Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowy Dzień Zwycięstwa w Poraju [ZDJĘCIA] Przedstawiciele gminy złożyli kwiaty przy Pomniku Poległych w Dębowcu

RED/UG w Poraju
8 maja przypada Narodowy Dzień Zwycięstwa, obchodzony w rocznicę podpisania aktu bezwarunkowej kapitulacji Trzeciej Rzeszy w 1945 roku. Po blisko sześciu latach zakończyła się II wojna światowa. W rocznicę zwycięstwa przedstawiciele Gminy Poraj oddali hołd poległym w obronie Ojczyzny, składając kwiaty przy Pomniku Mogile Poległych w Dębowcu.

W związku z rocznicą wójt Katarzyna Kaźmierczak i kierownik Andrzej Kozłowski złożyli w hołdzie wiązankę kwiatów na Pomniku Mogile Poległych w Dębowcu.

W 2015 r. Sejm zdecydował o nowym święcie państwowym. 8 maja jest obchodzony w Polsce Narodowy Dzień Zwycięstwa, który ma upamiętniać zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami i kapitulację III Rzeszy oraz zakończenie II wojny światowej w Europie. Nowe święto zastąpiło dotychczasowe Święto Zwycięstwa i Wolności, które od 1945 roku obchodziło się 9 maja (wprowadzone dekretem z dnia 8 maja 1945 r. o ustanowieniu Narodowego Święta Zwycięstwa i Wolności).

Święto - dla upamiętnienia zakończenia drugiej wojny światowej - wprowadziła podpisana przez prezydenta ustawa. 72 lata temu druga wojna światowa zakończyła się podpisaniem przez Niemcy, które reprezentował feldmarszałek Wilhelm Keitel, bezwarunkowej kapitulacji w jednym z berlińskich kasyn o godz. 22.30 czasu środkowo-europejskiego dnia 8 maja 1945 r. Przerwanie działań wojennych nastąpiło o 23.01.

W Moskwie w momencie podpisywania dokumentu było już po północy, dlatego Rosjanie zakończenie wojny obchodzą 9 maja. Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności ustanowiono dekretem Krajowej Rady Narodowej, który podpisał Bolesław Bierut. Na Zachodzie święto zakończenia II wojny światowej obchodzone jest 8 maja.

W Polsce 9 maja do początku lat 50. był nie tylko świętem państwowym, ale i dniem wolnym od pracy. Zmieniono to dopiero później i było to święto państwowe - ale nie dzień wolny od pracy - składano kwiaty, palono znicze, odbywały się apele w szkołach, podczas których szczególnie podkreślano sojusz z ZSRR.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto