MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nie było jeszcze takiej akcji, ale bez niej trudno będzie przetrwać. Przedsiębiorcy z Nowej Soli zachęcają do kupowania lokalnych produktów

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Powstanie baza lokalnych usług i produktów z Nowej Soli.
Powstanie baza lokalnych usług i produktów z Nowej Soli. Eliza Gniewek-Juszczak
#nowasoldajerade to hasło promujące lokalny patriotyzm, które wybrali mieszkańcy Nowej Soli.

Nowa Sól w czasie pandemii. Lokali przedsiębiorcy w trudnej sytuacji

- Nowosolanie postanowili nie stać biernie i przyglądać się szalejącej pandemii. Jest ona groźna przede wszystkim dla życia i zdrowia ludzi, ale również przyczynia się do zamykania lokalnych biznesów, zwłaszcza tych związanych z obsługą mieszkańców: gastronomia, turystyka, drobne usługi czy branża eventowa - wyjaśnia Łukasz Rut z Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej i koordynator nowego projektu. - Te małe firmy są często źródłem dochodu dla całych rodzin. Dlatego przedsiębiorcy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i nie poddawać się, pomimo, że został w kraju wprowadzony kolejny lockdown.

Lody w czasach pandemii

Wafelek i Kulka to lubiany w Nowej Soli lokal, w którym można było usiąść na kawę i ciastko, przyjść na lody. Pandemia koronawirusa uderzyła w tę branżę.

– Bardzo odczuliśmy tę pandemię. Przez siedem miesięcy byliśmy zamknięci. Było to mocno odczuwalne – przyznaje Katarzyna Nowak, właścicielka kawiarni Wafelek i Kulka. – Dowozy sprawdzają się w gastronomii, z której korzystamy na co dzień. My serwujemy wypieki i lody. To nie są produkty potrzebne na co dzień. Mieliśmy sporadyczne zamówienia od zaprzyjaźnionych klientów, co zupełnie nie ratowało sytuacji.

Pani Katarzyna tłumaczy, że nie mogła skorzystać z rządowej tarczy antykryzysowej, ze względu na główną prowadzoną działalność, jaką jest produkcja lodów, ani ze zwolnienia z lokalnego podatku od nieruchomości, bo lokal wynajmuje, nie mogła oszczędzić na umorzonej opłacie związanej ze sprzedażą alkoholu, bo takowego nie oferuje.

- Były różne formy pomocy dla przedsiębiorców, ale one nie były do mnie kierowane. Zaczęłam się rozglądać, obserwować, co się dzieje wokół, zbierać informacje o tym, jak sobie radzą przedsiębiorcy w innych miastach. Zaczęliśmy się kontaktować z przedsiębiorcami z Nowej Soli. Znamy się z widzenia. Wymieniliśmy się różnymi informacjami. Trzeba było wymyślić coś, co wykorzysta naszą siłę - opowiada pani Katarzyna.

Przedsiębiorcy udali się do prezydenta Nowej Soli, który skierował ich do Interiora. Tam odbyło się spotkanie w dużej sali, z zachowaniem odstępów, podczas którego można było omówić problemy i pomysły, dotyczące możliwości ich rozwiązania. I tak narodził się projekt z hasłem #nowasoldajerade.

Koronawirus w Lubuskiem. Nowa Sól daje radę

Powołana została grupa inicjatywna, która będzie namawiać do lokalnego patriotyzmu gospodarczego. Hasło #nowasoldajerade to początek działań. Lokalni przedsiębiorcy chcą się bronić przed skutkami gospodarczymi koronawirusa.

- Przedsiębiorcy ustalili, że będą promować nawzajem swoje produkty i usługi. Będą swoją ofertę łączyć z ofertą innych firm, po to, aby promować lokalny patriotyzm - wyjaśnia koordynator projektu Łukasz Rut. - Do tego samego chcą namawiać mieszkańców. Jeśli mieszkaniec może kupić produkt lub usługę tu na miejscu, jest do tego namawiany. To dzięki temu, mogą zostać utrzymane tu miejsca pracy, które z kolei pozwolą zarabiać mieszkańcom. Bardzo prosty mechanizm, który w czasach pandemii i ograniczeń w podróżowaniu szczególnie zyskuje na sile.

Hasło akcji zostało wybrane dzięki pomocy Parku Technologicznego Interior, który zorganizował w internecie ankietę z pytaniem, co mieszkańcy myślą o akcji. - Wpłynęły tylko przychylne opinie, a internauci w przeszło połowie wskazań, jako hasło promujące lokalny patriotyzm wybrali #nowasoldajerade. Jest to hasło, którym przedsiębiorcy podpisują swoją ofertę, jest swojego rodzaju znakiem rozpoznawalnym „Made in Nowa Sól”. Przedsiębiorcy już stosują ten znak. Do tego samego zachęcają mieszkańców, jeśli skorzystali z usług lokalnego biznesu i są zadowoleni, niech to opiszą na swoich kontach społecznościowych, sygnując tym hasłem - tłumaczy Łukasz Rut.

Baza lokalnych usług i produktów w Nowej Soli. Dobre, bo nowosolskie

Podczas akcji powstanie baza lokalnych usług i produktów. Promocja w mediach społecznościowych pomoże lokalnym firmom utrzymać źródło dochodu, a wielu osobom uświadomi istnienie różnych nowosolskich firm.

- Czasem się słyszy, że w Nowej Soli nic nie ma, a w takim Wrocławiu to jest to i tamto. Tylko, że wiele osób nie zauważyło, że Nowa sól się fajnie rozwinęła. Chcemy to nie tylko utrzymać , ale też zachęcić mieszkańców, żeby przekonali się, że są ciekawe możliwości spędzania miło czasu w mieście, że jest u nas, co zobaczyć - zachęca Katarzyna Nowak.

Przedsiębiorcy już pracują nad kolejnymi pomysłami promocji i współpracy. Planują akcje informacyjne. Wierzą, że z pomocą odbiorców, klientów uda się utrzymać miejsca pracy, które należą do mieszkańców.

- Chcemy zaangażować mieszkańców. Ważne, żebyśmy wszyscy mieli świadomość, co się może stać, jak nas za chwilę nie będzie. Parę firm już z rynku wyleciało. Od nas samych zależy, co się dobrego zadzieje - podkreśla pani Katarzyna. - To jest sprzężenie zwrotne Kiedy nie możemy pracować, nie możemy zatrudniać pracowników.

Już teraz przedsiębiorcy dziękują za odzewy wsparcia od mieszkańców. - Ta interakcja jest bardzo wspierająca - przyznaje Katarzyna Nowak.

CZYTAJ TAKŻE:
2014 w Nowej Soli. To najlepszy rok ostatniego dwudziestolecia. Nie uwierzycie, te wszystkie inwestycje powstały właśnie wtedy

ZOBACZ TAKŻE WIDEO: Świecko. Ponad 130 tys. szt. podrabianej odzieży w rękach lubuskiej Służby Celno-Skarbowej

od 7 lat
Wideo

Plan na budowę Tarczy Wschód – minister podał szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto