowników, którzy są zdania „lepsze jest to, co zza granicy”. To bardzo blokuje rozwój naszego dizajnu. Projektanci tracą wiarę w swoje wzory i bazują na trendach z zagranicy, zatracając polską tradycję. A szkoda. Bardzo cieszy mnie jednak zmiana, która zaobserwowałam na ostatnich kilku wydarzeniach promujących polski dizajn: coraz więcej osób wychodzi z nich z jakąś wzorniczą zdobyczą. Czy to znak, że zaczynamy dostrzegać i doceniać polskich producentów?

Czym inspirują się Polacy, urządzając swoje mieszkania?

Jeszcze do niedawna były to katalogi i magazyny, dziś mogę z pełną świadomością powiedzieć, że do tej grupy nośników pomysłów należą blogi i to ze znaczną przewagą. Prowadzę bloga od prawie czterech lat, widzę ogromną różnicę w kształtowaniu się stylu i estetyki w polskich wnętrzach. Pojawia się coraz więcej blogów na temat urządzania mieszkań, na kanałach społecznościach chętnie podgląda się życie i otoczenie innych. Inspirujemy się życiem innych i podobnie jest we wnętrzach. To już nie czasy, gdy autorytetem jest bohater ulubionego serialu i chcemy mieszkać jak on czy ona. I całe szczęście …

Podstawowe błędy Polaków przy aranżacji przestrzeni?

Niestety, jako naród, lubimy … „na bogato”, nie mówię tu na bogato w znaczeniu drogo, ale połysk, nierdzewne elementy, przytłaczające podłogi niczym z 200-metrowego apartamentu, obudowy z płyt gipsowo-kartonowych, nieodpowiednie wybory kolorów ścian. Nie możemy mieć do siebie pretensji, nikt nas tego nigdzie nie uczy, a na architektów nie wszystkich stać. Dlatego bardzo często powtarzam, że jeśli ktoś nie jest do końca przekonany, jak ma wyglądać jego mieszkanie lub w jakim stylu go urządzać, niech sięgnie po proste sprawdzone sposoby i powolutku dokłada kolejne elementy do tej układanki. Zacznijmy od białych ścian, drewnianej podłogi i połóżmy na niej kolorowy dywan, kupmy jednokolorową kanapę, rozweselmy ją wzorzystymi poduchami, wstawmy ładną komodę lub witrynkę. Jest przytulnie? To bardzo proste.

Czyli styl skandynawski. To tymczasowa moda czy zagości w Polsce na dłużej?

On już jest u nas od dawna, tylko my nazywaliśmy go zupełnie inaczej… klimat PRL. Styl skandynawski podobnie jak wzornictwo lat 50. czy 60., bazuje na prostych formach i funkcjonalności. Chociaż ostatnio na blogu wspominałam, że mi się powoli nudzą wnętrza z szarymi kanapami, biało czarnymi dekoracjami i drewnem, uważam, że szybko z nich nie zrezygnujemy. Styl skandynawski można łatwo modyfikować, jest uniwersalny, ma także proste zasady, na których się opiera: jasne ściany, naturalne wykończenie, dużo światła, oryginalna ale prosta dekoracja. Czy można łatwiej aranżować swoją przestrzeń?

Ostatnio modny jest też styl industrialny np. skute tynki, odsłonięte kable od instalacji, sklejka zamiast ściany. Czy to nie lekka przesada?

Jeśli ktoś dobrze czuje się w obecności wystającego kabla, to dlaczego nie? Gdy ktoś prosi mnie o poradę dotyczącą aranżacji wnętrz zawsze zadaję na początku pytanie: "Gdzie czujesz się dobrze?", "Jakie jest to miejsce?", "Jaki czujesz zapach?" itp. Styl industrialny stał się popularny w naszych mieszkaniach za sprawą trendu powstawania miejsc publicznych w starych kamienicach, pofabrycznych budynkach. Często inwestorów nie stać na całkowity remont wnętrz takich miejsc, a z drugiej strony ich stan obecny już tworzy ciekawy klimat. Ludzie lubią przebywać w loftowych wysokich wnętrzach, mają z nimi dobre skojarzenia i dlatego starają się je przynosić do swoich domowych przestrzeni. Jednak nie jestem zwolenniczką przesadnego stylu "loftowego" w wielkiej płycie - musi być jakiś kontekst, który sprowadza ten styl w dane miejsce.

Jaki jest absolutny "must have" tego sezonu?

Obecnie pojawia się coraz więcej przedmiotów w stylu BOHO, dlatego jeśli ktoś planuje odświeżenie swojego mieszkania polecam zainwestować w kilka poduszek bądź dywanik w takim klimacie. Absolutny "must have" to samodzielnie wykonany przedmiot: odnowiona komoda, pomalowane krzesło, metamorfoza mebli kuchennych. Projekty DIY są na topie i w cenie.

No właśnie: z czego wynika moda na DIY?

Zaczynamy szukać swoich zainteresowań, doceniamy dodatkowe działania poza pracą, dbamy o swój czas wolny. Myślę, że bardzo duży wpływ mają na to portale społecznościowe. Lubimy coś zrobić własnoręcznie, a później pochwalić się przed innymi. Z drugiej strony zaczynamy doceniać swój wolny czas, którego mamy coraz mniej, a chcemy spożytkować go jak najlepiej. Projekty typu „Zrób to sam” łączą i angażują, ich efekt końcowy zawsze jest oryginalny i indywidualny. To naprawdę bardzo dobry trend.

Znalazłam na twoim blogu notkę o mieszkaniu hipstera. Jakie są jego cechy charakterystyczne?

Ten wpis powstał zupełnie spontanicznie. Wszystko dlatego, że znudził mi się już styl skandynawski i to, że widać go na każdym kroku. Zaczęłam zastanawiać się „jak mieszka hipster”. Wypisywałam charakterystyczne cechy tego stylu życia, gadżety, przedmioty, nawet próbowałam rozgryźć wartości, które ich łączą, następnie na tej podstawie zaczęłam wypisywać elementy wyposażenia, które towarzyszą hipsterowi, po czym, rozejrzałam się po swoim mieszkaniu i wybuchłam śmiechem. Hipster żyje pełnią życia, nie obce mu slowlife, slowfood, ucieka od świata korporacji, ceni prace rzemieślników, smakuje każdą chwilę, jest miłośnikiem nowinek technologicznych. Może żyć w mieszkaniu po babci, ze starą meblościanką w kuchni, przy odrapanych ścianach, hakach zamiast wieszaczków, ale na gadżety czy dobre wzornictwo nie szczędzi pieniędzy. Kontrast jest mocno obecny w życiu hipstera.

Czy można stworzyć niepowtarzalne wnętrze w wynajmowanym mieszkaniu, gdzie nie możemy za dużo ingerować?

Oczywiście, że tak. Przy panującym trendzie na styl skandynawski, można odnaleźć mnóstwo inspiracji. Podstawą są jasne ściany, pozbawione koloru. W ten sposób przygotowanym pomieszczeniu, nawet najstarsza i najbrzydsza meblościanka wygląda inaczej niż na żółtym tle. Ważne, aby do wnętrza wprowadzić swoje przedmioty, które umilają nam czas, kojarzą się z czymś miłym i ogólnie czujemy się z nimi dobrze. Warto zadbać o odrobinę zieleni, widok na coś żywego i zielonego zawsze nastraja pozytywnie nawet w szare i bure wieczory.

Co Cię najbardziej zachwyca w cudzych mieszkaniach, domach?

Odwaga właścicieli w mocno eklektycznych rozwiązaniach. Jestem minimalistką. Nie potrafię gromadzić rzeczy: do materiałów czy dekoracji podchodzę bardzo oszczędnie, a czasem warto zaszaleć. Jednak nie chciałabym tego zmieniać, jest mi z tym dobrze.

Meblościanka, tapczan i telewizor. Czego nie może zabraknąć w polskim mieszkaniu?

Powraca moda na meblościanki, tapczan zawsze jest mile widziany, natomiast telewizor … widuję go coraz mniej. Dużo moich znajomych, szczególnie pracujących w mediach nie posiada tego urządzenia. W tym momencie do tej listy dodałabym na pewno ekspres do kawy, mały stolik kawowy i wygodny fotel.

A jakiej rzeczy nie może zabraknąć w Twoim mieszkaniu?

Delikatne ciepłe światło, nie lubię oświetlenia sufitowego. Miękkie przedmioty, tekstylia, do których można się wtulić w zimny wieczór i… piekarnik, w którym mogę coś apetycznego upiec.

Rozmawiała Zuzanna Gunia-Magin

Zobacz też: Nibylandia M. Jacksona na sprzedaż

źródło: x-news/CNN Newsnource

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto