Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Oddziałujemy na siebie wzajemnie. Chcesz się odprężyć? Pracuj z innymi. Obecność innych osób działa na twój mózg i pomaga ci się odstresować

Monika Góralska
Monika Góralska
Nie musicie nawet rozmawiać ani się dotykać. Wystarczy być ze sobą w jednym pomieszczeniu, aby oddziaływać na siebie relaksująco i redukować stres.
Nie musicie nawet rozmawiać ani się dotykać. Wystarczy być ze sobą w jednym pomieszczeniu, aby oddziaływać na siebie relaksująco i redukować stres. sidelnikov/113rf.com
Twoja obecność jest dla mnie ważna – to nie zwykły frazes czy puste słowa. Naukowcy z Osaki udowodnili, że obecność innych osób podczas pracy zmniejsza stres i pobudza obszary mózgu odpowiedzialne za stan odprężenia. Oddziałujemy na siebie wzajemnie nawet, gdy ze sobą nie rozmawiamy. Wystarczy wspólne przebywanie w jednym pomieszczeniu podczas wykonywania swoich zadań.

Spis treści

Twoja obecność jest dla mnie ważna

Zespół badaczy z Osaka Metropolitan University w Japonii chciał sprawdzić w jaki sposób praca z innymi wpływa na fizyczną aktywność mózgu. Wcześniejsze badania wykazały, że wsparcie społeczne ze strony innych osób sprawia, że ​​zadanie wydaje się łatwiejsze do wykonania, obniża się również tętno i poziom kortyzolu, a nawet zmniejsza odczuwanie bólu. Inne badania udowadniają, że obecność innych osób aktywuje w mózgu układ nagrody oraz zwiększa wydzielanie oksytocyny, dzięki czemu czujemy się szczęśliwsi w obecności innych ludzi.

Otaczanie się znajomymi ludźmi zamiast przebywania w samotności zwiększa poczucie bezpieczeństwa, a poczucie bezpieczeństwa wiąże się ze zwiększoną aktywnością przywspółczulnego układu nerwowego – podkreślają autorzy badania.

Interakcje społeczne są więc bardzo ważne dla każdego na co dzień. Wykorzystuje się je również w specjalistyczny sposób w psychiatrii do leczenia zaburzeń psychicznych, lęków oraz w celu poprawy samopoczucia i zadowolenia z życia codziennego. Terapia zajęciowa polega właśnie na zaangażowaniu pacjenta w różne aktywności psychoruchowe w celu poprawy jego dobrostanu psychicznego i fizycznego. Zajęcia te są wykonywane indywidualnie z terapeutą lub w grupach. Badacze odkryli, że zajęcia w grupach działały odprężająco i pobudzały obszary mózgu odpowiedzialne za redukcję stresu.

Chcesz się odprężyć? Przebywaj i pracuj z innymi

Naukowcy z Japonii chcieli udowodnić, że wykonywanie czynności w obecności innych osób przynosi lepsze efekty niż samodzielna praca. W badaniu wzięło udział 30 zdrowych dorosłych osób, które podzielono na 3 grupy wykonujące zadania:

  • samodzielnie,
  • równolegle – dwie osoby wykonujące zadania niezależnie od siebie,
  • nierównolegle – dwie osoby, spośród których jedna wykonywała zadanie, a druga obserwowała.
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Podczas wykonywania czynności uczestnicy mieli mierzoną aktywność mózgu za pomocą EEG. Elektroencefalografia pozwala zbadać bioelektryczną czynność mózgu. Zespół zmierzył i przeanalizował fale mózgowe i aktywność autonomicznego układu nerwowego podczas zajęć manualnych.

Okazało się, że aktywność układu przywspółczulnego była istotnie wyższa, gdy dwie osoby wykonywały zadania w swojej obecności niż samodzielnie. Ponadto we wszystkich grupach u osób, które były skoncentrowane na zadaniu, również układ przywspółczulny był bardziej pobudzony. Układ przywspółczulny odpowiada za relaks i odpoczynek, poprawę trawienia oraz obniżanie ciśnienia krwi i zmniejszanie czynności skurczowych serca. Działa on odwrotnie do układu współczulnego, który pobudza i ma za zadanie motywować do działania.

– To badanie dostarcza elektrofizjologicznych dowodów na to, że praca w obecności innych i skupienie się na wykonywanych czynnościach może zwiększyć aktywność układu przywspółczulnego, nawet bez kontaktu fizycznego czy rozmowy. W przyszłości naszym celem jest zbadanie struktur i środowisk pod kątem skuteczniejszej terapii zajęciowej w oparciu o te odkrycia – powiedziała Junya Orui z Graduate School of Rehabilitation Science w Osaka Metropolitan University.

Źródło: Social Buffering Effects during Craft Activities in Parallel Group Session Revealed by EEG Analysis and Parasympathetic Activity Neuropsychobiology

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Oddziałujemy na siebie wzajemnie. Chcesz się odprężyć? Pracuj z innymi. Obecność innych osób działa na twój mózg i pomaga ci się odstresować - Strona Zdrowia

Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto