Nowy pomnik w Nowej Soli odsłonięty. Mieszkańcy pamiętają o ofiarach obozów pracy, które działały przy dawnej fabryce nici

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Na odsłonięcie przyszły setki mieszkańców
Na odsłonięcie przyszły setki mieszkańców Fota z drona/Jarosław Werwicki
Tym razem rocznica ewakuacji filii obozu Gross Rosen w Neusalz była szczególna, a uroczystość odbyła się przy nowym pomniku.

Nowy pomnik w Nowej Soli. Pamięć o więźniarkach

Historię cierpienia więźniarek filii obozu Gross Rosen w Neusalz wielu mieszkańców obecnej Nowej Soli poznało dzięki zaangażowaniu Marka Grzelki. Wielu miało okazję poznać szczegóły, oglądając na Youtube program poświęcony pamięci kobiet - Kilkunastominutowy program o tragicznej historii z Neusalz zostaje głęboko w pamięci. Widzowie poruszeni.

Teraz każdy, kto będzie przejeżdżał główną ulicą Nowej Soli będzie widział pomnik, który jest wyrazem szacunku, współczucia i pamięci obecnych mieszkańców o cierpieniu więźniarek.
W czwartek, 26 stycznia odsłonięty został pomnik i dwie umieszczone na nim tablice.

- W obecności setek naszych mieszkańców i gości, dokonaliśmy uroczystego odsłonięcia pomnika pamięci ofiar niemieckich obozów pracy, które w latach 1939-1945 funkcjonowały przy fabryce nici - poinformował prezydent Jacek Milewski. - Aktu odsłonięcia dokonał pan Marek Grzelka, badacz dziejów obozów w Neusalz, od wielu lat wielki orędownik pamięci o więźniarkach.

Pomnik pamięci ofiar niemieckich obozów pracy

We wpisie w mediach społecznościowych prezydent zwrócił się do Marka Grzelki, podkreślając, że to jego wielki sukces.

- Słowa: „cierpliwość, upór i konsekwencja w dążeniu do celu” doskonale oddają to, czego Pan dokonał. Ogromnie się cieszę, że wspólnie z moimi Współpracownikami i Radnymi Miejskimi mogliśmy dołożyć malutki, miejski kamyczek do Pana dzieła. Nisko się kłaniam - napisał Jacek Milewski.

Prezydent przypomniał, że pomnik powstał według koncepcji nowosolskiego artysty Bogumiła Sydora i przestawia w sferze symbolicznej przerwaną brukowaną drogę, którą więźniowie obozów pokonywali codziennie w kierunku miejsca pracy w dawnej fabryce nici.
Pierwsza z tablic to ufundowana w 2010 r. upamiętniająca kobiety polskie i innych narodowości – ofiary filii obozu koncentracyjnego Gross Rosen.
Druga tablica ufundowana w 2023 r. poświęcona została pamięci ofiar obozu dla kobiet narodowości żydowskiej, które w latach 1942-1945 niewolniczo pracowały w tutejszych obozach, a w styczniu 1945 r. zostały wysłane w „marsz śmierci” do obozu koncentracyjnego we Flossenbürgu w Bawarii.

Nowy pomnik znajduje się przy ul. Wrocławskiej na specjalnie wydzielonym terenie, aby był dostępny dla wszystkich chętnych chcących oddać hołd ofiarom obozu. Baraki stały na terenie dzisiejszego ZSP nr 2 "Nitki".

Zobacz:

Widok obozu

Gdzie stały baraki filii obozu Gross-Rosen w wojennej Nowej ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Kaliszanka Roku

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie