Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najmniej kobiet w całym województwie przebadało się w powiecie nowosolskim. A to badanie ratuje życie

OPRAC.:
Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Z najnowszych danych NFZ wynika, że najmniej przebadanych kobiet mieszka w Otyniu (miasto) – 2,94%.
Z najnowszych danych NFZ wynika, że najmniej przebadanych kobiet mieszka w Otyniu (miasto) – 2,94%. Starostwo Powiatowe w Nowej Soli
Zaskakujące wyniki raportu dotyczące ilości badań w gminach, przedstawiło starostwo powiatowe w Nowej Soli. Kobiety z naszego powiatu badają się najrzadziej w województwie. Co jest tym bardziej niepokojące, bo to w Lubuskie jest pierwszym miejscu w Polsce, jeśli chodzi o umieralność kobiet na raka szyjki macicy.

W naszym województwie co 10 mieszkanka wykonała badanie cytologiczne. Najwięcej pań zrobiło to w powiecie świebodzińskim, 17 proc., natomiast w powiecie nowosolskim najmniej niecałe 6 procent.

Zdrowie kobiet. Niechęć do cytologii?

Województwo lubuskie zajmuje 14 miejsce, jeśli chodzi o ilość wykonanych badań cytologicznych w kraju. W niemal najgorszym pod tym względem województwie w kraju, to powiat nowosolski jest na ostatnim miejscu. A co więcej to właśnie w Lubuskiem umiera najwięcej kobiet na raka szyjki macicy, który da się wykryć w badaniu cytologicznym.

Z najnowszych danych NFZ wynika, że najmniej przebadanych kobiet mieszka w Otyniu (miasto) – 2,94%. Niepokojące dane dotyczą także Nowego Miasteczka – tu bada się ok. 4,2% mieszkanek oraz terenów wiejskich w gminie Bytom Odrzański – 4,7%. Najczęściej na badania zgłaszają się mieszkanki Kolska aż 10,83 proc. Powyżej średniej powiatowej wypada także Kożuchów (miasto), gdzie z badań skorzystało 7,64% kobiet. Komunikat w tej sprawie opublikowało w piątek starostwo powiatowe w Nowej Soli.

– Statystyki są bardzo niepokojące. Niestety województwo lubuskie jest na 1 miejscu spośród wszystkich 16 województw, jeśli chodzi o umieralność kobiet na raka szyjki macicy. Chcemy to zmienić, zmniejszyć śmiertelność, a można to zrobić przez zachęcić kobiety do korzystania z badań profilaktycznych. W przypadku raka szyjki macicy badania, które pozwalają wykryć raka we wczesnym stadium, nie są bolesne, ani drogie, ani inwazyjne – mówi profesor Jana Skrzypczak, wojewódzki konsultant do spraw ginekologii i położnictwa. – Im wcześniej wykryjemy raka, tym większe są możliwości jego wyleczenia. Rak jest wyleczalny.

Z najnowszych danych NFZ wynika, że najmniej przebadanych kobiet mieszka w Otyniu (miasto) – 2,94%.

Najmniej kobiet w całym województwie przebadało się w powiec...

Starostwo powiatowe w Nowej Soli. Akcja promująca zdrowie

W tym tygodniu w starostwie powiatowym w Nowej Soli odbyło się spotkanie z przedstawicielkami sołectw z powiatu z ekspertami. Oprócz wspomnianej wojewódzkiej konsultant ds. ginekologii i położnictwa udział wzięli też lekarze i przedstawiciele lubuskiego oddziału NFZ. Wszystko po to, aby wśród mieszkanek wsi powiatu rozpropagować darmowe badania cytologiczne.

– Nasze poradnie są przygotowane do realizacji badań cytologicznych. Pacjentki muszą tylko przyjść. Tych, które wykonują badania regularnie, nie trzeba do tego zachęcać. Problem jest z dotarciem do kobiet, które u lekarza nie były od kilku lat – powiedział Julin Hucko, specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii, prezes Ars Medica Bis.

O potrzebie zachęcania kobiet do regularnego badania mówił także Robert Zawrotniak, kierownik Wydziału Oddziału Ginekologiczno-Położniczego z poddziałami onkologicznymi.

– To nie może być jednorazowa akcja. W USA jest taka tradycja, że kobiety idą do lekarza w dniu swoich urodzin. To bardzo dobre rozwiązanie, bo czas szybko biegnie, wokół dużo się dzieje i w codzienny zabieganiu łatwo zapomnieć o tym, że powinniśmy już zapisać się na badania – proponuje R. Zawrotniak.

Członek Zarządu Sylwia Wojtasik zapowiedziała, że starostwo skontaktuje się z sołectwami i zrobi wszystko, żeby w gabinetach pojawiły się pacjentki.

Cytologia. Gdzie zrobić za darmo?

Z profilaktycznych badań cytologicznych w ramach programu może skorzystać jeszcze ponad 19 tys. kobiet w wieku 25-59 lat z powiatu nowosolskiego.
W sześciu gabinetach w powiecie można zrobić cytologię za darmo raz na trzy lata (w przypadku pozytywnego wyniku).

Nowa Sól
Poradnia Położniczo-Ginekologiczna, ul. Chałbińskiego 1, tel. (68) 35 61 836
Ars Medica Bis, ul. 1 Maja 30, Rejestracja telefoniczna od 11:00 do 15:30, tel. 68 356 356 7

Kożuchów
Poradnia Położniczo-Ginekologiczna, ul. Szprotawska 1, tel. (68) 45 11 018
Ars Medica Bis, ul. Legnicka 19, tel. 607 629 171

Nowe Miasteczko
Ars Medica Bis, ul. Szkolna 1, tel. 68 3888 102

Bytom Odrzański
Ars Medica Bis, ul. Sadowa 4, tel. 68 388 45 73 wew. 52

Źródło: Starostwo Powiatowe w Nowej Soli

CZYTAJ TAKŻE:

  • TOP 10 dentystów z Nowej Soli. Kogo polecają pacjenci, kiedy boli ząb, trzeba wymienić plombę lub czas na przegląd stomatologiczny?

https://nowasol.naszemiasto.pl/top-10-dentystow-z-nowej-soli-kogo-polecaja-pacjenci-kiedy/ar/c14-8443083

ZOBACZ TAKŻE WIDEO: Jedzenie roślinnych kolacji może zmniejszyć ryzyko chorób serca

Źródło: Cover Video

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto