Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od teraz w Zielonej Górze znieczulenie zewnątrzoponowe „na życzenie” - to synonim nowoczesnego położnictwa

Joanna Niedziela
Joanna Niedziela
Innowacje w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze.
Innowacje w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze. zdj. Szpital Uniwersytecki im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze
Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze zmienia się i angażuje w działania zapewniające kompleksową opiekę nad przyszłymi matkami, zaczynając już od etapu ciąży. To przemiana oparta na potrzebach rodziców, która nie tylko zmienia oblicze instytucji, ale również zapewnia wsparcie na wielu płaszczyznach – od fizycznego do emocjonalnego. Co się zmieniło?

Znieczulenie zewnątrzoponowe dla wszystkich chętnych pacjentek czy obecność partnerów przy cesarskim cięciu od wielu lat były standardem w lubuskich placówkach jednak w CZMiD ta możliwość pojawiła się dopiero teraz. - Decyzja jest wynikiem wychodzenia naprzeciw oczekiwaniom pacjentek. Poza tym należy pamiętać, że poród w znieczuleniu jest synonimem nowoczesnego położnictwa — mówi Sylwia Malcher-Nowak, Kierownik Biura Zarządu, Rzecznik prasowy Szpitala Uniwersyteckiego im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze.

Znieczulenie dla wszystkich chętnych mam

Nowością, która zagościła w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze, jest możliwość komfortowego porodu dzięki wprowadzeniu znieczulenia zewnątrzoponowego dla chętnych pacjentek. Teraz przyszłe mamy mają możliwość skorzystania ze znieczulenia „na życzenie”, które stanowi kolejny krok w kierunku zapewnienia komfortu podczas narodzin. Dzięki temu innowacyjnemu podejściu walka z bólem porodowym staje się jeszcze bardziej skuteczna.

-Do przeprowadzenia znieczulenia konieczna jest stała obecność anestezjologa. Niestety, lekarzy tej specjalności jest cały czas za mało. Niedawna jednak udało się zatrudnić w szpitalu anestezjologa „dedykowanego” do oddziału położniczo-ginekologicznego, co umożliwia przeprowadzanie znieczuleń. Oczywiście nie jest to możliwe zawsze i o każdej porze — tłumaczy Sylwia Malcher-Nowak. Nawet jeśli pacjentka jest zdecydowana, to decyzję o podaniu znieczulenia zewnątrzoponowego podczas porodu zawsze podejmują wspólnie lekarz położnik i anestezjolog. Jednym z warunków jest np. ocena zaawansowanie porodu – dodaje.

Dziś ważna jest też atmosfera

Atmosfera panująca na Klinicznym Oddziale Położniczo-Ginekologicznym jest przyjemna i wspierająca. Centrum Matki i Dziecka to miejsce, które kroczy z duchem czasu, oferując nie tylko estetyczne i kolorowe sale, ale przede wszystkim skuteczną walkę z bólem porodowym, która jest kluczowym elementem współczesnego położnictwa. Blok Porodowy w Zielonej Górze jest największą porodówką w województwie.

Wsparcie emocjonalne

Kolejną nowością, jest możliwość obecności partnera przy cięciach cesarskich. Choć jeszcze niedawno była rzadkością, teraz staje się normą także w Zielonej Górze, podążając za wieloma placówkami w Polsce. Wśród korzyści płynących z obecności partnera podczas porodu wymienia się nie tylko wsparcie emocjonalne dla kobiety, ale także lepsze zrozumienie procesu porodowego przez partnera oraz budowanie więzi rodzinnej od samego początku. Dodatkowo obecność partnera może pomóc w zmniejszeniu stresu i lęku związanego z samym procesem porodu.

Poznaj porodówkę

Dla przyszłych rodziców szpital organizuje spacery zapoznawcze, dając im dodatkową możliwość zapoznania się z placówką i zadawania pytań, a co za tym idzie, rozwiania wszelkich wątpliwości.

-Organizacja wycieczek zapoznawczych na oddziale była inicjatywą szpitala. Wynikała z chęci pokazania warunków w nowo powstałym Centrum Zdrowia Matki i Dziecka oraz w przyszłości ograniczenia stresu u rodzących — tłumaczy rzecznik.

To doskonała okazja dla zainteresowanych, którzy mogą wcześniej, niż w dniu porodu zaznajomić się z miejscem, w którym będą przeżywać jedno z najważniejszych wydarzeń w swoim życiu. Podczas tych wizyt mają okazję zwiedzić izbę przyjęć, pokoje do roomingu, a nawet salę operacyjną. Spacer po zielonogórskim Centrum Zdrowia Matki i Dziecka odbywa się co środę o godzinie 10:00, zapewniając przyszłym rodzicom wyjątkową możliwość poznania miejsca narodzin ich dziecka. Jak informuje Sylwia Malcher-Nowak, wycieczki organizowane są od roku i cieszą się dużą popularnością. Co tydzień, w środę, korzysta z nich od kilku do kilkunastu osób. W większości pary. Obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerem tel.533 322 316 lub 537 258 926. Rejestracja jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-14:00.

Przeczytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto