Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niesamowita przemiana domu modlitwy w Nowej Soli. W ciągu 250 lat zaszły tutaj ogromne zmiany [ZDJĘCIA I GRAFIKI Z ARCHIWUM]

OPRAC.:
Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wnętrze domu modlitwy braci morawskich w 1900 r. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wnętrze domu modlitwy braci morawskich w 1900 r. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Pomniki Przeszłości Ziemi Nowosolskiej/Facebook
Już nie świece błyszczą, a lakierowany parkiet do koszykówki. Dzięki zbiorom Muzeum Miejskiego w Nowej Soli można dzisiaj zobaczyć, jak wyglądał dom modlitwy, kiedy jeszcze służył braciom morawskim. Właśnie zakończył się remont obiektu.

Dom modlitwy braci morawskich. Sala gimnastyczna ZSP nr 2

Kilka dni temu odbyła się oficjalna prezentacja sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 "Nitki" przy ul. Wróblewskiego. Obiekt przeszedł poważny remont. Odnowiono sufit, ściany. Wymienione zostały drzwi. Cyklinowano i uzupełniono ubytki w parkiecie. Są nowe linie boisk, wyposażenie sportowe i instalacja oświetleniowa.
Z okazji remontu dyrektor Muzeum Miejskiego dr Tomasz Andrzejewski opublikował na profilu Pomniki Przeszłości Ziemi Nowosolskiej historię tego miejsca wraz z grafikami i starymi zdjęciami.
Dom modlitwy przeszedł ogromne zmiany.

Wnętrze domu modlitwy braci morawskich w 1900 r. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Niesamowita przemiana domu modlitwy w Nowej Soli. W ciągu 25...

Historia Nowej Soli. Historia braci morawskich

Dr Tomasz Andrzejewski przypomina, że to król pruski Fryderyk II w 1742 r. wyraził zgodę na osiedlenie się w Nowej Soli braci morawskich.

- Była to protestancka grupa wyznaniowa wywodząca się ze szwajcarskiego ruchu reformatorskiego Zwingliego, która osiadała początkowo na Morawach, później po wygnaniu znalazła schronienie na Śląsku - opisuje dr Andrzejewski. - Wydając zezwolenie na osiedlenie się w Nowej Soli braci morawskich, król wiązał nadzieję, że osadnicy przyczynią się wydatnie do rozwoju przyszłego miasta. Gmina wyznaniowa zawiązała się w 1744 r. i uzyskała liczne przywileje, a przede wszystkim swobodę wyznawania religii.

Dom modlitwy braci morawskich w Nowej Soli. Historia obiektu

Dom modlitwy poświęcono w 1747 r. Niestety, budowla spłonęła wraz z całym osiedlem w 1759 r. W 1769 r. zbudowano nową świątynię.

- Barokowa budowla stanęła przy obecnej ul. Wróblewskiego i swoją architekturą nie wyróżniała się od innych zabudowań osiedla. Założono ją na planie prostokąta, bryłę nakrywa dwuspadowy dach z naczółkami. W centralnej części kalenicy zlokalizowano wieżyczkę zegarową z latarnią nakrytą baniastym hełmem z chorągiewką. Poddasze świątyni pełniło funkcję mieszkalne. Celom sakralnym budowla służyła do 1945 r., po wojnie zaadaptowana została na salę gimnastyczną - relacjonuje Tomasz Andrzejewski.

Dyrektor muzeum podkreśla, że dzięki adaptacji na salę gimnastyczną, obiekt nie podzielił losów innych świątyń protestanckich i przetrwał.

W latach 60.XX w. powstała parterowa przybudówka, w której znalazły się szatnie.

- Dokonane przebudowy całkowicie zatarły sakralny charakter budowli, która do dziś funkcjonuje jako szkolny obiekt sportowy. Na początku XXI stulecia i w 2021 r. obiekt był remontowany – wymiana dachu, renowacja wieżyczki zegarowej (z zegara pozostały tylko tarcze) oraz wnętrza sali gimnastycznej. W 2016 r. z okazji poświęcenia kaplicy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej przy ul. Wrocławskiej dokonano także odsłonięcia dwóch tablic pamiątkowych jednej na elewacji dawnego domu modlitwy braci morawskiej drugiej na terenie dawnego cmentarza tej wspólnoty przy ul. Muzealnej - poinformował T. Andrzejewski.

CZYTAJ TAKŻE:

ZOBACZ TAKŻE WIDEO: Wielki finał ogólnopolskiego cyklu "Nie pompujesz, nie jedziesz". Zobacz, co się działo na pumptracku w Nowej Soli

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto