Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy pomnik w Nowej Soli odsłonięty. Mieszkańcy pamiętają o ofiarach obozów pracy, które działały przy dawnej fabryce nici

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Na odsłonięcie przyszły setki mieszkańców
Na odsłonięcie przyszły setki mieszkańców Fota z drona/Jarosław Werwicki
Tym razem rocznica ewakuacji filii obozu Gross Rosen w Neusalz była szczególna, a uroczystość odbyła się przy nowym pomniku.

Nowy pomnik w Nowej Soli. Pamięć o więźniarkach

Historię cierpienia więźniarek filii obozu Gross Rosen w Neusalz wielu mieszkańców obecnej Nowej Soli poznało dzięki zaangażowaniu Marka Grzelki. Wielu miało okazję poznać szczegóły, oglądając na Youtube program poświęcony pamięci kobiet - Kilkunastominutowy program o tragicznej historii z Neusalz zostaje głęboko w pamięci. Widzowie poruszeni.

Teraz każdy, kto będzie przejeżdżał główną ulicą Nowej Soli będzie widział pomnik, który jest wyrazem szacunku, współczucia i pamięci obecnych mieszkańców o cierpieniu więźniarek.
W czwartek, 26 stycznia odsłonięty został pomnik i dwie umieszczone na nim tablice.

- W obecności setek naszych mieszkańców i gości, dokonaliśmy uroczystego odsłonięcia pomnika pamięci ofiar niemieckich obozów pracy, które w latach 1939-1945 funkcjonowały przy fabryce nici - poinformował prezydent Jacek Milewski. - Aktu odsłonięcia dokonał pan Marek Grzelka, badacz dziejów obozów w Neusalz, od wielu lat wielki orędownik pamięci o więźniarkach.

Pomnik pamięci ofiar niemieckich obozów pracy

We wpisie w mediach społecznościowych prezydent zwrócił się do Marka Grzelki, podkreślając, że to jego wielki sukces.

- Słowa: „cierpliwość, upór i konsekwencja w dążeniu do celu” doskonale oddają to, czego Pan dokonał. Ogromnie się cieszę, że wspólnie z moimi Współpracownikami i Radnymi Miejskimi mogliśmy dołożyć malutki, miejski kamyczek do Pana dzieła. Nisko się kłaniam - napisał Jacek Milewski.

Prezydent przypomniał, że pomnik powstał według koncepcji nowosolskiego artysty Bogumiła Sydora i przestawia w sferze symbolicznej przerwaną brukowaną drogę, którą więźniowie obozów pokonywali codziennie w kierunku miejsca pracy w dawnej fabryce nici.
Pierwsza z tablic to ufundowana w 2010 r. upamiętniająca kobiety polskie i innych narodowości – ofiary filii obozu koncentracyjnego Gross Rosen.
Druga tablica ufundowana w 2023 r. poświęcona została pamięci ofiar obozu dla kobiet narodowości żydowskiej, które w latach 1942-1945 niewolniczo pracowały w tutejszych obozach, a w styczniu 1945 r. zostały wysłane w „marsz śmierci” do obozu koncentracyjnego we Flossenbürgu w Bawarii.

Nowy pomnik znajduje się przy ul. Wrocławskiej na specjalnie wydzielonym terenie, aby był dostępny dla wszystkich chętnych chcących oddać hołd ofiarom obozu. Baraki stały na terenie dzisiejszego ZSP nr 2 "Nitki".

Zobacz:

Widok obozu

Gdzie stały baraki filii obozu Gross-Rosen w wojennej Nowej ...

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto