Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odważna i wyjątkowa decyzja samorządu w Otyniu. Jest sposób na ratowanie zabytków

Redakcja
Przy ruinach klasztoru w Otyniu odbyła się konferencja prasowa na temat możliwości ratowania zabytków
Przy ruinach klasztoru w Otyniu odbyła się konferencja prasowa na temat możliwości ratowania zabytków Urząd Miejski w Otyniu
- Tutejszy samorząd powziął odważną i wyjątkową zarazem decyzję, żeby wziąć klasztor na swoje barki i tym samym stworzył szansę na jego przetrwanie - mówiła Barbara Bielinis - Kopeć, Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Lubuskie zabytki mają szansę skorzystać z Polskiego Ładu.

Ratowanie zabytków. Ulgi dla właścicieli nieruchomości

Przed weekendem przy ruinach klasztoru w Otyniu odbyła się konferencja prasowa na temat ulg podatkowych na zabytki i związanych z ochroną dziedzictwa kulturowego. Ulgi te dotyczą indywidualnych właścicieli nieruchomości oraz członków wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.
Wicewojewoda Olimpia Tomczyk - Iwko (Solidarna Polska) przekonywała, że zbiór przepisów, które właśnie weszły w życie, będzie z korzyścią dla dziedzictwa kulturowego regionu.

- Ulga na zabytki przewidziana jest dla indywidualnych właścicieli nieruchomości, a także dla członków wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych , którzy są współwłaścicielami zabytku - wyjaśniała wicewojewoda podkreślając, że zasady Polskiego Ładu w tym zakresie były oczekiwane od lat - Ministerstwo Finansów przy współpracy z ekspertami resortu kultury, wsłuchało się w argumenty i rację środowiska konserwatorskiego i naukowego. O takie ulgi zabiegano bezskutecznie od 1991 r., a w 2011 r. stawkę VAT na prace przy zabytkach zwiększono z 0% na 23% - przypominała Tomczyk - Iwko.

Co stanowią nowe przepisy?
Odliczeniu od podatku podlegają wydatki poniesione na prace konserwatorskie, restauratorskie roboty budowlane, zgodne z pozwoleniami lub zaleceniami wojewódzkiego konserwatora zabytków. Inwestor ma możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania 50% kwoty poniesionych wydatków oraz odliczenie wydatku na nabycie zabytku wpisanego do rejestru zabytków do 500 zł za metr kwadratowy. Limit odliczenia nie może przekroczyć 500 tys. zł.

- Niestety zamiast aplauzu przy tak wyczekiwanej zmianie, projekt spotkał się z falą niezrozumiałej krytyki, a niektóre środowiska chciały wywołać tanią sensację prześmiewczo nazywając tą ulgę „Pałacyk+” - zauważa wicewojewoda i przypomina słowa błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego - Wyśmiewanie zaangażowania Państwa we wspieranie właścicieli zabytków w sprawowaniu opieki nad nimi, jest po prostu szkodliwe dla Nas – obywateli, bo „Naród bez przeszłości, bez tradycji i kultury nie jest szanowany przez nikogo”.

Przejęcie ruin przez gminę. Odważna i wyjątkowa decyzja

Miejsce konferencji prasowej nie było[przypadkowe. Samorząd Otynia prowadzi starania o przejęcie ruin dawnego klasztoru w Otyniu.
Obok Olimpii Tomczyk - Iwko w konferencji udział wzięły Barbara Bielinis - Kopeć, Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków oraz Barbara Wróblewska, burmistrz Otynia.

- Tutejszy samorząd powziął odważną i wyjątkową zarazem decyzję, żeby wziąć klasztor na swoje barki i tym samym stworzył szansę na jego przetrwanie. Samorządy są najlepszymi opiekunami zabytków, a dodatkowo nadają im funkcje publiczne. Wierzymy, że i tutaj ta zasada się potwierdzi – mówiła podczas konferencji Lubuska Konserwator.

- Przed nami wielki ciężar do dźwignięcia. Liczymy na to, że skoro dziś się nas zauważa, to będzie tak również, gdy będziemy sięgać po finansowe wsparcie. A będziemy składać wnioski wszędzie, gdzie tylko się da. Długa droga przed nami, żeby ziściły się przyszłościowe plany wobec tego obiektu – powiedziała Burmistrz Otynia Barbara Wróblewska.

CZYTAJ TAKŻE:

ZOBACZ TAKŻE WIDEO:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto