Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa Sól, jakiej najstarsi mieszkańcy nie pamiętają. Muzeum Miejskie pokazało widokówki dwóch ulic, z których powstała jedna

OPRAC.: Redakcja
Okazałe kamienice do dzisiaj robią wrażenie.
Okazałe kamienice do dzisiaj robią wrażenie. Muzeum Miejskie w Nowej Soli
Nie każdemu uda się rozpoznać wszystkie miejsca z reprezentacyjnej ulicy Nowej Soli na pocztówkach, które pokazało Muzeum Miejskie. Ale zabawa jest przednia. Zobaczcie sami.

Z historii Nowej Soli. Dzisiejsza ul. Zjednoczenia

Muzeum Miejskie w Nowej Soli opublikowało na swoim facebookowym profilu historię dwóch najpiękniejszych ulic w Nowej Soli. Dzisiaj to jedna ulica Zjednoczenia.

Historia ulicy Zjednoczenia. Skąd się wzięła ta ulica?

Dr Tomasz Andrzejewski, dyrektor Muzeum Miejskiego w Nowej Soli wyjaśnia, że obecna ul. Zjednoczenia powstała z połączenia dwóch ulic – Targowej (Getreidemarkt) i Dworcowej (Bahnhofstrasse).

Najstarszy odcinek – Getreidemarkt - od placu Wyzwolenia do ulicy Muzealnej powstał już w wieku XVIII. Odbywały się tu targi zbożowe, stąd niemiecka nazwa ulicy. Po uruchomieniu linii kolejowej w 1871 r. powstał projekt połączenia centrum miasta z dworcem. W tym celu wytyczono ulicę, jednak jej budowa przeciągała się z powodu sporów o grunty (do tego czasu komunikację z dworcem zapewniały obecne ulice Gimnazjalna i Wojska Polskiego).

Dyrektor muzeum przypomina, że ulica ta stała się przedłużeniem ówczesnej Getreidemarkt w kierunku dworca. Budowę rozpoczęto w 1877 r. - Zabudowa nowej ulicy postępowała bardzo wolno. Do początku XX stulecia powstało zaledwie kilka kamienic. W założeniu zabudowana miała zostać tylko północna pierzeja ulicy. Przy południowej powstało tylko kilka domów (między ulicami Muzealną i 8 Maja) - wyjaśnia historyk i regionalista.

Ulica Zjednoczenia w Nowej Soli. Co się zachowało?

- Zachowana do dziś zwarta zabudowa północnej pierzei powstała w stosunkowo krótkim czasie, pomiędzy rokiem 1901 a 1918. Tworzą ją eklektyczne, secesyjne i modernistyczne kamienice, nadające „dzielnicy dworcowej” wielkomiejskiego charakteru - opisuje dr Andrzejewski. - Przy ich wznoszeniu, z niewielkimi odstępstwami (odmienny w stylu wybudowano m.in. dom, będący dzisiaj siedzibą szkoły muzycznej) zastosowano model wysokich, trzy- i czterokondygnacyjnych domów czynszowych, które mogły sprostać oczekiwaniom zamożnych najemców, przynosząc jednocześnie większy dochód ich właścicielom. Na parterze wielu kamienic urządzano sklepy, warsztaty i kawiarnie.
Źródło: Muzeum Miejskie w Nowej Soli/Facebook

Zobacz to miejsce na mapie:

Ulica Wrocławska w Nowej Soli sprzed pierwszej wojny światowej. Zobaczcie te pocztówki. To najstarsza ulica w mieście.

Nikt takiej ulicy Wrocławskiej nie pamięta. Wszyscy nie żyją...

Zobacz też: Najmłodszy zabytek w Polsce - projekt Jerzego Nowosielskiego. Dlaczego wzbudził tyle kontrowersji?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto