Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy kodeks drogowy. Korytarz życia, jazda na suwak... Co się jeszcze zmieni w przepisach ruchu drogowego?

oprac. Paweł Wańczko
Ministerstwo Infrastruktury planuje zmiany, które mają poprawić bezpieczeństwo na drogach oraz ułatwić życie kierowcom. W związku z tym w najbliższych miesiącach mają wejść w życie nowe przepisy drogowe
Ministerstwo Infrastruktury planuje zmiany, które mają poprawić bezpieczeństwo na drogach oraz ułatwić życie kierowcom. W związku z tym w najbliższych miesiącach mają wejść w życie nowe przepisy drogowe pixabay.com
Obowiązkowa jazda na suwak, korytarz życia, tablice rejestracyjne na zawsze, brak nalepki na szybie, karty pojazdu, czy prawa jazdy – takie zmiany w kodeksie drogowym szykuje w najbliższym czasie Ministerstwo Infrastruktury.

Ministerstwo Infrastruktury planuje zmiany, które mają poprawić bezpieczeństwo na drogach oraz ułatwić życie kierowcom. W związku z tym w najbliższych miesiącach mają wejść w życie nowe przepisy drogowe. Co ma się zmienić?

Jazda na suwak obowiązkowa

Ta zmiana ma poprawić bezpieczeństwo na drogach i usprawnić ruch. Chodzi o pierwszeństwo w momencie zmiany pasa ruchu przy zwężeniu drogi lub w sytuacji wystąpienia utrudnienia uniemożliwiającego kontynuowanie jazdy. Tzw. jazda na suwak ma się stać obowiązkowa.

Przykładowo.
Kierowca jadący pasem będzie musiał umożliwić zmianę pasa kierowcy znajdującemu się na pasie zanikającym (np. gdy z jezdni dwupasmowej robi się jednopasmowa) lub niedrożnym (np. z powodu prowadzonych na nim robót drogowych). Ma to następować w sposób pojedynczy i naprzemienny. Kierowca jadący po kontynuowanym pasie ma obowiązek wpuścić jeden pojazd a nie cały sznurek pojazdów.

Dzięki temu ma się poprawić bezpieczeństwo (brak konieczności wymuszania pierwszeństwa przez auta oczekujące na zwężeniu drogi) oraz poprawić płynność ruchu, dzięki czemu (wg autorów zmiany), korki mają zmniejszyć się nawet o 50 proc.

Złamanie tego przepisu będzie wykroczeniem za które będzie groził mandat.

Zmiany związane z jazdą na suwak wejdą w życie 60 dni po ogłoszeniu nowelizacji.

Korytarz życia

Co to jest korytarz życia? Chodzi o umożliwienie przez innych kierowców bezkolizyjnego przejazdu pojazdom ratunkowym. Obecnie wygląda to w taki sposób, że kierowcy stojący w korku zaczynają zjeżdżać na pobocze dopiero w momencie, gdy nadjeżdża karetka pogotowia, straż pożarna czy policja. Po wejściu w życie nowych przepisów, taki obowiązek będzie ciążył na kierowcach już w momencie dojeżdżania do tworzącego się korka. Sygnał syreny nie będzie potrzebny!

Ma to odbywać się w następujący sposób:

  • auta znajdujące się na lewym pasie mają zjeżdżać na lewą stronę jezdni,
  • auta na prawym pasie mają zjeżdżać na prawą stronę jezdni.
  • na drodze, gdzie pasów jest więcej, kierowcy powinni zjechać na bok i stworzyć korytarz od razu, gdy droga zaczyna się korkować.

W taki sposób pośrodku jezdni utworzy się miejsce dla swobodnego przejazdu służb ratunkowych.

Projekt nowelizacji trafił już do Rządowego Centrum Legislacji. Obowiązek tworzenia korytarza życia ma wejść w życie 1 października 2019.

Tablice rejestracyjne na zawsze

Kierowca, który kupi nowe auta będzie mógł zachować dotychczasowy numer rejestracyjny i tablice ze starego pojazdu. Będzie musiał tylko złożyć odpowiedni wniosek, a tablice będą musiały być zgodne z obowiązującymi przepisami.

Dziś za każdą zmianę tablic rejestracyjnych razem z nalepką na szybę trzeba zapłacić 100 zł.

Zobacz też: Nowe oznaczenia dla samochodów elektrycznych i wodorowych. Zielone tablice dla "zielonych" aut

Nalepka na szybę nie będzie obowiązkowa

Obowiązkowa nalepka na szybę z numerem rejestracyjnym auta to zmora wielu kierowców. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, kiedy trzeba wymienić przednią szybę. Teraz ma się to zmienić i taki obowiązek ma zostać zniesiony.

Przeczytaj też: NOWA FORMA CZASOWEJ REJESTRACJI. SĄ JUŻ NOWE TABLICE I DOWÓD REJESTRACYJNY DO JAZDY TESTOWEJ [ZDJĘCIA]

Zniknie karta pojazdu

Ministerstwo Infrastruktury zapowiada zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdu. Obecnie taka karta wydawana jest podczas pierwszej rejestracji samochodu lub motocykla i jest dokumentem przypisanym do pojazdu na stałe. Zawiera niezbędne informacje o samochodzie, takie jak m.in.:

  • dane identyfikacyjne pojazdu
  • parametry techniczne pojazdu
  • dane identyfikacyjne właściciela pojazdu
  • dane potwierdzające rejestrację pojazdu.

W razie przeniesienia na inną osobę własności pojazdu zarejestrowanego, dotychczasowy właściciel przekazuje ją wraz dowodem rejestracyjnym nowemu właścicielowi.

W przypadku aut sprowadzonych z zagranicy, czyli nierejestrowanych w Polsce, kartę pojazdu wydaje organ rejestrujący, po złożeniu wszystkich wymaganych dokumentów oraz opłaty za jej wydanie (75 zł). W przypadku gdy samochód jest nowy i nie był wcześniej rejestrowany, obowiązek wyrobienia karty pojazdu spoczywa na producencie lub importerze pojazdu. W momencie zakupu samochodu używanego zarejestrowanego w Polsce po dniu 30 czerwca 1999 to sprzedający zobowiązany jest do posiadania karty pojazdu i przekazania jej nowemu nabywcy razem z samochodem.

Kartę pojazdu wprowadzono do użytku 1 lipca 1999 r. na podstawie ustawy Prawo o ruchu drogowym, więc każdy pojazd zarejestrowany po 30 czerwca 1999 r. powinien ją posiadać.

Obecnie wszystkie potrzebne informacje są dostępne w centralnej ewidencji pojazdów we wdrażanym systemie CEPiK 2.0.

Brak obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy

Obecnie za brak posiadania przy sobie prawa jazdy kierowca musi zapłacić mandat w wysokości 50 zł. Obowiązek wożenia ze sobą tego dokumentu ma jednak zostać zniesiony. Policjant będzie sprawdzał dane kierowcy i jego uprawnienia w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Kupisz nowe auto? Nie będziesz musiał go rejestrować

To dobra wiadomość dla kierowców, którzy kupią nowy samochód lub motocykl. Teraz będą mogli zaoszczędzić sporo czasu, który trzeba poświęcić oczekiwanie w kolejkach w wydziale komunikacji. Właściciel nowego pojazdu nie będzie musiał go rejestrować w urzędzie. Tę czynność będzie mógł zlecić dilerowi.

Na razie jeszcze nie ustalono stawek kar za złamanie nowych przepisów. Ministerstwo Infrastruktury zamierza jednak przeprowadzić akcję edukacyjnej dla kierowców.

Zobacz też: Małe blachy, duże problemy. Jeśli policja uzna, że właściciel niesłusznie używa krótkich tablic rejestracyjnych, może zatrzymać dokumenty

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto