Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe AED w Nowej Soli. - Trzeba przełamać strach. Defibrylator nie zadziała, jeśli nie będzie potrzebny - wyjaśnia ratownik Adam Waligóra

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Nowa Sól otrzymała trzy defibrylatory. Na zdjęciu prezydent miasta Jacek Milewski, wiceprezydent Natalia Walewska  Wojciechowska i dyrektor Nowosolskiego Domu Kultury Krzysztof Piotrowiak
Nowa Sól otrzymała trzy defibrylatory. Na zdjęciu prezydent miasta Jacek Milewski, wiceprezydent Natalia Walewska Wojciechowska i dyrektor Nowosolskiego Domu Kultury Krzysztof Piotrowiak Stowarzyszenie Zawodowe Ratowników Medycznych Medyk
Ktoś obok traci przytomność. Nie rusza się i nie odzywa. Co robić? Zastanawialiście się nad odpowiedzią na takie pytanie? Bardzo ważne jest pierwsze 5-7 minut w ratowaniu życia. Adam Waligóra wyjaśnia, jak może pomóc defibrylator. W poniedziałek, 2 sierpnia stowarzyszenie Medyk przekazało Nowej Soli trzy sztuki AED i jedną do Bytomia Odrzańskiego.

Defibrylator. AED. Co to jest? Kiedy użyć?

Skrót AED to Automated External Defibrillator, czyli po polsku Automatyczny Zewnętrzny Defibrylator. To urządzenie medyczne, które przywraca prawidłowy rytm serca.
Defibrylatora używa się, kiedy dochodzi do nagłego zatrzymana krążenia. Adam Waligóra, prezes Stowarzyszenia Zawodowego ratowników Medycznych Medyk wyjaśnia, że pierwszym objawem jest to, że dana osoba się nie odzywa. Trzeba sprawdzić jej oddech. Jeśli nie oddycha, wzywamy pogotowie, wysyłamy kogoś po AED, jeśli jest gdzieś w pobliżu i przystępujemy do reanimacji.

– Trzeba jak najszybciej wezwać pomoc i podjąć masaż. Skuteczność pomocy, czyli powrót do normalności sięga 75 procent. Nie ma się nad czym zastanawiać – podkreśla Adam Waligóra i radzi, aby przełamać strach przed AED.

Ratownik tłumaczy coś bardzo ważnego: – Każdy może go użyć. Jest to intuicyjne urządzenie. Jeśli nie będzie potrzebne, na pewno nie strzeli, nie zadziała. Trzeba działać zgodnie z instrukcją głosową w języku polskim i wszystko będzie dobrze. Automat robi wszystko sam. Jeśli obok będzie głośno, polecenie głosowe będą jeszcze głośniejsze, urządzenie przekrzykuje hałasy.

Prezes stowarzyszenia ratowników medycznych podkreśla, że w dobie pandemii koronawirusa, kiedy mogą być problemy z dojazdem pogotowia, AED to dość dobre rozwiązanie. – W Europie jest powszechnie dostępne – dodaje.
Niepodjęcie reanimacji w pierwszych 5 - 7 minutach braku oddechu może skutkować śmiercią.

Defibrylator AED. Urządzenie do ratowania życia w Nowej Soli i Bytomiu Odrzańskim

Trzy defibrylatory przekazało na potrzeby miasta Nowa Sól Stowarzyszenie Zawodowe Ratowników Medycznych Medyk w poniedziałek, 2 sierpnia. Urządzenia do ratowania życia odebrali prezydent Jacek Milewski, zastępca prezydenta Natalia Walewska - Wojciechowska, dyrektor Nowosolskiego Domu Kultury Krzysztof Piotrowiak.
Urządzenia będą dostępne w Centrum Przesiadkowym, NDK-u i Parku Krasnala.
Defibrylator trafi też do Bytomia Odrzańskiego. Sprzęt odebrał burmistrz Jacek Sauter.

Nowa Sól otrzymała trzy defibrylatory. Na zdjęciu prezydent miasta Jacek Milewski, wiceprezydent Natalia Walewska  Wojciechowska i dyrektor Nowosolskiego Domu Kultury Krzysztof Piotrowiak

Nowe AED w Nowej Soli. - Trzeba przełamać strach. Defibrylat...

Pod koniec lipca zakupione zostało urządzenie AED do Dziennego Domu Opieki Senior + w Nowej Soli.

Konkurs dla szkolnych klas na komiks AED

Stowarzyszenie Medyk planuje we wrześniu ogłosić konkurs dla szkolnych klas na komiks, w którym trzeba będzie ująć algorytm postępowania przy reanimacji z AED.
Zwycięska klasa otrzyma AED dla swojej szkoły oraz 500 zł na potrzeby klasy. Uczniowie będą mogli wydać te pieniądze na lody lub wycieczkę. – Zdecydują, co zrobią z tymi pieniążkami, a my skorzystamy z komiksu w naszym projekcie. Udział szkół będzie świetnie promował ideę projektu. Mam nadzieję, że samorządy i władze województwa zauważą, że jest potrzeba promowania takiej postawy i zakupu takich urządzeń – liczy Adam Waligóra.

Przedsiębiorcy mogą wesprzeć projekt ratowników
Adam Waligóra wyjaśnia, że odkąd kilka lat temu powstało stowarzyszenie pierwszym celem było zaopatrzenie powiatu nowosolskiego w takie urządzenia. Ale nie udawało się to ze względu na cenę AED, brak konkursów, w których można by otrzymać dofinansowanie. Teraz udało się zakupić kilka takich defibrylatorów. Potrzeby są jednak większe.

– Zapraszam przedsiębiorców, właścicieli większych firm, którzy chcieliby wesprzeć nasz projekt AED dla powiatu nowosolskiego i AED dla województwa lubuskiego do współpracy z nami. Będziemy realizować ten projekt wspólnie. Czekamy na sponsorów, którym by zależało na realizacji projektu. Każdy darczyńca zostanie rzez nas doceniony – zachęca prezes stowarzyszenia.

CZYTAJ TAKŻE:

ZOBACZ TAKŻE WIDEO: Pekińskie metro w trosce o pasażerów. Do końca 2022 roku każda stacja w stolicy Chin ma być wyposażona w defibrylator

Źródło: Xinhua

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto