MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nietypowa akcja zakończona sukcesem! Opłacały się ponad dwa lata pracy. A to wszystko dzięki mieszkańcowi Nowej Soli

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Ekipa w pracy. Wówczas studenci. Dzisiaj absolwenci
Ekipa w pracy. Wówczas studenci. Dzisiaj absolwenci Mateusz Tomyślak
To było wyzwanie, ale udało się. Akcja zakończona sukcesem. Dwa barokowe malowidła zostały uratowane. Zaangażował się mieszkaniec Nowej Soli.

Ratowanie zabytków. Barokowe malowidła

O tej niecodziennej akcji pisaliśmy we wrześniu 2020 roku: Nie uwierzycie, co robią ci studenci w starej kaplicy we wsi, której nie ma. Mateusz Tomyślak, który pochodzi z Nowej Soli, namówił kolegów i koleżanki ze studiów na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie do ratowania malowideł z opuszczonej kaplicy Góry Oliwnej w nieistniejącej wsi Rapocin.

– Pamiętam kaplicę, kiedy miała dach i to, jak cały ten zespół sakralny wyglądał. Starałem się zainteresować tematem malowideł profesorów mojej uczelni, co nie było proste, zwłaszcza, że ten kompleks jest oddalony od Krakowa o ok. 400 km. Pomagała mi w tym również studentka Uta Hanusek – opowiadał nam pan Mateusz dwa lata temu.

Studenci nie mieli możliwości samodzielnie prowadzić prac konserwatorskich na obiektach wpisanych do rejestru zabytków, ale udało się przekonać prowadzących do akcji, uzyskać zgodę parafii z Głogowa i zebrać wykonawców.

– Projekt dotyczący akcji ratunkowej w Rapocinie realizowany we współpracy z Wydziałem Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej i Koła Naukowego Konstrukcji Drewnianych „Korniki”, stanowi zadanie wyjątkowe – informowała wówczas krakowska ASP. – Nie tylko dlatego, że akcja ratowania zagrożonych malowideł została zainicjowana oddolnie przez studentów, ale także dlatego, że projekt jest od początku faktycznie realizowany. Będzie kontynuowany już po zakończeniu roku akademickiego, a efektem starań zespołu zaangażowanych w akcję ratunkową studentów, będzie zdjęcie ze ścian w formie transferów pozostałości XVIII-wiecznych malowideł.

Wysiedlona wieś Rapocin. Uratowane malowidła

Pierwsze udało się przenieść malowidło wielkości (3,60 m na 1,80 m), potem drugie jeszcze większe (3,60 metra na 3,70) było przenoszone w elementach. Kiedy to się stało, możliwe było rozpoczęcie procesu konserwatorskiego. Malowidła „Jezus modlący się w Ogrójcu" oraz „Golgota” zdobią ściany kolegiaty w Głogowie.

– Dla mnie finalizacja całego przedsięwzięcia ma podwójne znaczenie. Z jednej strony, udało się ochronić cenny przykład barokowych malowideł na terenie Dolnego Śląska z drugiej strony zapewniono przetrwanie jednemu z nielicznych zabytków świadczących o tragicznej historii wysiedlonej wsi Rapocin i jej mieszkańców – podkreśla Mateusz Tomyślak. – Jako, że pochodzę z niedalekiej miejscowości, losy tego miejsca są bliskie mojemu sercu.

Rapocin został wysiedlony w latach 80. ubiegłego wieku. Wtedy też zamknięto kościół. Ze wsi zostały jego ruiny i kaplicy oraz fragmenty drogi.

Czytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto