Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowosolanie na zdjęciach z dzieciństwa. Kto miał zdjęcie z czołgiem albo rakietą?

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Zdjęcia mieszkańców Nowej Soli opublikowane na profilu grupy Nowa Sól wczoraj na Facebooku.
Zdjęcia mieszkańców Nowej Soli opublikowane na profilu grupy Nowa Sól wczoraj na Facebooku. Nowa Sól wczoraj/Facebook
Galeria niezwykłych zdjęć z dawnego dzieciństwa w Nowej Soli powstała dzięki mieszkańcom, którzy swoje pamiątki rodzinne opublikowali na profilu Nowa Sól wczoraj na Facebooku.

Zdjęcia mieszkańców grupy Nowa Sól wczoraj, która powstała na Facebooku pokazujemy systematycznie, wybierając tematy, które za każdym razem powodują wzruszenie Czytelników. Odżywają wspomnienia. Przypomnijmy, że założyciel grupy Marek Grzelka przyznał nam, że brakowało mu przybliżenia polskiej Nowej Soli, tej po 1945 roku. – Stąd pomysł, by założyć taką grupę, gdzie każdy może publikować zdjęcia, które mamy chyba wszyscy w domowych szufladach, w albumach fotograficznych - mówił nowosolanin.

Dzieci na dawnych zdjęciach z Nowej Soli

Mieszkańcy miasta chętnie publikują zdjęcia dokumentujące dzieciństwo sprzed lat na profilu Nowa Sól wczoraj. Dzięki temu można zobaczyć jak wyglądały kiedyś wózki dziecięce, jakie krótkie były sukienki komunijne, jakie stroje nosiło się na lekcje wychowania fizycznego.

Zdjęcia mieszkańców Nowej Soli opublikowane na profilu grupy Nowa Sól wczoraj na Facebooku.

Nowosolanie na zdjęciach z dzieciństwa. Kto miał zdjęcie z c...

Nowa Sól po II wojnie światowej. Dane historyczne

"W 1950 r. miasto osiągnęło przedwojenny stan mieszkańców, w 1960 r. liczba ta przekroczyła 25 tys., a w 1975 r. osiągnęła 36 tys. Wzrost liczby ludności powodował konieczność budowy nowych mieszkań"- czytamy w książce "Dzieje Nowej Soli. Wybór źródeł i materiałów". Wydawnictwo przygotowane przez zespół autorski: Tomasz Andrzejewski, Małgorzata Gącarzewicz, Ryszard Sobkowicz, udostępnia dla zainteresowanych Muzeum Miejskie w Nowej soli na swoim portalu w zakładce Biblioteka Cyfrowa.

W latach 60. na terenach przy ul. Chałubińskiego wybudowano kąpielisko, które funkcjonowało do końca lat 80. Przy ul. Południowej powstał w latach 70. kompleks rekreacyjno-sportowy Kacza Górka, obejmujący zbiorniki wodne i tereny zielone.

"Najwcześniej rozwinęło się budownictwo zakładowe. Już w 1952 r. DZM Dozamet oddały pracownikom 3 bloki przy ul. Kościuszki. Do 1965 r. liczba ta powiększyła się o kolejne 13 budynków, głównie przy ul. Kościuszki i Kaszubskiej. W późniejszym okresie zakład udzielał kredytów pracownikom, którzy ubiegali się o mieszkania spółdzielcze lub budowali domki jednorodzinne. Te ostatnie stawiano przy ulicy Zielonogórskiej i w dzielnicy Pleszówek. Domy pracownicze wznosiły także NFN Odra i Przedsiębiorstwo Budownictwa Rolniczego w Nowej Soli" - można przeczytać w "Dziejach Nowej Soli".
Z tej samej książki dowiadujemy się, że rozwojowi budownictwa mieszkaniowego towarzyszyły inwestycje o charakterze edukacyjno-sportowym i usługowym. "W latach 60. na terenach przy ul. Chałubińskiego wybudowano kąpielisko, które funkcjonowało do końca lat 80. Przy ul. Południowej powstał w latach 70. kompleks rekreacyjno-sportowy Kacza Górka, obejmujący zbiorniki wodne i tereny zielone".

CZYTAJ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ: Z czego słynie Nowa Sól? Propozycje od Czytelników

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto